Aby przyciągnąć więcej Litwinów z zagranicy do litewskich uczelni, Ministerstwo Edukacji, Nauki i Sportu zapewnia im wsparcie państwa. Z takiego wsparcia skorzysta w tym roku ponad 200 studentów zagranicznych pochodzenia litewskiego.
„Od kilku lat obserwujemy pozytywny trend i cieszy nas, że liczba obcokrajowców z Litwy decydujących się na studia na Litwie stale rośnie. Sprzyja to nie tylko większej internacjonalizacji studiów, ale także ciągłości litewskiej tożsamości kulturowej. Mamy nadzieję, że wsparcie państwa zmotywuje Litwinów z zagranicy przyjeżdżających na studia, aby pomyślnie je ukończyli i wykorzystali wiedzę zdobytą podczas pracy tutaj na Litwie” – powiedział Justas Nugaras, wiceminister edukacji, nauki i sportu.
Tej jesieni pomoc państwa trafiła do 211 Litwinów z 30 różnych krajów. Tradycyjnie większość uczniów pochodzenia litewskiego pochodzi z sąsiedniej Polski, a także Irlandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, USA, Kazachstanu, Libanu, Malezji, Tunezji, Turcji i Armenii.
W tym roku obcokrajowcy z Litwy, którzy otrzymali wsparcie państwa, studiują na 21 litewskich uczelniach. Studia na kierunku lekarskim i stomatologicznym przyciągają głównie Litwinów z zagranicy. Wśród tych studentów popularne są także studia z matematyki, informatyki i inżynierii oraz studia z zakresu lingwistyki.
Litwini za granicą mogą otrzymać dwa rodzaje pomocy: miesięczne stypendium w wysokości prawie 160 euro oraz zasiłek socjalny w wysokości od 203 do 319 euro na semestr.
Planuje się, że w latach 2023-2024 na wsparcie studiów obcokrajowców Litwinów na Litwie zostanie przeznaczonych ponad 146 000 dolarów. euro. Pomocą dla obcokrajowców Litwinów zarządza Narodowy Fundusz Studiów.
Dalszych informacji na temat wsparcia finansowego dla obcokrajowców z Litwy udziela Krajowy Fundusz Studiów. na stronie internetowej.
Informacje i zdjęcia ze strony Ministerstwa Edukacji, Nauki i Sportu.
„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.