Prezydent Gitanas Nausėda mówi, że komercyjne wezwania do transportu zboża z Ukrainy na Litwę przez Białoruś są niezgodne z polityką sankcji Unii Europejskiej wobec Mińska.
„Nie sądzę, żeby to było możliwe, ponieważ podobne wezwania są całkowicie niezgodne z polityką sankcji Unii Europejskiej” – powiedział w czwartek dziennikarzom w obronie Rudninkai.
„Przyjęliśmy bardzo wyraźne sankcje wobec reżimu białoruskiego i musimy je respektować. Nie widzę powodu, dla którego reżim białoruski miałby być postrzegany bardziej pozytywnie. Wręcz przeciwnie, biorąc pod uwagę niedawne zachowanie wojsk rosyjskich podczas ataku na terytorium Białorusi na północnej Ukrainie uważam, że musimy przestrzegać naszych zasad i nie może być mowy o złagodzeniu sankcji wobec Białorusi.„To państwo, które współpracuje z Rosją” – powiedział.
Przedstawiciele portu w Kłajpedzie twierdzą, że transport zboża przez Polskę nie wykorzystuje wszystkich możliwości portu. Według firm sprawna logistyka jest możliwa tylko przez Białoruś – wtedy port mógłby obsłużyć ok. 10 mln ton. ton zboża, a podczas transportu przez Polskę – tylko ok. 1 mln, poinformował Verslo žinios.
Komisarz UE Virginijus Sinkevičius powiedział wcześniej BNS, że transport zboża przez Białoruś jest politycznie niemożliwy, ponieważ nikt nie może zagwarantować, że ziarno z Ukrainy trafi do Kłajpedy, a nie do rosyjskiego portu.
Minister Transportu i Łączności Marius Skuodis powiedział, że głównym problemem w transporcie zboża z Ukrainy na Litwę z pominięciem Białorusi jest słabo rozwinięta infrastruktura kolejowa – obecnie przez Polskę do Polski mogą kursować tylko 2-3 pociągi.
Logistykę między Ukrainą a Litwą komplikują różne koleje – rosyjski jest nadal używany na Ukrainie i Litwie, a europejski w Polsce, dlatego pojazdy kolejowe muszą być zmieniane podczas przewozu ładunków.
Ukraina nie może wyeksportować około 20 mln. ton zboża w momencie wybuchu wojny przez Rosję uniemożliwił im transport statkami na zwykłych trasach – przez porty tego kraju na Morzu Czarnym i Dunaju przez Rumunię. Ukraina zwróciła się do Unii Europejskiej o pomoc w wyeliminowaniu upraw zbóż poprzez otwarcie większej liczby kanałów logistycznych i ograniczenie kontroli.
Ukraina eksportowała rocznie około 50 mln ton pszenicy i kukurydzy. mnóstwo.
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”