O sojusz nuklearny zabiega 11 państw członkowskich UE, Niemcy i Hiszpania nie szczędzą mu krytyki

Zdjęcie: AFP/Scanpix.

Jedenastu członków Unii Europejskiej (UE) przyczyniło się we wtorek do zacieśnienia współpracy w dziedzinie energii jądrowej. Według niego pomoże to Europie odejść od paliw kopalnych o dużej zawartości dwutlenku węgla.

Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Finlandia, Francja, Węgry, Holandia, Polska, Rumunia, Słowacja i Słowenia zgodziły się wspierać nowe projekty oprócz istniejących elektrowni jądrowych, zgodnie z oświadczeniem wydanym na spotkaniu europejskich ministrów energii . w Sztokholmie.

Energia jądrowa jest jednym z wielu narzędzi do osiągnięcia celów klimatycznych, wytwarzania energii elektrycznej w celu zaspokojenia popytu konsumentów i zapewnienia bezpieczeństwa dostaw, czytamy w oświadczeniu.

Ministrowie jedenastu państw omówią także możliwości dalszej współpracy naukowej w dziedzinie energetyki jądrowej, a także możliwości wymiany dobrych doświadczeń w rozwiązywaniu problemów bezpieczeństwa.

Francja, która od wielu lat opiera się na energetyce jądrowej, naciska na bliższe związki z energetyką jądrową w Europie.

Na spotkaniu ministerialnym gabinet francuskiej minister ds. transformacji energetycznej Agnès Pannier-Runacher powiedział, że celem Francji jest stworzenie sojuszu nuklearnego.

Paryius wierzy, że energia jądrowa może pomóc naftowo i Europie w osiągnięciu celów związanych ze zmianą klimatu, zwłaszcza w produkcji ropy i wodoru dla transportu i przemysłu.

Jednak Europa jest podzielona w tej kwestii i kilka krajów UE zajmuje się rozwojem energetyki jądrowej, podczas gdy Niemcy i Hiszpania wyrażają dużo krytyki.

W Sztokholmie Austria, Niemcy i Luksemburg po raz kolejny potwierdziły swój sprzeciw wobec rozwoju energetyki jądrowej w Europie.

Jeśli chcemy wygrać wyścig ze zmianami klimatycznymi, musimy działać szybko, mówi Claude Turmes, minister energii Luksemburga. Dodał, że budowa nowych elektrowni atomowych zajmie 15 lat, a wypowiedzi polityków mają bardziej charakter ideologiczny niż praktyczny.

Wydaje się, że UE debatuje obecnie nad reformą rynku energii elektrycznej, która również dzieli Wspólnotę.

Francja zaleca zawieranie długoterminowych kontraktów energetycznych po gwarantowanych cenach, co byłoby korzystne dla produkcji energii jądrowej, ale Niemcy zdecydowanie się temu sprzeciwiają.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *