„Orlen” porozumiał się w sprawie dostaw „zaolejonego” wodoru do polskiego transportu publicznego








Menedżer Orlenu Daniel Obajtek. fot. ygimantas Gedvila (BNS).




Polski gigant energetyczny Orlen podpisuje umowę na dostawy wodoru z ropy naftowej do polskiego transportu publicznego – informuje portal interia.pl.

Podpisaliśmy jedną z największych umów w Europie na dostawę wodoru w małych pojemnikach. Produkowany przez Grupę Orlen wodór będzie zasilał autobusy miasta Poznania do 2038 roku. Do końca dekady na strategiczny projekt wodorowy przeznaczymy łącznie 7,4 mld euro. zł (1,6 mld euro) poinformował na Twitterze Danielis Obajtek, szef Orlenu.

Produkcja tego oleistego wodoru powinna ruszyć w połowie 2023 roku we Włoclavku.

Orlen otworzył swoje pierwsze centrum produkcji wodoru w zeszłym roku w Tebinje, ale produkuje tzw. szary wodór, czyli podczas procesu produkcyjnego uwalniana jest duża ilość dwutlenku węgla. W końcu zostanie zastąpiony wodorem.

W 2024 r. w Płocku ma ruszyć kolejny naftowy ośrodek wodorowy w Orlenie, z którego paliwo będzie dostarczane do przemysłu i transportu.

Władze miasta Poznania zapowiedziały, że Orlen zbuduje nową infrastrukturę do napełniania pojazdów wodorem.

Zgodnie z zapowiedzią stacja tankowania wodoru zostanie otwarta i będzie dostępna nie tylko dla poznańskich autobusów komunikacji miejskiej, ale także dla wszystkich użytkowników pojazdów wodorowych.

Ogłoszono, że Orlen planuje budowę 100 stacji tankowania wodoru.


Powielanie informacji z agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.

Zelene Stidolphe

"Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *