Nowy rekord litewskiego internetu: międzynarodowe połączenia Telii osiągnęły prędkość 1 Tb/s

„Nieco ponad dekadę temu społeczność międzynarodowa Telie prędkość łącza wynosiła około 50 Gb/s, aw tym roku przekroczyła tę granicę 20-krotnie. Bezpośrednie inwestycje w tych latach doprowadziły do ​​tego, że drogi internetowe łączące Litwę ze światem zmieniły się z dróg szutrowych na wielopasmowe autostrady. Według Urzędu Regulacji Łączności (RRT) konsumpcja danych w internecie przez mieszkańców kraju stale rośnie, więc „szersze” międzynarodowe trasy internetowe zapewnią, że nie będzie zatorów nawet w okresach szczytu i podczas przesyłania danych z serwerów zlokalizowanych za granicą . , nie zmarnujesz dużo czasu” — mówi Andrius Šemeškevičius, dyrektor ds. technologii w firmie Telia, w komunikacie prasowym.

Zdaniem A. Šemeškevičiusa ważne jest, aby zrozumieć, że chociaż z Litwy można uzyskać dostęp do stron internetowych lub usług dowolnego kraju na świecie, to informacje te nie docierają do naszego urządzenia bezpośrednio z tego kraju, a tylko za pośrednictwem jednego z wielu połączenia międzynarodowe. .

Litwa komunikuje się ze światem przez kilkanaście różnych połączeń, ale trzy główne są ze Sztokholmem, Rygą i Warszawą. Te trzy „nogi” to grube kable światłowodowe, które ciągną się drogą lądową na Łotwę i Polskę oraz docierają do Sztokholmu na dnie Morza Bałtyckiego. Dzięki tym trzem połączeniom ponad połowa wszystkich międzynarodowych zapytań internetowych na Litwie trafia do naszego kraju” – wyjaśnia rozmówca.

Które z tych połączeń przekazuje informacje, których szukamy w międzynarodowym Internecie, zależy od tego, które z nich znajduje się najbliżej kraju, w którym znajdują się serwery. Podstawowym celem operatora usług komunikacyjnych jest przesyłanie danych tak bezpośrednio, jak to tylko możliwe, a nie błądzenie po zagmatwanych labiryntach sieci. W ten sposób użytkownik nie tylko szybciej dostaje to, czego szukał, ale też ma mniejsze ryzyko utraty przesyłanych po drodze informacji. Dlatego w tym celu na Litwie iw innych krajach instaluje się specjalne urządzenia do dystrybucji ruchu, które podobnie jak regulator ruchu, kierują popytem w taki czy inny sposób.

„Podczas zwiększania przepustowości łączy międzynarodowych kierujemy się zasadą, że przepływ danych nie może przekraczać 60% w godzinach szczytu ich przepustowości, tak aby przekroczona ostatnio poprzeczka 1 Tb/s przygotowała litewski internet na erę kolejnej -generacja światłowodów i komunikacji 5G. Osiągnięcie to jeszcze bardziej zwiększy szybkość oferowanych usług internetowych i zapewni krajowi Internet Infrastruktura mogłaby nadal z powodzeniem sprostać wyzwaniom związanym z ruchem drogowym, takim jak praca zdalna, studia i dużo wirtualnego czasu wolnego” – podsumowuje kierownik ds. technologii Telia.

Aby treści nie musiały być „przenoszone tam i z powrotem”, w głównych litewskich miastach Wilnie, Kownie i Kłajpedzie zainstalowano specjalne serwery, na których tymczasowo przechowywane są dane często używane przez litewskich internautów. Na przykład, jeśli ktoś uruchomi nowy serial Netflix na swoim telefonie, ten plik jest tymczasowo przesyłany na serwer w Wilnie i dociera do innego użytkownika nie z serwerów Netflix w Amsterdamie, ale z centrum danych Telia w Żyrmunach. W ten sposób dowolny serial lub film z YouTube ładuje się szybciej iw wyższej rozdzielczości, a połączenia międzynarodowe są „uwalniane” od tej pracy.

W niektórych przypadkach, nawet przy prawidłowym skierowaniu ruchu, informacja dociera do odbiorcy zbyt wolno. W takim przypadku jedynym logicznym rozwiązaniem staje się instalacja nowego bezpośredniego lub przynajmniej bardziej bezpośredniego łącza międzynarodowego, operatorzy wzajemnie korzystać z już ułożonych kabli, których prawa użytkowania są wymieniane na dedykowanych „targowiskach”. Takimi połączeniami Litwa jest połączona z Kijowem, Amsterdamem, Frankfurtem i Warszawą.

Oceń ten artykuł

Aby Cię udoskonalić, dajemy Ci możliwość oceny treści LOGIN.LT, którą czytasz.

(1 jedna osoba oceniane)

5.0000

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *