Według danych WHO w 2021 roku odnotowano 247 milionów przypadków malarii, z czego około 600 tysięcy zakończyło się śmiercią. Malarią można zarazić się podczas podróży do ponad 100 krajów. Choroba ta jest szeroko rozpowszechniona w regionach tropikalnych i subtropikalnych: Afryce, Azji, Ameryce Łacińskiej. 95 procent wszystkich zachorowań i zgonów odnotowanych w regionie afrykańskim. Ponad połowa z nich znajduje się w Nigerii, Demokratycznej Republice Konga, Nigrze i Tanzanii.
„Co roku na Litwę trafiają przypadki malarii. Przyczyną zakażenia jest nieregularne stosowanie lub niestosowanie leków przeciwmalarycznych przed lub w trakcie podróży, niewystarczająca ochrona osobista przed komarami” – czytamy w raporcie.
2012-2022 odnotowano 58 przypadków zachorowań na malarię. Zmarło troje pacjentów z malarią tropikalną. Większość zachorowanych wyjeżdżała do krajów na kontynencie afrykańskim w celach zarobkowych lub edukacyjnych.
Malaria jest pasożytniczą chorobą krwi przenoszoną przez ukąszenia Widliszek u samic komara z rodzaju i objawia się regularnie nawracającymi atakami gorączki.
Specjaliści NVSC przypominają, że planując wyjazdy zagraniczne, należy odpowiedzialnie się do nich przygotować.
„Zapytaj, czy kraj jest endemiczny dla malarii. Można to zrobić, odwiedzając witrynę NVSC i wybierając kraj, do którego chcesz pojechać. Jeśli jest napisane, że malaria jest powszechna w kraju, który zamierzasz odwiedzić, skontaktuj się z lekarzem rodzinnym w celu uzyskania leki przeciwmalaryczne” – czytamy w wiadomości.
NVSC zaleca ochronę przed ukąszeniami komarów. Zwiedzając tereny dotknięte malarią należy nosić ubranie zakrywające dłonie i stopy, stosować środki odstraszające komary do ochrony twarzy i części ciała nieosłoniętych ubraniem, zasłaniać drzwi sypialni i okna moskitierami (zwłaszcza w nocy) , wybierz na noc łóżka z baldachimem. Komary atakują najbardziej o zachodzie i wschodzie słońca, dlatego zaleca się przebywanie w tym czasie w zamkniętych pomieszczeniach chronionych przed wejściem komarów.
W czasie wyjazdu specjaliści radzą uważnie monitorować swój stan zdrowia, a w przypadku pojawienia się objawów (dreszcze, gorączka, ból głowy, bóle mięśni, osłabienie) niezwłocznie skonsultować się z lekarzem w ośrodku leczniczym. Po powrocie z wyjazdu warto poinformować lekarza rodzinnego o wizycie w rejonie zagrożonym malarią, nawet jeśli przyjmowałeś leki przeciwmalaryczne.
Chociaż malaria jest obecnie jednym z najpilniejszych problemów zdrowia publicznego na świecie, oczekuje się, że w przyszłości będzie skutecznie zwalczana. Szczepionka przeciw malarii dla dzieci w wieku od 6 tygodni do 17 miesięcy jest obecnie dopuszczona przez Europejską Agencję Leków. do szczepienia niemowląt na obszarach endemicznych. Ta szczepionka ochroni nie tylko przed malarią tropikalną, ale także przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”