Jak dotąd w tym regionie nie odnotowano żadnych przypadków tej choroby, jedynie powiaty Pelėdnagii, Vilainiai, Truskava i Šėta zostały włączone w granice zakażonego terytorium – podaje Państwowa Służba ds. Żywności i Weterynarii (VMVT).
Po uznaniu całego powiatu kiedajskiego za strefę zakażoną obowiązują bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące zapobiegania i zwalczania afrykańskiego pomoru świń oraz obowiązkowe jest badanie wszystkich upolowanych dzików pod kątem tej choroby.
Myśliwi mają obowiązek dopilnować, aby mięso upolowanych dzików było dystrybuowane dopiero po otrzymaniu wyników badań. Do czasu otrzymania wyników badań wszystkie dziki muszą być przechowywane w miejscu uzgodnionym wcześniej z jednostką terytorialną Ministerstwa Rolnictwa i Leśnictwa.
Ponadto mięso dzików upolowanych na terytorium zakażonym, półprodukty i produkty z niego wytworzone mogą być dostarczane do celów spożywczych wyłącznie na terytorium zakażonym i dopiero po uzyskaniu negatywnych wyników badań. Należy to potwierdzić krajowym znakiem jakości zdrowotnej lub krajowym znakiem identyfikacyjnym.
Obostrzenia dotkną również hodowców trzody chlewnej, gdyż świniom transportowanym do rzeźni na obszarze zakażonym musi towarzyszyć zezwolenie na ubój zwierzęcia w rzeźni, wydane przez oddział terytorialny VMVT.
Wywóz świń z tego terytorium do innych miejsc, w których trzymane są świnie na Litwie, jest możliwy wyłącznie w gospodarstwach, które w pełni wdrożyły wymagania środków bezpieczeństwa biologicznego i wyłącznie posiadające świadectwo weterynaryjne potwierdzające stan zdrowia świń. W przypadku uboju świń na własny użytek należy poinformować o tym lekarza weterynarii, który oceni stan kliniczny ubitych świń i w przypadku podejrzenia choroby pobierze próbki w kierunku afrykańskiego pomoru świń.
VMVT przypomina, że w przypadku znalezienia martwego dzikiego zwierzęcia, gdy hodowane świnie zaczynają umierać lub gdy zauważone zostaną problemy zdrowotne świń (utrata apetytu, wzrost temperatury itp.), należy natychmiast poinformować najbliższa jednostka terytorialna VMVT.
Ponad 30 ognisk afrykańskiego pomoru świń odnotowano w tym roku na Litwie, 87 na Łotwie, 59 w Estonii i 30 w Polsce.
Po wykryciu zarazy na Białorusi zeszłego lata, w zeszłym roku rozprzestrzeniła się na Litwę i Polskę, a następnie na Łotwę i Estonię. Służba Weterynaryjna zidentyfikowała już kilka przypadków, w których mieszkańcy Białorusi importowali na Litwę skażone produkty spożywcze.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”