Archeolodzy często natrafiają na pochówki i grobowce zarówno zwykłych ludzi, jak i elit i monarchów.
Jednak odkrywanie i eksploracja takich miejsc nie zawsze jest pożyteczną i bezpieczną czynnością. Czasami gnicie i stawanie się prawdziwą śmiercią dla wszystkich żyjących mumii nie akceptuje otwarcie ich odkrywców, pisze IFL Science.
„Klątwa mumii” jest tak popularnym mitem, że zrodziła wiele filmów, programów telewizyjnych i dzieł literackich szczegółowo opisujących, w jaki sposób umarli chcą nas skrzywdzić w zaświatach.
Na przykład jedna z teorii na temat przyczyny śmierci słynnego brytyjskiego egiptologa, przywódcy wyprawy, podczas której Howard Carter odkrył grobowiec Tutanchamona, nie jest taka prosta.
Uważa się, że chłodny, ciemny grobowiec Tutanchamona zawierał zarodniki Aspergillus, bardzo pospolitego grzyba, który normalnie nie może pokonać układu odpornościowego zdrowej osoby.
Jednak dostał się do ciała badacza przez ukąszenie komara i ostatecznie spowodował zapalenie płuc. Grzyby w grobach są uważane za zjawisko powszechne, zwłaszcza ze względu na panujące tam warunki.
Śmierć ta zrodziła następnie wiele horrorów i legend o „klątwie Tutenchamona” lub „klątwie mumii”.
XX wiek Na początku lat 60. archeolodzy nie mieli swobodnego dostępu do obiektów o znaczeniu historycznym. Sytuacja zmieniła się jednak diametralnie trzy lata później, kiedy papież Jan Paweł II, ówczesny arcybiskup krakowski, upoważnił grupę 12 badaczy do zbadania szczątków Kazimierza.
Aby poznać świat ekosystemów organizmów żyjących na cmentarzach, autorzy zbadali próbki pobrane z cmentarza i kaplicy grobowej w Polsce. Eksperci stwierdzili, że powietrze, w którym temperatura i wilgotność sprzyjają rozwojowi grzybów, jest bardzo bogate w pleśń.
Według nich w powietrzu i na powierzchniach grobu znajdowała się bardzo duża i niebezpieczna ilość grzybów.
Dowody na długowieczność i przetrwanie tych organizmów w takich obiektach są dokumentowane od 1962 roku.
Następnie Ezzedine Taha, biolog z Uniwersytetu w Kairze, znalazł dowody na obecność toksyn grzybowych w starożytnych grobach i zachowanej zmumifikowanej tkance.
Odkrył, że kiedy zarodniki grzybów dostają się do ludzkich płuc, powodują wysoką temperaturę, infekcję i zapalenie dróg oddechowych.
Podczas gdy klątwa mumii nie może wytropić rabusiów grobów i archeologów, wydaje się, że zagrożenie kryptami i stęchłym powietrzem w nich zawartym zawiera wiele prawdy.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”