To 56 proc. więcej niż w ubiegłym roku, kiedy fundusz wypłacił odszkodowania 9,4 mln ubezpieczonych rolników. Straty euro. Taki wzrost roszczeń ubezpieczeniowych wynikał głównie z rozpętanej natury, same ulewne deszcze 12 lipca spowodowały połowę wszystkich strat – ponad 10 mln. euro, czytamy w raporcie.
Pomimo rosnących strat na Litwie, ponad 110 000 Vereinigte Hagel (VH), międzynarodowy fundusz ubezpieczeń upraw, który zrzesza rolników, zarządzał ryzykiem, na jakie narażeni są rolnicy i osiągnął zrównoważone wyniki roczne i dobre prognozy na 2023 r., wynika z rocznych danych funduszu.
Największym problemem stał się grad
„Roczne ekstremalne zjawiska w przyrodzie nie są przypadkowe. Analiza zmian klimatu w ciągu ostatnich 3 lat już pokazuje trend zmian, a rolnictwo staje się coraz bardziej ryzykownym biznesem. Bilans premii i wypłaty od ubezpieczycieli rolników są trudne do przewidzenia. Na Litwie w tym roku już „odczuliśmy” wszelkiego rodzaju zagrożenia. Według wskaźnika szkodowości grad zajął pierwsze miejsce – nigdy się nie zdarzył” – podsumowuje rok 2022 Martynas Rusteika, szef litewskiego oddziału wzajemnych zbiorów Vereinigte Hagel .
Skok odszkodowań ubezpieczeniowych w porównaniu z ubiegłym rokiem można częściowo wytłumaczyć szybkim wzrostem wolumenu ubezpieczonych pól. Powierzchnia upraw ubezpieczonych przez członków „VH Lietuva” wzrosła w ciągu roku o 15%. – od 418 do 480 tysięcy hektarów. Stanowi to prawie jedną trzecią chronionej powierzchni uprawnej Litwy. Kwota ubezpieczeń płaconych przez rolników na ochronę upraw wzrosła z 469 mln do 700 mln. euro, czyli 49 proc.
„W tym roku uprawnym otrzymaliśmy ponad 3,4 tys. zgłoszeń szkód i musieliśmy skontrolować ponad 18 000 uszkodzonych pól, nigdy nie otrzymaliśmy tak dużej liczby zgłoszeń szkód i z każdym rokiem rośnie. To spowodowało przełom w ubezpieczeniach upraw na Litwie: szkody doznanych jest najlepszym dowodem na potrzebę ubezpieczenia upraw Od 15 lat zjednoczeni we wzajemności rolnicy są przekonani, że ryzyko wzajemnej kontroli i wynikające z niej zaufanie rolników prowadzi do wzrostu ubezpieczenia upraw Rolnicy zeznają, że zjawiska pogodowe coraz bardziej odbiegają od skrajności i staje się bardzo lokalny, zmniejszając bezpieczeństwo upraw, dlatego w tym roku rolnicy wybrali koszyki ubezpieczeniowe o znacznie szerszym spektrum – zauważa Rusteika.
W tym roku „odczuliśmy” wszelkiego rodzaju zagrożenia
Większość rolników wybrała w tym roku ubezpieczenie od wszystkich ryzyk od gradu, burzy i deszczu. Znacząco wzrosły również ubezpieczenia uzupełniające od ognia, odmrożeń, wiosennych przymrozków, długotrwałych opadów deszczu i naturalnej suszy. Wszystkie te zdarzenia ubezpieczeniowe odnotowano w litewskich polach uprawnych w tym roku.
Największym przełomem w tym roku był zakaz uprawy warzyw – po rozpoczęciu zakazu warzyw w zeszłym roku powierzchnia ubezpieczonych warzyw wzrosła w tym roku ponad trzykrotnie: z 219 do 721 hektarów. Tysiąc hektarów ziemniaków jest również ubezpieczonych. W tym roku ubezpieczona jest również jedna trzecia pól kukurydzy, czyli 30%. więcej obszarów roślin włóknistych, 21 proc. więcej nasion oleistych. W ciągu roku zmniejszyły się jedynie ubezpieczone powierzchnie buraków i nasion.
„Absolutną innowacją tego roku na Litwie jest wprowadzenie zakazanych sadów i ogródków jagodowych. W pierwszym roku sadownicy i jagody ubezpieczyli obszar 140 hektarów i odczuli korzyści z ubezpieczenia natychmiast po zniszczeniach gradobicia. W tym roku , mit, że ubezpieczenie upraw przeznaczone tylko dla dużych gospodarstw – o jedną trzecią mniej drobnych rolników korzystało z produktów ubezpieczeniowych stworzonych przez fundusz dla gospodarstw do 50 ha”, podsumowuje charakterystykę roku pan Rusteika.
Całkowita szkodliwość wynosi 60%, na Łotwie nawet 110%.
Wzajemna wymiana upraw „VH Lietuva” łączy także łotewskich rolników – w sąsiednim kraju w 2022 r. zniszczono 45 200 upraw. hektarów gruntów uprawnych, 6,9 mln. płatności z tytułu ubezpieczenia, wskaźnik szkód sięgał nawet 110%.
Z ankiet przeprowadzonych wśród litewskich rolników wynika, że jeśli chodzi o ubezpieczenie upraw, najważniejsza jest dla nich wiarygodna regulacja szkód. Dlatego firma VH Lietuva użyła w tym roku dziesiątek nowych dronów, aby pomóc w pomiarach uszkodzonych obszarów z maksymalną precyzją, a wysoko wyszkoleni niemieccy eksperci ds. uszkodzeń upraw rzucili się do akcji. aby pomóc litewskim rzeczoznawcom dokonującym oceny szkód w krytycznych momentach.
„VH Lietuva” obejmuje 97 proc. Litewskie rynki ubezpieczeń upraw. Niemieckie towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych działa od 198 lat, ma 10 oddziałów i ponad 110 000 członków. członków w 10 krajach Unii Europejskiej – Litwie, Łotwie, Polsce, Danii, Niemczech, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Chorwacji i we Włoszech.
„Ten rok w Europie był pełen kontrastów – rolnicy w Niemczech i krajach Beneluksu ucierpieli z powodu suszy, podczas gdy rolnicy w krajach bałtyckich ucierpieli z powodu nadmiernych opadów. Na koniec roku ustalamy 60% w całym funduszu samoubezpieczeń. roczna strata, co pozwala nam na wzmocnienie rezerw. To dobry znak, że w ekonomicznie niepewne czasy, zwłaszcza w kontekście zmian klimatu, w rok 2023 wejdziemy mocni ekonomicznie – mówi dr Rainer Langner.
Rusteika zwraca uwagę na najnowsze odkrycia naukowe, że optymalizacja struktury upraw i nowe technologie uprawy pozwalają zaoszczędzić pieniądze, ale natura decyduje o reszcie.
„Nauka udowodniła, że środki takie jak ubezpieczenie upraw i instalacja systemów usprawniających najbardziej chronią rolników przed klęskami żywiołowymi. Ponadto sytuacja geopolityczna również zachęca do inwestowania w ubezpieczenia. Rolnicy, którzy ubezpieczają swoje zbiory, wiedzą, że na pewno będą mieli co siać” w przyszłym roku, bez względu na okoliczności”, podsumowuje szef funduszu ubezpieczeń zbiorów „VH Lietuva”.
Surowo zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek informacji opublikowanych przez firmę DELFI na jakichkolwiek innych stronach internetowych, w mediach lub w innych miejscach, a także rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a w przypadku uzyskania zgody konieczne jest podanie firmy DELFI jako źródła.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”