Książę Luitpold Rupprecht Heinrich z Bawarii. Zdjęcie z Muzeum Pałacu Lordów.
Bawarski książę (książę) Luitpold Rupprechts Heinrich z dynastii Wittelsbachów, który odwiedził Pałac Lordów w Wilnie, interesował się dziejami Wielkiego Księstwa Litewskiego (LDK), stosunkami władców litewskich z Bawarią oraz możliwością odnowienia wystawa, która się nie odbyła.
Książę Luitpold z Bawarii jest synem księcia Ludwika Karola Marii z Bawarii i jego kuzynki księżniczki Irmingard z Bawarii, wnukiem ostatniego bawarskiego króla Ludwika III.
Przybyły na Litwę książę Luitpolds Ruprechts Heinrich chciał zobaczyć pałac panów. Tutaj interesuje go historia Wielkiego Księstwa Litewskiego i stosunki władców Litwy z Bawarią.
Potomek rodu Wittelsbachów studiował historię pokrewieństwa władców Bawarii i Litwy w drzewie genealogicznym władców Litwy – za książętami Bawarii od XV do XVIII wieku. księżniczki naszych władców Jagiełły, Wazów, Sobieskich, Wettynów, księżna Radziwiłła wyszły za mąż.
W Izbie Lordów w latach 2018-2019 Dwukrotnie gościł kuzyn księcia Luitpolda Giselli z dynastii Wittelsbachów, księżnej Bawarii oraz księżnej i księżnej Saksonii, poślubionej następcy tronu Saksonii, księciu i księciu Aleksandrowi Saskiemu z jej mężem.
Książę Aleksander formalnie można uznać za następcę tronu Polski i Litwy, gdyż zgodnie z konstytucją 3 maja z 1791 roku Polską i Litwą mieli nadal rządzić przedstawiciele saskiej dynastii Wetynów.
Trzeci w kolejce do tronu
Luitpold Rupprecht Heinrich jest trzeci w kolejce do bawarskiego tronu, ponieważ obecna głowa rodu Wittelsbachów, książę Bawarii Frantz i jego brat, książę Max Emanuel, nie mają męskich potomków. Dlatego ich sukcesja na tronie jako głowach rodów przejdzie w przyszłości na 70-letniego Luitpolda, a następnie na jego najstarszego syna, księcia Ludwika Ludwika Bawarskiego.
Rezydencjami księcia Bawarii Luitpolda są pałace Kaltenberg i Leutstetten. Jest założycielem Turnieju Rycerskiego Kaltenberga, właścicielem jednej ze starych manufaktur porcelany w Monachium, zarządza browarem zamku króla Ludwika w Kaltenbergu oraz pełni liczne funkcje honorowe.
Z powodu pandemii i innych niesprzyjających okoliczności Muzeum Pałacu Lordów w latach 2020-2021 nie mogło zorganizować planowanej międzynarodowej wystawy „Litwa i Bawaria”. Dynastyczna Polityka Małżeńska i Stosunki Państwowe” opublikowała jedynie „katalog nieudanej wystawy”. Według słów księcia Luitpolda chciałby odnowić ten pomysł i w przyszłości zorganizować wystawę walorów litewskich ze zbiorów bawarskich w Muzeum Pałacu Dominium, projekt pod patronatem dynastii Wittelsbachów i jego samego.
Opracowano na podstawie informacji z Muzeum Pałacowego.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinija”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”