Dwór Renavos, oprócz swojej wyjątkowej urody, stał się także miejscem, w którym trzy lata swojego dzieciństwa spędziły dwie wybitne osobistości polityczne z Litwy i Polski – bracia Narutavičiai.
Deividas Makavičius, dyrektor Muzeum Dworu w Renavos, powiedział: Jednodniowi wycieczkowicze są zaskoczeni, że postacie historyczne – przedstawiciele litewskiej inteligencji i inteligencji – spędziły dzieciństwo w tak odległej wiejskiej posiadłości, dlatego zaczynają patrzeć na Renavo innymi oczami.
Nauczyłem się pierwszych liter
O tym, że bracia Narutavičiai spędzili w Pałacu Renavos kilka lat swojego dzieciństwa, świadczy dziś uroczyste odsłonięcie rzeźby zaprojektowanej przez rzeźbiarza Romualdasa Kvintasa oraz pomysł zrealizowany przez Martynasa Gaubasa, w pergoli znajdował się czterolatek ( altana) dworu. .
Rzeźbiarz Narutavičius przedstawia braci jako dzieci: starszy Stanisław patrzy w jedną stronę, młodszy Gabriel w drugą, starszy brat kładzie rękę na ramieniu młodszego.
Przez trzy lata – począwszy od lata 1868 roku – bracia Narutavičiusowie kształcili się w Renave pod kierunkiem wydawcy kalendarzy litewskich, słynnego pedagoga i pedagoga Laurynasa Ivinskisa.
W artykule „Laurynas Ivinskis Renave” Danutė Petkevičiūtė zauważa, że L. Ivinskis zaszczepił w Stanisławie miłość do języka litewskiego i folkloru ludu Žemaitsi, że już po roku potrafił uczyć pierwszych liter alfabetu i czytałem Gabrieliņie, która była o trzy lata młodsza.
Był prezydentem tylko przez pięć dni
W połowie grudnia przypada rocznica śmierci pierwszego prezydenta Polski Gabrielusa Narutavičiusa – inauguracja odbyła się w 1922 r. 11 grudnia, ale zginął pięć dni później – polski nacjonalista śmiertelnie ranił prezydenta odwiedzającego wystawę sztuki. G. Narutavičius został pochowany na ulicy Warszawskiej. Krypta katedry Saint-Jean.
17 marca 1865 Przyszły wódz Polski, urodzony w Telszach, trzy lata dzieciństwa spędził w Renave, uczył się szkoły podstawowej w Liceum w Lipawie i studiował w Petersburgu. Po przeprowadzce do Szwajcarii zasłynął jako dyrektor budowy elektrowni wodnych, pionier elektryfikacji w tym kraju, G. Narutavičius pracował jako dziekan na Politechnice w Zurychu.
w 1919 Latem G. Narutavičius aktywnie zaangażował się w utworzenie niepodległego państwa polskiego – został ministrem robót publicznych, ministrem spraw zagranicznych i pracował jako przedstawiciel rządu polskiego w regionie z Wilna.
Stanisław, starszy brat G. Narutavičiusa, również pozostawił trwały ślad w historii naszego kraju. Jest jednym z dwudziestu inicjatorów przywrócenia niepodległości Litwy, sygnatariuszy ustawy z 16 lutego.
Rzeźba jest interesująca
D. Makavičius powiedział „Santarvei”, że sam fakt, że przywódca ich kraju spędził dzieciństwo w Renav, przyciąga polskich turystów – istnieje szlak przez tereny życia pierwszego polskiego prezydenta, w tym także Renav.
„Oprócz wycieczek celowych są też Polacy, którzy przyjeżdżają do fabryki ORLEN Lietuva w celach biznesowych. Są mile zaskoczeni, że ich prezydent nauczył się pierwszych liter w odległej rezydencji na wsi. Przyglądają się więc temu pałacowi i jego okolicom zupełnie inaczej Zbudowana tu kilka lat temu rzeźba stanowi dla zwiedzających dodatkową atrakcję: mogą nie tylko zapoznać się z dokumentami historycznymi, ale także zobaczyć tych chłopców, którzy dorastając, wykonali pożyteczną pracę dla Litwy i Polski” – powiedział dyrektor muzeum.
Informacje o tej rzeźbie w przestrzeni publicznej są wystarczające, aby odwiedzający prawie zawsze wiedzieli, co ona reprezentuje. Zdaniem reżysera zwykle wystarczy wyjaśnić, że najstarszy chłopiec to Stanisłow, a najmłodszy Gabriel.
Właściciel majątku Renavos, baron Antanas Rionė, miał wpływ na przyszłe losy braci i ich edukację – baron pozostawił niewielką część spadku matce braci Narutavičiusów, pieniądze te pomogły im w kontynuowaniu nauki wiedzy w gimnazjum w Lipawie.
zdjęcie z archiwum dworu Renavo
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Przyjazny adwokat piwa. Generalny organizator. Fanatyk popkultury.”