Ogłoszono program Nocy Kultury: czym Was zaskoczy w tym roku?

Nowości z festiwalu, polecane przez organizatorów wydarzenia dla młodych twórców

W tym roku organizatorzy festiwalu wprowadzają do publikowanego programu wydarzeń nową kategorię – wydarzenia polecane młodym twórcom. Obejmuje 5 wybranych przez organizatorów festiwalu wydarzeń młodego pokolenia artystów z różnych dziedzin.

Wśród nich – w Parku Bēgiu, ul. Pelesos 10. Zostanie wystawiona praca „Portalas” Gody Lukaitė, ul. Panerių. W technologicznym mieście „Tech Zity” pod Białym Mostem 43, pod Białym Mostem, przy ul. Występ nowego cyrku „7 minut” odbędzie się na skateparku o godzinie 6 rano, w sali teatralnej muzeum Samueli Bak, przy ulicy Naugardukos. 10, solowy projekt muzyki elektronicznej, który przyciąga miłośników muzyki eksperymentalnej do przestrzeni „Hedda Gamma” i MMLAB, ul. 13, osadzona w interaktywnej instalacji teatralnej „Purgatorio FM”, opartej na „Boskiej komedii” D. Alligheri, stworzonej przez Pauliausa Markevičiausa i Simona Dovidauskasa.

Festiwalowi goście pochodzą z Hiszpanii i Japonii

Jak co roku festiwal nie ogranicza się do litewskich twórców – w tym roku Wilnianie i goście miasta zostaną zaproszeni na dwa bardzo różne wydarzenia przez zagranicznych artystów.

Ambasada Japonii na Litwie we współpracy z Litewskim Muzeum Narodowym zaprasza do zanurzenia się w szaleństwie japońskiego letniego festiwalu i wzięcia udziału w procesji niosącej ulicami Wilna tradycyjną japońską świątynię MIKOŠI. Nobuya Miyata, który przybył specjalnie z Japonii wraz z głównym kapłanem sanktuarium Shinto, Kazuhiro Takebe, zaprosi wszystkich do udziału w tej wyjątkowej i niezwykle rzadkiej poza Japonią procesji Mikoshiego niosącego ulicami Wilna z dziedzińca History Logera.

Dwukrotnie – o godzinie 20:00 i 22:00 – w zielonym parku Kalni będzie można zobaczyć spektakl „DESproVISTO” hiszpańskiej trupy cyrkowej współczesnej „UpArte”. To już trzecie dzieło zespołu, zachowujące esencję poprzednich przedstawień, wyróżniające się wysokim poziomem technicznym akrobatyki, wykonawcami bez charakterów i motywem przewodnim poruszającym dzieło, ale wiedzącym, co nie jest priorytetem, by cieszyć się występem. To poszukiwanie równowagi między ryzykiem, rytmem, estetyką i humorem.

Tradycyjna zabawa świąteczna

Wielkie wydarzenia festiwalowe, które co roku są częścią specjalnego programu Nocy Kultury, czekają na Was również w tym roku.

Dziedziniec Palais des Seigneurs powita biesiadników imponującym i różnorodnym koncertem. W wyjątkowej przestrzeni zaprezentowane zostaną ekskluzywne projekty: w renesansowej sali Pałacu Lordów wystąpią talenty organizacji charytatywnej M. Rostropovičius i fundusz wsparcia „Pomoc dzieciom litewskim”. Na Wielkim Dziedzińcu Pałacu Lordów zwiedzający posłuchają Synaesthesis, kwintetu Mindaugasa Stumbro, a później zobaczą teatralny koncert operowy „Dolce far niente”, wileński chór gospel kościoła św. Jana (lider orkiestry Kristina Žaldokaitė), Kazimieras Likšas z zespołem, a wieczór zakończy występ Aistė, właścicielki nieokiełznanej energii i potężnego głosu.

Stowarzyszenie ŁATGA, zrzeszające ponad 6000 autorów, już drugi rok z rzędu bierze udział w maratonie „Noc Kultury” i zaprasza mieszkańców Wilna oraz gości miasta na interdyscyplinarne wydarzenie „LATGA Authorių namai”. W zupełnie nowej wileńskiej strefie rekreacyjnej – Placu Vingriau – wielopiętrowa scena złożonej konstrukcji tego wieczoru naprawdę przypomni o domu: liczna grupa znanych osób i tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją twórczą drogę w muzyce, filmie , teatr, literatura i sztuki wizualne będą tu żyły w realnej lub wirtualnej formie.

Vasaros Terasa będzie czekał na tych, którzy chcą zaszaleć przy dobrej muzyce – od zmierzchu do zmroku wystąpią Eiktubaiktu, Gintė, Kristijonas Ribaitis, Sirupas, Mellow Yellow Daffodil, Monkey Tank, Ambulance on Fire.

W Inkubatorze Sztuki Zarzecza ciekawość będzie pobudzać audiowizualna instalacja „Vilnelės Sapnas” stworzona przez artystów Leonasa Somovasa i Brigitę Barr, inspirowana rzeką Vilnelės i jej okolicami.
Na Placu Łukiskim odbywa się wieczór muzyki fortepianowej „Baltese Juodais”, który stał się już tradycją, jedną z największych atrakcji Wileńskiej Nocy Kultury. Tutaj Maestro Petras Geniušas zakończy wieczór swoim imponującym występem o północy.

Strefa rodzinna – dla najmłodszych gości Nocy Kultury

Już po raz trzynasty w Ogrodzie Bernardyńskim odbędzie się Noc Kultury, przekształcając się w wyjątkową przestrzeń dla rodzin, tym razem w Świecie Przygód. Organizatorzy zaproszą dzieci do nauki odpowiedzialnego i ekologicznego życia, poznania sztuki malarstwa, poznania miasta przygody i litewskiej animacji oraz krótkich filmów zagranicznych twórców. Będzie to również okazja do utrwalenia przeżytych przeżyć i uwiecznienia ich w bajecznej sesji zdjęciowej w ciemnościach, a jednocześnie – do usłyszenia i przeżycia odradzających się baśni i poznania ich ożywionych bohaterów.

Znajdziesz tam szczegółowe informacje o wszystkich wydarzeniach Nocy Kultury, polecane trasy i aktualności www.kulturosnaktis.lta także konta Culture Night na Facebooku i Instagramie.

Wszystkie wydarzenia festiwalu „Kultūros naktis” są bezpłatne – to dar od artystów, organizacji kulturalnych, gminy Wilna i partnerów festiwalu dla mieszkańców i gości Wilna.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *