Noviti Finance wchodzi do Polski: będzie pożyczać na takich samych zasadach jak firmom litewskim

Linas Armalys, szef Noviti Finance. Zdjęcie firmowe

Alternatywny pozabankowy finansista Noviti Finance rozpoczyna swoją działalność w Polsce. Małe i średnie przedsiębiorstwa otrzymają pożyczki w wysokości do 50 000 euro na maksymalnie trzy lata, bez zabezpieczeń.

Firma zaznacza, że ​​zdecydowała się na ekspansję w Polsce widząc duże i wciąż niezaspokojone zapotrzebowanie na niewielkie polskie finansowanie. W pierwszym roku planowane jest sfinansowanie ponad 200 firm i przyznanie 3 mln. Pożyczki euro.

„Od początku Noviti Finance koncentruje się na małych firmach, a Polska jest liderem w Europie pod względem liczby firm w tym segmencie. Najmniejsze firmy stanowią aż 97% wszystkich przedsiębiorstw w Polsce, ale możliwości możliwości pozyskania finansowania na korzystnych dla nich warunkach były jak dotąd bardzo ograniczone” – powiedział cytowany w raporcie Linas Armalys, dyrektor Noviti Finance.

Finansista zwraca uwagę, że finansiści pozabankowi w Polsce aktywnie udzielają pożyczek osobom fizycznym, ale wybór kredytów dla firm jest ograniczony i często stosowane są mylące ceny.

Jak podaje Noviti Finance, wielu pozabankowych finansistów w Polsce stosuje różne opłaty administracyjne, spłatę przedkredytową i inne, które znacznie podwyższają ostateczną cenę. A tradycyjne banki zazwyczaj skupiają się na dużych firmach, mają ograniczone możliwości oferowania elastycznych warunków i nakładania dodatkowych wymagań dotyczących zarządzanych aktywów, obrotów czy wieku firmy.

Noviti Finance będzie stosować takie same warunki kredytowania dla klientów w Polsce, jak na Litwie i Łotwie. Firmom zaoferowane zostaną pożyczki o stałym oprocentowaniu na czas trwania umowy. Oznacza to, że nawet jeśli Europejski Bank Centralny podniesie podstawowe stopy procentowe, oprocentowanie pożyczek klientów Noviti Finance nie wzrośnie.

„Celem firmy jest stać się najbardziej polecanym finansistą w segmencie małych firm” – czytamy w raporcie.

Finansista zaznacza, że ​​ocenił również fakt, że możliwości polskich firm na skorzystanie ze wsparcia Komisji Europejskiej są ograniczone – żaden z pozabankowych finansistów nie współpracuje z programami promocji mikrofinansowania Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI). Tym samym w Polsce, podobnie jak na Litwie i Łotwie, pożyczki będą udzielane z gwarancją EFI. Gwarantuje, że tzw. mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do 10 pracowników uzyskają prostsze finansowanie i na lepszych warunkach.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinija”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.