Od Wilna po Lublin rozciąga się najdłuższy na świecie stół z lodami

7 maja z Wilna do Lublina rozciąga się najdłuższy na świecie stół z lodami – takie wrażenie wywołała instalacja „Portalas” na terenie dworca, przy której postawiono różowy stolik po bokach Wilna i Lublina. Sprzedawano tam najlepszy na świecie chłodnik zwany šliboršči, a także przekąski, słodycze i różowe napoje. Instalacja ta jest nie tylko symbolem wspólnoty tradycji kulinarnych Polski i Litwy, ale także zaproszeniem sąsiadów na przyjazd 1 czerwca. kolejny Wileński Festiwal Chłodników (w języku angielskim „Pink Soup Fest”).

Zaproszony na festiwal Saltibarščių w Wilnie na różową ucztę

Wspólny stół mieszkańców Wilna i Lublina został udekorowany różowymi dekoracjami, co przypomniało, że właśnie tutaj odbyło się długo oczekiwane wileńskie wydarzenie gastronomiczne. Według Dovilė Aleksandravičienė, dyrektor wileńskiej agencji turystyki i rozwoju biznesu „Go Vilnius”, pomysł wspólnego stołu narodził się po to, aby twórczo zaprosić bliskich sąsiadów do przybycia do Wilna podczas tej uroczystości w jasnych barwach.

„Łączy nas silna więź historyczna z Polską, która do dziś jest odczuwalna. Wśród turystów, którzy najbardziej kochają i odwiedzają Wilno, są Polacy, których liczba w ubiegłym roku wzrosła o 58% w porównaniu z 2022 r. Nie jest tajemnicą, że Wilno odwiedzają głównie polscy turyści. obiektów sakralnych, historycznych i dziedzictwa kulturowego, ale widzimy też rosnącą tendencję do postrzegania naszej stolicy jako miasta pełnego wrażeń kulturalnych, rozrywkowych i gastronomicznych. C. „Dlatego zapraszamy naszych sąsiadów na festiwal šaltibarščių w Wilnie, podczas którego odbędą się nie brakuje rozrywki, jasnych smaków i dobrych emocji” – mówi D. Aleksandravičienė.

Oczekiwani są kolejni goście z zagranicy

Dyrektor „Go Vilnius” zauważa, że ​​w zeszłym roku festiwal Saltibarščių odwiedziło około 15 000 osób. osób, a w tym roku powinno być ich znacznie więcej. Według niej takie wydarzenie wzmacnia reputację i międzynarodowy wizerunek stolicy, a także przyczynia się do dobrobytu gospodarczego: według ubiegłorocznych danych festiwal zgromadził co najmniej 200 000 widzów w różnych sektorach miasta. Korzyści finansowe EUR.

„O konieczności i znaczeniu tego festiwalu dla miasta świadczy liczba uczestników, która przekroczyła oczekiwania. Mamy zatem pewność, że na festiwalu zobaczymy nie tylko mieszkańców Wilna, ale także gości z innych miast Litwy i krajów sąsiadujących. kolejny festiwal Dużą wagę przywiązujemy do rozgłosu wileńskiego festiwalu šaltibarščiai w mediach zagranicznych, ponadto sami dziennikarze aktywnie wykazują zainteresowanie wileńskim wydarzeniem, które często nazywane jest twórczą i nowatorską prezentacją stolicy Litwy”. – mówi D. Aleksandravičienė.

Dodaje, że celem festiwalu jest opowiedzenie o Wilnie jako europejskim mieście bogatym w doznania gastronomiczne oraz stworzenie wyjątkowej, rozpoznawalnej na całym świecie tradycji, która byłaby specyficznie przypisywana naszej stolicy, jak np. Festiwal Pizzy Neapolitańskiej czy Oktoberfest w Bawarii.

Informacje o kolejnym festiwalu znajdziesz tutaj: Festiwal Saltibarščių w Wilnie | Jedź do Wilna.

Zdjęcie: Alexandre Wolak.

Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *