Najlepsza studencka praca roku to nominacja dla filmu zrealizowanego na uczelni. Spośród 12 zgłoszonych filmów komisja selekcyjna wyłoniła kandydatów do nominacji do „Jaja Srebrnego Żurawia”. W 2023 roku nominacja ta nabiera szczególnego znaczenia – prace nominowanych miały swoją premierę w Litewskiej Akademii Muzyki i Dramatu, która w tym roku obchodzi 90. rocznicę powstania. Dział filmu i telewizji LMTA obchodzi w tym roku swoje 30-lecie.
„W ciągu 30 lat wydział stał się główną narodową szkołą filmową, kształcącą większość litewskich filmowców. Dziś absolwentów środowiska filmowego jest ponad 700. Cieszymy się, że w programie konkursu można zobaczyć aż 4 prace powstałe w ramach studiów filmowych LMTA. słuchając, powtarzając filmy, które już widzieli, odważnie dzielą się swoją unikalną wizją świata” – mówi kierownik Działu Filmu i Telewizji, dr hab. Vytautas Dambrauskas.
Na liście nominowanych znalazł się film „Krytis” w reżyserii Eglė Razumaitė. The Strip otwiera drzwi do Pałacu Kultury, Sportu i Rozrywki, gdzie codzienność tętni życiem. Przerywa jej telefon od żony, który niepokoi guwernantkę i chłopców, którzy uciekli z treningu sztuk walki. Aktor Vaidotas Martinaitis gra główną rolę w filmie.
„Tworząc staram się, aby przekaz był jak najbardziej otwarty, a nie sprowadzał się do jednego stwierdzenia. W tym filmie ważne było dla mnie poruszenie tematu przemocy, medium, w jakim się pojawia, okoliczności, w jakich się rozwija, ludzi, którzy ją wspierają, być może nawet nie zdając sobie z tego sprawy. W tym przypadku „Upadek” to zanurzenie się w najciemniejsze i najdziwniejsze zakamarki bytu, w którym staram się zrozumieć, co tak często myślimy o rodzajach przemocy oraz o tym, że często są one ukryte. Przemoc może być subiektywna. , skierowanego przeciwko konkretnej osobie, sprawca w tym przypadku jest jasny, ale są też społeczno-kulturowe, strukturalne, mniej widoczne formy przemocy” – wyjaśnia reżyserka E. Razumaitė. Odnosząc się do filmów młodszego pokolenia, dostrzega chęć zagłębiania się w relacje międzyludzkie, konfrontację młodego człowieka z obecnym światem. „Prawdopodobnie przez większość czasu wciąż decydujemy się na analizę samych siebie, myślę, że coraz swobodniej patrzymy na formę, wypróbowujemy hybrydowy język kina”.
Wśród młodych nominowanych jest reżyserka Laura Udra i jej film „Czarna, czarna noc”. Film koncentruje się na mężczyźnie w średnim wieku, który próbuje uciec od bólu po zdradzie żony i siedemnastoletniej dziewczynie szukającej miłości ojca, którego nigdy nie miała. Nieoczekiwane spotkanie tej dwójki w nocnym zgiełku miasta zmienia bieg wydarzeń. W filmie główne role grają aktorzy Dainius Gavenonis i Viktorija Zobielaitė.
W nocy gości również reżyser Arno Balčiūnas w filmie „Blausos”. W liryczny sposób kierowca Bolta jadący pustymi ulicami spotyka apatyczną pasażerkę, która wpada mu w oko i zamierza się na kimś zemścić. W filmie główne role grają aktorzy Arvydas Dapšys i Ieva Kaniušaitė.
„Nominacje i nagrody nie są najważniejszą motywacją, ale filmy są dla widzów, więc świadomość, że rezonują one z fabułą, jest wielką zachętą do dalszego tworzenia” — mówi o znaczeniu nominacji reżyser A. Balčiūnas. Według niego najtrudniejszą częścią procesu tworzenia filmu jest napisanie scenariusza. „Przeszkody, które pojawiają się podczas kręcenia, podczas przygotowań, w postprodukcji, można„ rozwiązać ”, poświęcając więcej czasu na wynik. Tymczasem pisanie staje w obliczu wielkiego strachu przed wyborem, niepewnością, dokąd zaprowadzi scenariusz”.
Film „Scum” reżysera Viktorasa Gineitisa przenosi nas do ciasnego apartamentowca, w którym mieszka dwudziestopięcioletni Mantas i jego starsza babcia. Ich skomplikowaną, czasem męczącą codzienność przerywa pogarszający się stan zdrowia babci. Na taśmie – zderzenie młodego i starego pokolenia, przywiązanie i konfrontacja z nieuniknionym. Główne role w filmie grają aktorzy Donatas Želvys i Nijolė Ona Lepeškaitė.
„Chcę być człowiekiem” to jedyny dokument, który znalazł się na liście nominacji prac studenckich w tym roku. Film wyreżyserowany przez Rinaldosa Tomaševičiusa śledzi losy ludzi, którzy trafiali do więzienia i wychodzili z niego za poważne przestępstwa.
Zdaniem reżysera trudne osobiste doświadczenia – wyrok skazujący, życie na ulicy, inne nieszczęścia – zachęcały i pomagały w tym procesie. „Chociaż zajęło to trochę czasu, podczas kręcenia filmu zaprzyjaźniłem się ze strażnikami więziennymi, mogli być ze mną otwarci, abym mógł pokazać swoje człowieczeństwo. Była to też swego rodzaju okazja do podzielenia się dobrym doświadczeniem, zmotywowania osadzonych. Ważne jest, aby pokazać, że nie są oni „spisani na straty” – kiedy stanąłem na nogi, ludzie mnie dopingowali, nie bałem się, że nie znajdę pracy. Te mury w społeczeństwie, moim zdaniem, powoli się wali – mówi R. Tomaševič ius.
Ceremonia wręczenia nagród „Srebrnego Żurawia” odbędzie się 4 czerwca. Kowieński Państwowy Teatr Muzyczny.
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.