Obliczył, czy nadal warto było Litwinom robić zakupy w Polsce: możesz się zdziwić

Kilogram piersi z kurczaka kosztuje 5,18 euro, łopatki wieprzowe 2,80 euro, polędwiczki wieprzowe 3,88 euro. Tyle kosztuje jeden kilogram najczęściej kupowanych produktów mięsnych w Polsce, przeliczony już na euro.

LNK porównało ceny tych samych produktów na Litwie. Na przykład pół kilograma piersi z kurczaka kosztuje średnio około trzech euro, kilogram łopatek – około pięciu euro, polędwicy – ​​około 6 euro.

Ludzie w Polsce mówią, że mimo zniesienia podatku VAT, ceny poszybowały w górę.

„Najbardziej wzrosło mleko, mięso, z tego, co zauważyłam” – powiedziała pewna kobieta.

Inny powiedział, że wszystko jest drogie, przynajmniej Bóg kocha.

„Nie wiem, jak tu będzie. Jedzenie stało się droższe. A lekarstwa są zawsze dla mnie” – powiedziała kobieta.

Biznesmeni mówią, że po zniesieniu 5% VAT-u na produkty spożywcze, ceny spadają od kilku tygodni.

„Ten VAT był, trudno powiedzieć, czy to gra polityczna, czy nie. Ale ceny były na początku nieco niższe. Litwini też to widzieli, więc ich przepływ był bardzo wysoki” – powiedziała LNK Dalia Lukoševičiūtė. sklep Dzūkas.



© Romas Sadauskas – Kvietkevicius

Wraz z wybuchem wojny prowadzonej przez Rosjan na Ukrainie ceny zaczęły rosnąć.

„Ceny te nagle zaczęły rosnąć, a w tym czasie różnica cen była po prostu niewidoczna, ponieważ zostały pochłonięte przez wzrost cen”, powiedział Valdas Krakauskas, kierownik sklepu Valdi.

Biznesmeni twierdzą, że bez VAT ceny są teraz wyższe niż wcześniej. W ciągu kilku miesięcy ceny niektórych produktów podwoiły się.

„Główne z nich to chleb, wypieki, mięso, produkty mleczne, może z wyjątkiem napojów”, mówi kierownik sklepu Valdi.

Choć przepływ Litwinów nie jest już taki, jak kiedyś, kiedy nawet w sklepach brakowało towaru, ludzie nadal jeżdżą do Polski.

„Wiele osób przyjeżdża, zwłaszcza z granicy” – powiedział przedstawiciel sklepu Dzūkas.

Ale teraz ludzie przychodzą częściej niż na zakupy.

„Jeśli kupujemy dużo, to może się opłacić, jeśli ma się piwnicę w domu. Mieszkamy w mieszkaniu, nie kupujemy dużo, nie poszlibyśmy celowo, chyba że napilibyśmy się kawy” – powiedział Litwin.

Ale skarbce są pełne. Kobieta, patrząc na bagażnik pełnego towaru, pomyślała, że ​​na Litwie prawdopodobnie będzie musiała zapłacić za to 200 euro.

W lutym VAT na paliwo obniżono w Polsce o 15%, ale Litwini nie przynoszą już paliwa w puszkach.

„Nie warto jeździć tylko dla benzyny, naprawdę nie warto” – powiedział Litwin na stacji benzynowej.


Obliczył, czy nadal warto było Litwinom robić zakupy w Polsce: możesz się zdziwić

© Romas Sadauskas – Kvietkevicius

Przedsiębiorcy uważają, że w pewnym momencie paliwo osiągnęło historyczne maksima.

„W marcu był straszny cios. W tym czasie droższył tu też litr paliwa, około dwóch złotych. Myślę, że to z powodu wojny na Ukrainie” – powiedział dyrektor stacji benzynowej Vytautas Žimnickas. do LNK.

Jednak trendy są takie, że ceny paliw ponownie zaczęły spadać. Teraz w Polsce litr oleju napędowego kosztuje 1,61 euro, a benzyny 1,52 euro.

„Teraz mamy w Polsce tanie paliwo. Sekretem chyba jest spadek kursu waluty” – powiedział V. Žimnickas, kierownik stacji benzynowej.

Zalety podatku VAT w Polsce nie powinny już istnieć w lipcu. Przewiduje się jednak, że zerowy podatek VAT na niektóre produkty żywnościowe mógłby zostać przedłużony i utrzymany do końca roku.

Zobacz pełny raport LNK tutaj:

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *