Otrzymując rakiety Patriot, Polska będzie nadal wspierać ich transfer na Ukrainę

Systemy Patriot w Polsce. Fot. Dominika Zarzycka (ZUMA/Scanpix).

Otrzymując rakiety Patriot z Niemiec, Polska będzie nadal wspierać ich transfer na Ukrainę – powiedział marszałek Senatu RP Tomasz Grodzkis, który odwiedził Wilno w środę.

Powiedział to po tym, jak polski minister obrony Mariusz Błaszczak ogłosił, że jego kraj przyjmie rakiety Patriot z Niemiec, chociaż Warszawa wcześniej nalegała na Berlin, aby zamiast tego wysłał je na Ukrainę.

„Była dyskusja, która już się zakończyła – te systemy będą w Polsce. Nie ulega jednak wątpliwości, że w rozmowach dwustronnych i trójstronnych zobowiązaliśmy się poprzeć potrzebę przesłania na Ukrainę jak największej liczby baterii Patriot, ponieważ lotnictwo obrona Ukrainy jest jednym z głównych elementów niezbędnych do wygrania wojny” – powiedział na wspólnej konferencji prasowej przewodniczących parlamentów Litwy, Polski i Ukrainy w Wilnie – powiedział T. Grodzkis.

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk zwrócił uwagę, że taktyka wojenna Rosji jest wymierzona w ludność cywilną, więc „zamykanie nieba dla Ukrainy to problem numer jeden”.

„Naprawdę potrzebujemy nowoczesnych systemów, takich jak Patriot – to jest priorytet”. Komunikujemy się o tym z naszymi kolegami, rozmawiamy o tym na innych poziomach. I będę wdzięczny krajom, które wpływają na decyzje, aby Ukraina w niedalekiej przyszłości otrzymała systemy przeciwrakietowe i przeciwlotnicze, aby uratować jak najwięcej istnień ludzkich na Ukrainie” – powiedział R. Stefanczuk.

Niemcy zaoferowały rozmieszczenie w Polsce zaawansowanego amerykańskiego systemu produkcyjnego Patriot po eksplozji w polskiej wiosce przygranicznej, w której w zeszłym miesiącu zginęły dwie osoby. Uważa się, że eksplozja została spowodowana przez błędny ukraiński system obrony powietrznej.

Polskie władze powiedziały następnie Berlinowi, że zamiast tego powinien wysłać system na Ukrainę, która broni się przed rosyjskimi atakami rakietowymi.

Niemcy odpowiedziały, że powinny przedyskutować te rozwiązania z NATO, gdyż system jest częścią zintegrowanej obronności Sojuszu. Jednak lider Sojuszu Jens Stoltenberg podkreślił, że to państwo decyduje o sobie.

Warszawa stoi na stanowisku, że rozmieszczenie rakiet na Ukrainie zwiększyłoby bezpieczeństwo Polski i jej sąsiada, który jest w stanie wojny z Rosją.

Stany Zjednoczone rozmieściły już rakiety Patriot w Polsce, a Niemcy na Słowacji.


Zabrania się powielania informacji agencji prasowej BNS w publicznych narzędziach informacyjnych oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinija”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.