Oprócz ogłoszonych już trzech rocznic, które w przyszłym roku będą obchodzone jako rok pamiętny, w 2024 roku proponuje się zwrócić uwagę na 17 innych znaczących wydarzeń i osobistości dla Litwy.
Przewiduje to projekt uchwały sejmowej przygotowany przez posłów grupy.
„Z powodzeniem realizujemy praktykę, gdy tylko trzy rocznice są wyznaczane jako lata pamiątkowe. W 2024 roku postanowiliśmy uczcić i upamiętnić stulecie Festiwalu Piosenki, rocznicę wstąpienia do NATO i Unii Europejskiej oraz rocznicę dyplomatów Lozoraičiai (…) Rezolucja przypomina o ważnych rocznicach, które będą miały miejsce w tym roku” – powiedziała Paulė Kuzmickienė, przewodnicząca Komisji Walki o Wolność i Pamięć Historyczna Państwa Seimas w BNS.
Rezolucja przypomina, jakie ważne rocznice mają jeszcze nadejść w tym roku.
Zgodnie z projektem uchwały w przyszłym roku zaprasza się go na uczczenie szlachty Wielkiego Księstwa Litewskiego (LDK) Pacasa, gdyż w 1624 roku urodził się hetman wielki LDK Mykolas Kazimieras Pacas, a w 2024 roku przypada 400. rocznica jego urodzin. słynąć.
W 2024 r. przypada 150. rocznica urodzin wybitnej osoby publicznej, publicysty, wydawcy Antanasa Macijauskasa, 135. rocznica urodzin litewskiego oficera, kapitana, uczestnika walk o niepodległość Teodorosa Balnisa, 130. rocznica urodzin Ona Šimaitė , Bibliotekarz Uniwersytetu Wileńskiego, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, 120. rocznica urodzin Petrosa Paulaitisa, założyciela Litewskiego Związku Obrońców Wolności.
Proponuje się również uczczenie pamięci Jonasa Žemaičiusa-Vytautasa, sygnatariusza deklaracji Litewskiej Rady Walki o Wolność z 16 lutego 1949 r. W 2024 roku minie 115. rocznica jego urodzin i 70. rocznica śmierci.
Następny rok ma zostać ogłoszony rokiem litewskiego księdza katolickiego, dysydenta, współpracownika „Lietuvos katalikų bažinchios kronikos” Wincentego Vėlavičiusa i członka Rady Litewskiego Ruchu Wolności Povilas Morkūnas-Rimantas. W przyszłym roku minie 110 lat od ich narodzin.
Projekt uchwały chce także uczcić pamięć litewskiego księdza katolickiego, dysydenta, współpracownika podziemnego pisma „Aušra” i „Lietuvos katalikų bažinchios kronika” Pranasa Račiūnasa, architekta Antanasa Vivulskisa.
Proponuje się również oddzielne oznaczenie litewskiego ruchu olimpijskiego, Akademii Rolniczej i Reformy Rolnej, przypominając, że w 1924 r. litewscy sportowcy po raz pierwszy uczestniczyli w VIII Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, aw tym samym roku powstała Akademia Rolnicza . .
Na liście pamiętnych lat znajduje się także lokalna drużyna narodowa założona przez Povilasa Plechavičiusa, wojna partyzancka, likwidacja gett w Kownie i Szawlach, gdyż od tych wydarzeń minęło już 80 lat.
Ponadto w 2024 roku przypadać będzie 70. rocznica powstania w utworzonym przez Sowietów obozie Kengyro w Kazachstanie oraz 30. rocznica podpisania dwustronnej umowy o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy między Litwą a Polską.
Jeśli Sejm zatwierdzi tę listę, konieczne będzie powołanie komisji międzyresortowych do przygotowania programów upamiętnienia na każdą okazję.
W 2021 roku Sejm podjął uchwałę, że rocznie można ogłosić nie więcej niż trzy lata pamiątkowe. Dla upamiętnienia tych rocznic tworzone są specjalne programy i przeznaczane są na nie środki.
Według P. Kuzmickienė na proponowane w uchwale rocznice nie są przewidziane specjalne fundusze, ale gminy, gminy i poszczególne instytucje mogą obchodzić te okazje z własnej inicjatywy.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”