W ramach programu „Barbara” polska armia planuje pozyskać cztery amerykańskie balony, które uzupełnią możliwości samolotów wczesnego ostrzegania.
Śledź nas na facebooku
Wszystkie najświeższe informacje i wiele więcej!
Sekretarz MON Paweł Bejda poinformował w mediach społecznościowych o zakończeniu negocjacji z Departamentem Stanu USA w sprawie sprzedaży czterech balonów rozpoznawczych. Amerykanie szacują koszt zakupu sprzętu, łącznie z logistyką, na 1,2 miliarda dolarów. dolarów. Technologia WP przekazuje szczegóły umowy.
„Negocjacje zostaną zakończone i umowa zostanie podpisana w najbliższym czasie. Wraz z dostawą do Polski nowych systemów obserwacje nieba osiągną jakościowo nowy poziom” – pisze Bejda.
Zgoda Departamentu Stanu jest zwieńczeniem długiego procesu, który rozpoczął się w maju 2023 roku – piszą autorzy artykułu. Agencja Uzbrojenia ogłosiła wówczas realizację programu Barbara, w ramach którego polska armia zakupi cztery amerykańskie balony.
Dobre wieści za oceanu. Stanu USA Departament został wysłany do Polski 4 aerostatów rozpoznawczych. Wkrótce zakość negocjacji i poznanie umowy. Po dostawie nowych systemów zrób to #WojskoPolskie Monitorowanie nieba dostępne na nowym poziomie. pic.twitter.com/pIuFEYMv7f
– Paweł Bejda (@pawelbejda) 7 lutego 2024 r
Balony rozpoznawcze będą uzupełnieniem polskich samolotów wczesnego ostrzegania. Jako narzędzie obserwacyjne sprawdzą się w czasie pokoju, pozwalając na bardzo długie przebywanie w powietrzu z radarem lub innym sprzętem rozpoznawczym.
Umieszczając radar na dużej wysokości, neutralizowany jest wpływ przeszkód na ukształtowanie terenu i krzywiznę Ziemi, co zwiększa zasięg wykrywania różnych obiektów.
W tej kwestii eksperci Defence Express piszą, że plany nabycia tych urządzeń w Polsce pojawiły się już w 2017 roku. Jednak po skandalu z rosyjską rakietą Ch-55, która przeleciała nad terytorium Polski, Polska zaczęła formować batalion balonowy, aby wzmocnić swoje siły obrona powietrzna. Jednocześnie twierdzono, że balony będą w stanie wykryć cel w odległości kilkuset kilometrów.
Wśród innych możliwych systemów, które mogłyby kupić w Polsce, wymieniany jest także system JLENS opracowany przez firmę Raytheon.
uwagi
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”