Przypominamy, że Vinted otrzymał we wtorek milion dolarów kary od Urzędu Nadzoru Konkurencji i Ochrony Praw Konsumentów (UOKiK).
Śledztwo regulatora w sprawie działań firmy rozpoczęło się w 2021 roku. We wrześniu Vinted został oskarżony o dwie praktyki.
Jednym z nich jest to, że użytkownicy zostali poinformowani, że aby otrzymać pieniądze przekazywane za pośrednictwem platformy, musieliby dostarczyć dokumenty osobiste, takie jak paszport, dowód osobisty czy prawo jazdy, po dokonaniu transakcji, a nie przed.
Innym aspektem, który zwrócił uwagę regulatora, jest to, że Vinted nie określa wystarczająco w swojej aplikacji możliwości zakupu towaru bez korzystania z systemu płatności platformy, zawierając umowę bezpośrednio ze sprzedawcą. Kupujących zachęcamy do zakupów za pomocą w/w systemu. W tym ostatnim przypadku naliczane są dodatkowe opłaty, zwane opłatami „Ochrona Kupującego”..
Za te dwa wykroczenia UOKiK nałożył karę w wysokości 5 360 447 zł (ok. 1,15 mln euro).
W odpowiedzi dla mediów przedstawiciele Vinted zapowiedzieli, że odwołają się od decyzji.
„W trakcie śledztwa w pełni współpracowaliśmy z UOKiK w poszukiwaniu rozwiązań zgłaszanych problemów i jesteśmy rozczarowani dzisiejszą decyzją i odwołamy się.”
Firma nie zgadza się z oceną regulatora dotyczącą weryfikacji tożsamości.
„Chcielibyśmy powtórzyć, że kupowanie i sprzedawanie za pośrednictwem Vinted jest niezależne od weryfikacji tożsamości. Jednak czeki KYC (Poznaj swojego klienta) przeprowadzane przez naszych dostawców usług płatniczych (PSP) są ważnym narzędziem regulacyjnym, które pomaga zapewnić bezpieczeństwo transakcji cyfrowych platformy takie jak nasza i inne, na przykład poprzez zmniejszenie ryzyka oszustwa. Takie kontrole są stosowane przez nasz MPT tylko w niektórych przypadkach, na przykład po osiągnięciu pewnego progu przychodów sprzedawcy” – powiedział Vinted w oświadczeniu.
Firma poinformowała, że zwiększyła ilość informacji, które udostępnia swoim członkom o potencjalnych kontrolach, aby zrozumieli, dlaczego kontrole są przeprowadzane. W oświadczeniu dodano, że Vinted cieszy się, że instytucja doceniła te starania.
Komentując decyzję UOKiK o transakcjach bezpośrednich, w których członkowie handlują bezpośrednio między sobą, poza platformą Vinted, przedstawiciele firmy również powiedzieli, że nie zgadzają się z oceną instytucji.
„Nie zalecamy członkom dokonywania takich transakcji, ponieważ może to być mniej bezpieczny sposób handlu, na przykład może być konieczne udostępnienie szczegółów płatności innym członkom” – skomentowali przedstawiciele stowarzyszenia.
Agencja informacyjna BNS przypomina, że francuskie stowarzyszenie konsumentów UFC-Que Choisir wniosło pozew zbiorowy przeciwko Vintedowi w maju zeszłego roku za oszukiwanie konsumentów. W czerwcowej skardze złożonej w sądzie w Paryżu stowarzyszenie domaga się odszkodowania za koszty, które platforma niewłaściwie obciążała swoich członków od 2016 roku.
Według stowarzyszenia pozew odnosi się do prowizji, jaką Vinted pobiera od kupujących za każdą transakcję dokonaną na platformie. UFC-Que Choisir uważa, że opłaty są sprytnie zamaskowane, ponieważ nie są nazywane „opłatami prowizyjnymi”, ale „ochroną kupującego”, co według stowarzyszenia jest mylące dla konsumentów.
Według Francuskiego Stowarzyszenia Konsumentów, praktyka Vinted dotyczy milionów ludzi. W samej Francji platformę odwiedza 5 milionów osób. unikalnych użytkowników dziennie i ponad 16 mln – miesięcznie. Wśród e. stron internetowych i aplikacji zakupowych Vinted zajął w ubiegłym roku czwarte miejsce w kraju.
Poprzednik „Vinted” „Mano avrajija” został założony przez Mildasa Mitkutė i Justasa Janauskasa w 2008 roku. na Litwie, wkrótce rozszerzono go na Niemcy, USA. Od 2014 roku platforma na Litwie została przemianowana na „Vinted”.
w 2019 roku Vinted zebrał 128 milionów dolarów. euro inwestycji i stał się pierwszym litewskim jednorożcem. Tak zwane startupy technologiczne o wartości ponad 1 miliarda dolarów. euro.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”