Nowy powiew wiatru w literaturze duńskiej
Tine Høeg, jedna z najciekawszych współczesnych pisarek duńskich, autorka trzech powieści, odwiedzi festiwal Open Books. W tym roku powieść pisarza „Wieża Komnaty” (wydana przez wydawnictwo „Rara” w tłumaczeniu Ievy Toleikytė) ukazała się zarówno w języku litewskim, jak i nakładem komisji eksperckiej. 15 minut umieścił tę książkę wśród piętnastu najlepiej przetłumaczonych książek beletrystycznych w wyborze książek roku.
Pierwsza powieść tej pisarki ukazała się w 2017 roku i od razu zdobyła popularność oraz nagrodę National Best First Fiction Novel Award. Chamber Tour przyniosło mu także międzynarodowe uznanie, a jego trzecia książka, Alkis, ukazała się dwa lata temu.
W książce „Bedroom Tour” Tine Høeg umiejętnie łączy poetycką narrację, epizody gorączkowego życia w akademiku z poważnymi przemyśleniami na temat pożądania, kreatywności, poszukiwania ścieżki życiowej, przeplatając tradycyjne formy narracji z językiem sieci społecznościowych . „Pożądanie to wieczny dowcipniś. Jest jak nieustanny strumień lawy przepływającej pod wszystkim, która może nagle rozsadzić wszelkie ustalone granice, zniszczyć normy moralne. Jest piękne i niebezpieczne jak cholera. To mnie pociąga bardziej niż cokolwiek innego” mówi pisarz o jednym z głównych tematów swojej twórczości.
„Bardzo chcieliśmy zaprosić tę pisarkę, bo jej twórczość to powiew świeżości w literaturze, jedno z największych odkryć. Książki Tine Høeg skierowane są do tych, którzy czerpią garściami młodości i wracają do niej z myślą, że otula ona czytelnika atmosfera nostalgii, wręcz czułości, naiwności, to powrót do czasów, kiedy wszystko wydawało się przed nami, do czasu pierwszych razów, zakochania się, patrzenia na świat szeroko otwartymi oczami, poszukiwania swojego powołania. – mówi Audrius Ožalas, twórca programu „Otwarte Książki” poświęconego tej tematyce. powieść.
Rozmowę w Wilnie z duńską pisarką poprowadzi autorka książki, dziennikarka Akvilė Kavaliauskaitė, której tematyka książek odpowiada także na ważne pytania duńskich pisarzy.
Prowokacje polskiego pisarza
„Nie trzymasz w rękach książki, ale prawdziwą torpedę. Usiądź wygodnie w fotelu. Jego energia, humor i buntowniczy charakter rozbudzą Twój umysł i zmienią sposób myślenia” – odpowiedziała laureatka Nagrody Nobla Olga Tokarczuk o książce „Hexes” polskiej pisarki Agnieszki Szpila, niedawno wydanej w języku litewskim (wyd. Zakładowego Wydawnictwa „Sofoklis”, w tłumaczeniu Ireny Aleksaitė.
Książka ta przekracza wiele granic, jest niewygodna, prowokacyjna, czasem wręcz szokująca, przepełniona czarnym humorem, a przez to autorka porusza ważne i istotne problemy społeczne. Nie ma wątpliwości, że rozmowa w Wilnie również będzie intrygująca i skłania do wielu refleksji, ponieważ z polską pisarką na scenie porozmawiają dwie błyskotliwe postaci kultury litewskiej – Akvilina Cicėnaitė i Laima Kreivytė.
Agnieszka Szpila to wybitna postać literatury polskiej. Po opublikowaniu swojej pierwszej książki w 2005 roku, w swoich pracach ostro i odświeżająco porusza tematy społeczne, ekologiczne, feministyczne i seksualne. Jego twórczość nieustannie wywołuje dyskusje w polskim społeczeństwie.
Sama pisarka twierdzi, że ceni swoje książki jako projekty społeczno-polityczno-kulturalne. Krytycy i czytelnicy przyjęli jego książki entuzjastycznie – jego pierwsza powieść „Bardo” stała się bestsellerem, a „Hexes” znalazło się na długiej liście prestiżowej polskiej nagrody literackiej „Nike”.
Przed przyjazdem na Litwę pisarka powiedziała, że jest bardzo szczęśliwa, że może odwiedzić nasz kraj, który bardzo kocha za architekturę i przyrodę. „Chcę porozmawiać o nowych modelach społecznych, seksualnych i tożsamościowych” – powiedział pisarz.
„Jestem bardzo szczęśliwa, że w tym roku udało nam się zaprosić na festiwal dwóch autorów, każdy z nich to bardzo interesujący i nowatorscy pisarze naszych czasów, w swoim własnym stylu i gatunku. Czytając najnowszą książkę A. Szpili „Klątwy”, byłem zdumiony ekscentrycznością, odwagą, kreatywnością i zdolnością tego pisarza do pisania tak sarkastycznego, a jednocześnie poetyckiego, namiętnego, metaforycznego A. Szpila prowokuje swoimi książkami, mówiąc o wciąż wielkiej potędze patriarchatu w naszym społeczeństwie dyskryminacji mniejszości, zmian klimatycznych, ochrony przyrody, podziału klas społecznych. Dlatego nie mogę się doczekać spotkania z tą autorką w Wilnie i usłyszenia na żywo, skąd czerpie inspirację do tak radykalnych idei naprawdę za nimi” – powiedziała Jurga Mandrijauskaitė – Ruškienė, dyrektor festiwalu „Otwarte Książki”.
Rozmowa o rosyjskim kolonializmie
O tym, co dzieje się na Ukrainie i jak działa rosyjski kolonializm, opowie także festiwal Open Books.
Organizatorzy zaprosili na debatę „Głosy Ukrainy: rosyjski kolonializm i jak próbuje fałszować historię” Maksym Eristavi, znany ukraiński dziennikarz, pisarz i aktywista. Autor książki „Russian Colonialism 101”, wydanej w języku ukraińskim i angielskim, a wkrótce wydanej w języku litewskim, stara się zwrócić uwagę świata na brutalny rosyjski kolonializm. Mówił o tym w Kongresie Amerykańskim, w Parlamencie Europejskim, podczas spotkań ministerstw spraw zagranicznych kilku krajów. W swojej dwudziestoletniej karierze dziennikarskiej publikował reportaże nie tylko w mediach ukraińskich, ale także w BBC, CNN, „Polityce Zagranicznej”, „Sprawach Zagranicznych” i innych wpływowych mediach medialnych.
Na kilka dni przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę zamieścił na Twitterze listę wszystkich rosyjskich inwazji kolonialnych w ciągu ostatniego stulecia, a w książce o rosyjskim kolonializmie opisuje 48 ostatnich rosyjskich inwazji kolonialnych, aby zwrócić uwagę na powtarzające się zachowania agresywnego imperium. „To cykl, na który reszta świata nie może już dłużej przymykać oczu”. Cykl, który musi się zatrzymać. Cykl, który musi zakończyć się sprawiedliwością” – powiedział ukraiński dziennikarz.
W rozmowie z nim weźmie udział inny ekspert w tej dziedzinie – politolog i szef ukraińskiego biura „The Reckoning Project” Maksimas Milta – a dyskusję poprowadzi dziennikarka Rita Miliūtė.
Festiwal literacki „Otwarte Książki” odbędzie się 25 i 26 października w Wilnie, w Narodowej Galerii Sztuki (NDG). 25 października odbędzie się konferencja wydawnicza „REDA”, a 26 października odbędą się spotkania z pisarzami i debaty literackie.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”