Obowiązkowym atrybutem wakacji w kieszeni każdego jest wielkanocna pamiątka „Tradycyjna Wielkanoc – Nowoczesne Margučiai”. To przypomnienie nie tylko dawnych tradycji.
Przydatne dla tych, którym się spieszy
Chociaż złożone publikacje naukowe gwarantują wyższą nagrodę, etnolog, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Vytautasa Didijosa, dr Arūnas Vaicekauskas od roku robi to, co kocha: pisze książki dla ogółu społeczeństwa. Na tysiącach stron etnolog zebrał wiedzę o zapomnianych tradycjach Halloween, składaniu ofiar i ucztach składanych przodkom, daniach na świąteczny obiad, zabawnych strojach Mardi Gras i zwyczajach wielkanocnych.
Najnowszym dziełem jego, grafika Radvilė Meškauskaitė i wydawnictwa „Maketonas” jest kieszonkowy notatnik „Tradycyjna Wielkanoc – nowoczesne margučiai”. Kolorowa książeczka opisuje główne zwyczaje wielkanocne i pokazuje, jak drukować jajka. Publikacja ta będzie zatem bardzo odpowiednia dla mieszkańców miast, którzy zerwali z tradycją. Przewracając strony publikacji, będą mogli nie tylko uzupełnić braki w wiedzy, ale także dobrze się bawić, korzystając z dawnych wiejskich rozrywek. Przedstawicielki wydawnictwa Alina Vyšniauskienė i Jolanta Meškauskienė uważają, że informacje zawarte na łamach A. Vaicekauskas doskonale sprawdzi się do przygotowania świątecznego quizu, który zgromadzi wszystkich członków rodziny.
Praktyczne: Mimo niewielkich rozmiarów publikacja zawiera wiele przydatnych informacji. (Zdjęcie: Justina Lasauskaitė)
Zapomniane zwyczaje
Nie było łatwo dobrać informacje tak, aby nie było ich ani za dużo, ani za mało, ale doświadczonemu autorowi się to udało. Pierwsze strony książki opowiadają czytelnikom o tradycyjnej Wielkanocy, jej genezie, wciąż żywych i zapomnianych zwyczajach.
„To, co nie miało nic wspólnego z rolnictwem, zniknęło” – nie kryje rozczarowania etnolog.
Zniknął zwyczaj strzelania do śledzi. Mówi się, że plansza, na której narysowano wodne stworzenie, była rysowana przez dzieci raz w środę, dwa razy w czwartek i trzy razy w piątek. Tak robili, dopóki nie zadzwoniły dzwony w sobotę. Minęła magia agrarna, kiedy ludzie zakopywali w polach kości szynki lub stokrotki, wierząc, że żywioły nie zniszczą plonów, że będą lepiej rosły i będą chronione przed szkodnikami.
Rzadko się pamięta o pracy, którą trzeba było wykonać przed Wielkanocą. Na przykład w Wielki Czwartek ludzie sprzątali i tępili szkodniki.
Po ich zebraniu zabrali do domu sąsiada i przerzucili przez płot.
„Na pytanie, gdzie są twoje pchły i karaluchy, ludzie mówili: poszli do Johna!” – uśmiecha się A. Vaicekauskas.
Wielki Piątek to dzień skupienia. Ludzie wierzyli, że w dniu męki Chrystusa nie można się bawić, tylko nalać gdzieś wody lub wyrzucić śmieci, bo można dostać się w oczy Chrystusa. Wielkiej Soboty towarzyszyły uroczyste akcje – poświęcenie ognia i wody, które przetrwały do dziś. To prawda, że \u200b\u200bzniknął zwyczaj popędzania domu wodą święconą.
Na pytanie, gdzie są twoje pchły i karaluchy, jedna osoba odpowie: poszły do Johna!
„Uczta? Chociaż chłopska magia agrarna nie ma już znaczenia, święta wielkanocne pozostają – na pytanie, co podać na stół, A. Vaicekauskas radził, aby nie zapomnieć o pieczeniu prosiaka, kiełbasach, serze, barszczu wielkanocnym. – Niektóre miejsca w Auksztocie też jadłam Wielkanoc. To już wpływ prawosławnych. Nigdy w naszej rodzinie takiego ciasta nie jedliśmy.”
Innowacje obfitują
Książka „Tradycyjna Wielkanoc – Współczesne Margučiai” składa się z dwóch części. W pierwszej części – historia i tradycyjne metody drukowania pisanek, w drugiej – nowoczesne metody.
„Początkowo są to same marguci. Nie wiadomo skąd i kiedy wziął się zwyczaj ich drukowania. IV w. Datowane drukowane jaja znalezione w okolicach Wormacji w Niemczech. W Opolu w Polsce odkryto w X w. wosk- wydrukowane datowane skorupki jaj. Na Litwie przedmioty z kamienia, kości i gliny w kształcie jajka znaleziono w XI w. w warstwie kulturowej. Pierwsza wzmianka o pisankach w źródle litewskim znajduje się w pracy Martynasa Mažvydasa „Giesmės sv . Ambraziejus „dedykacja”, A. Vaicekauskas przeszedł od historii do techniki druku pisanek.
Przećwicz: A. Vaicekauskas uważa, że ten format książki będzie akceptowalny dla wielu czytelników. (Zdjęcie: Justina Lasauskaitė)
Po wcześniejszym wydrukowaniu kolorowym lakierem etnolog porzucił tę metodę. Teraz woskowanie pisanek jest tym, na czym najbardziej jej zależy. Kilka razy próbował zeskrobać jajka, ale okazało się to zbyt trudne. Oprócz tych starożytnych technik drukarskich, w księdze znajdziesz inne, które były używane przez naszych przodków w tamtym czasie. Jest nadrukowany w kwitnące kwiaty lub czerwoną kapustę. Do marynowania w ten drugi sposób będziesz potrzebować czerwonej kapusty, octu, ziół i ściereczki. Umieść na nim jajko i zioła. Zabezpiecz nitką. Dodaj posiekaną kapustę na patelnię, dodaj trochę octu i dodaj przygotowane jajko. Gotuj przez około 10-15 minut. Pozostaw jajka na twardo w wodzie na kilka godzin, a następnie wyjmij je. Ci, którzy chcą być innowacyjni, znajdą w książce samouczki, jak drukować jajka gorącymi kredkami, farbami akrylowymi, ręcznikami i pianką do golenia.
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.