Nowy gazociąg Baltic Pipe został oficjalnie zainaugurowany w Polsce

Nowy Baltic Pipe, budowany przez Morze Bałtyckie ze Skandynawii, który ostatecznie wyeliminuje uzależnienie Polski od rosyjskiego gazu, został oficjalnie zainaugurowany w Polsce we wtorek, donosi państwowe radio.

Wśród gości oficjalnej ceremonii w Goleniewie pod Szczecinem znajdują się: prezydent Polski Andrzej Duda, premierzy Polski i Danii Mateusz Morawiecki i Mette Frederiksen, norweski minister ropy i energii Terje Asland oraz szefowa Komisji Europejskiej Dyrekcja Energetyczna Ditte Juul Jorgensen (Ditė Jul Jorgensena).

Prezydent Polski nazwał nowy gazociąg „polskim marzeniem”, a premier powiedział, że „epoka rosyjskiej dominacji gazowej minęła”.

Podczas ceremonii premier Danii powiedział, że jej inauguracja „stanowi dla nas wszystkich znaczący geopolityczny kamień milowy”.

„Musimy zrobić wszystko, co możliwe, aby wyeliminować energię jako nośnik rosyjskiej siły” – dodała.

Prezydent Rosji Władimir Putin używa rosyjskiej energii jako broni do destabilizacji Europy i podziału nas. Nie można pozwolić, aby się udało” – podkreślił Frederiksen.

10 miliardów „Baltic Pipe” o rocznej przepustowości 100 tys. Zakończenie projektu potwierdza strategiczną decyzję Polski o nieprzedłużaniu kontraktu z Gazpromem, który wygasa w tym roku.

Pod koniec kwietnia Gazprom całkowicie odciął dostawy gazu do Polski, co odmówiło podporządkowania się jednostronnej decyzji Kremla o płaceniu w rublach. Ponadto przerwano dostawy do wielu innych krajów europejskich, zakłócając sektor energetyczny regionu.

W połowie lipca polski monopolista gazowy Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) podpisał pierwszy kontrakt na 5 mld m3 gazu ziemnego sprowadzanego z Norwegii, z czego 3 mld m3 – w tym roku. Oczekuje się, że projektowa przepustowość rurociągu zostanie osiągnięta w 2023 roku.

Pod koniec ubiegłego tygodnia PGNiG poinformowało, że podpisało kontrakt z norweskim gigantem energetycznym Equinor na 2,4 mld zł. około 15 procent rocznej podaży metrów sześciennych gazu. całkowitego zapotrzebowania Polski na gaz na dekadę od 2023 roku.

„Polska zawarła już kontrakty na dostawy 8 mld metrów sześciennych gazu przez Baltic Pipe w najbliższych latach. Razem z innymi źródłami dostaw w pełni zaspokoi to polskie zapotrzebowanie na gaz ziemny” – powiedziała niedawno polska minister środowiska Anna Moskwa.

Baltic Pipe połączył gazowe sieci przesyłowe Polski i Danii. Jej głównym celem jest dostarczanie gazu ziemnego z Norwegii przez Danię, szwedzkie wybrzeże i Morze Bałtyckie do Polski i jej sąsiadów. Planuje się, że gazociąg zostanie podłączony do polskiego terminalu LNG w Świnouistach, dzięki czemu gaz będzie można pompować również w przeciwnym kierunku – do Szwecji i Danii. Operatorami gazociągu są duński Energinet i polski Gaz-System.

Na realizację tego projektu Unia Europejska przeznaczyła blisko 270 mln euro. finansowanie w euro.


Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *