Orlen zawiera umowy z Saudi Aramco

Zdjęcie autorstwa Kacpra Pempela (Reuters/Scanpix).

Polska grupa energetyczna Orlen doszła do porozumienia w sprawie sprzedaży części aktywów, w tym 30% udziałów w rafinerii Gdańsk Lotos, saudyjskiej państwowej spółce Saudi Aramco, która jednocześnie zobowiązała się do dostarczenia polskiej spółce ok. 45% potrzebnej ropy – podało Polskie Radio. .

Transakcje te były jednym z antymonopolowych warunków nałożonych przez Komisję Europejską na przejęcie przez Orlen głównego konkurenta w kraju, Grupy Lotos (zakończenie fuzji ogłoszono na początku sierpnia).

Orlen zachowa 70% udziałów w gdańskiej rafinerii, ale Aramco przejmie dodatkowo 100% hurtowni paliw związanej z zakładem oraz 50% spółki joint venture z BP, dostawcą paliwa do silników odrzutowych BP Europa SE, która działa w siedmiu portach lotniczych w Polska.

Ponadto Orlen, Aramco i saudyjska firma chemiczna Saudi Basic Industries Corporation (SABIC) podpisały umowę o współpracy przy nowym projekcie petrochemicznym w Polsce.

Aramco i Orlen doszły też do porozumienia w sprawie dostaw ropy, na mocy którego Arabia Saudyjska pokryje do 45% zapotrzebowania polskiego koncernu na ropę naftową.

Daniel Obajtek, prezes zarządu „Orlenu”, określił transakcje z „Aramco” jako strategicznie ważne dla zapewnienia ciągłości dostaw ropy nie tylko do Polski, ale także regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

„Powstała największa grupa w Europie Środkowej, silna w kilku obszarach działalności, co gwarantuje dynamiczny i efektywny rozwój nowych obszarów działalności” – podkreślił.

Te umowy z Saudi Aramco to tylko część ustaleń, które Orlen będzie musiał zrealizować w ramach przejęcia grupy Lotos. Biopaliwowa spółka Lotos Biopaliwa jest zdecydowana na przejęcie Rossi Biofuel Zrt, wchodzącej w skład Grupy Envien, która posiada takie aktywa na Słowacji, w Czechach, na Węgrzech, w Szwajcarii i Chorwacji, firmę logistyczną Lotos Terminale oraz firmę bitumiczną Lotos SPV 2 przejmą polskie Inwestycje Unimotu, podczas gdy aktywa Lotosu Paliwa (417 stacji w Polsce) kupi węgierski MOL, 144 stacje na Węgrzech i 41 na Słowacji sprzedaje Orlen.


Zabrania się powielania informacji agencji prasowej BNS w publicznych narzędziach informacyjnych oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinija”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.

Zelene Stidolphe

"Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *