Zdjęcie: Judita Grigelytė (VŽ).
Najdroższy projekt synchronizacji systemu elektroenergetycznego krajów bałtyckich z Europą Zachodnią – połączenie na Bałtyku „Harmony Link”, według BNS, miałyby realizować duńska grupa NKT Cables, włoska grupa Prysmian, a także Hitachi Energy z Japonii i Budimex z Polski”. BNS otrzymał oficjalne potwierdzenie negocjacji z dwoma ostatnimi firmami.
Zgodnie z umową podpisaną w maju 2020 roku, litewscy i polscy operatorzy elektroenergetycznych systemów przesyłowych PSE i Litgrid podzielili się ok. 680 mln zł. Prace projektowe warte w euro: Litgrid odpowiada za budowę kabla prądu stałego wysokiego napięcia na Bałtyku, a PSE za budowę stacji przekształtnikowych na Litwie iw Polsce.
Według BNS kandydatami do budowy kabla morskiego są dwie firmy: jeden ze światowych liderów w produkcji i budowie kabli morskich i naziemnych, duńska grupa „NKT Cables Group” (przejęła działalność produkcyjną kabli od Szwedzka firma ABB, która zbudowała połączenie morskie „NordBalt” między Litwą a Szwecją) oraz jeden z włoskich koncernów Prysmian, należących do największych producentów kabli na świecie.
Rimantas Butkus, dyrektor ds. handlu i przetargów w NKT Cables Group, nie powiedział BNS, czy firma bierze udział w przetargu na wykonawcę budowy kabli.
„Nie mogłem niczego komentować – nie wolno mi tego robić” – powiedział BNS R. Butkus.
Sama BNS i NKT Cables Group odmówiły odpowiedzi na pytanie, czy wezmą udział w przetargu: „NKT nie ma uwag”.
BNS nie otrzymał odpowiedzi od Prysmian Group na pytanie o udział w przetargu na budowę kabla podmorskiego ogłoszonym przez Litgrid.
Akcje NKT są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Kopenhadze, podczas gdy akcje Prysmian Group są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Mediolanie. Firmy muszą zatem publikować istotne informacje za pośrednictwem wymiany.
W zależności od charakteru produkowanych kabli, o wykonawcę budowlanego Harmony Link mogą konkurować co najmniej cztery światowej sławy firmy – oprócz NKT Cables Group i Prysmian Group są to francuskie Nexans i japońskie Sumitomo. Według BNS wnioski o udział w konkursie złożyły pierwsze dwie osoby.
W tym czasie konsorcjum składające się z jednej z największych polskich grup budowlanych Budimex oraz japońskich firm Hitachi Energy w Polsce i Szwecji twierdziło, że zbuduje stacje przekształtnikowe na Litwie iw Polsce.
PSE BNS poinformował, że przetarg na wykonawcę wciąż trwa i że w miniony piątek rozpoczął się dialog konkurencyjny z potencjalnym wykonawcą, czyli fuzją Budimeksu i Hitachi Energy.
„Przetarg trwa, od dziś (1 lipca – SNB) trwa dialog konkurencyjny (…) z potencjalnym wykonawcą. Najlepszą ofertę można wybrać na późniejszym etapie postępowania (…) Wykonawca które weszło w fazę dialogu to konsorcjum firm: Hitachi Energy Sweden, Hitachi Energy Poland, Budimex, zgodnie z odpowiedzią PSE dla BNS.
Budimex potwierdził również BNS udział w przetargu z Hitachi Energy.
Budimex bierze udział w tym konkursie. (…) Przetarg Harmony Link wciąż trwa, więc nie możemy nic więcej powiedzieć o procesie przetargowym” – czytamy w odpowiedzi przesłanej do BNS.
W ubiegłym tygodniu Piotr Świecki, dyrektor ds. budownictwa energetycznego i przemysłowego w Budimeksie, rozmawiał z polskimi mediami o swoim udziale w konkursie.
„Ostatnio w ramach konsorcjum z Hitachi Energy zakwalifikowaliśmy się do przetargu na budowę elektrowni w ramach projektu Harmony Link w Polsce i na Litwie” – powiedział P Świeckis w rozmowie z polskim portalem „teraz-srodowisko.pl ” zeszły tydzień. .
W październiku ubiegłego roku Litgrid rozpoczął ocenę przetargów na kontrakt na budowę kabla Harmony Link ogłoszony w sierpniu ubiegłego roku. Firma nie ujawnia ani wcześniej, ani teraz nazwisk swoich uczestników i ich liczby. Według niej wszyscy uczestnicy zostaną poinformowani dopiero po ogłoszeniu zwycięzcy.
Jak poinformował Litgrid BNS, zwycięzca przetargu powinien zostać ogłoszony do końca tego roku.
Zwycięzca przetargu będzie musiał zbudować kabel wysokiego napięcia prądu stałego o mocy 700 megawatów (MW), który połączy podstację Žarnovieci w województwie pomorskim z podstacją Darbėnai w okręgu Kretinga na Litwie. Podziemny kabel zostanie zbudowany z Darbėnai do wybrzeża Morza Bałtyckiego.
Oferenci, między innymi, musieli wyprodukować co najmniej jeden taki system kablowy w ciągu ostatnich ośmiu lat, a ich średni roczny przychód w ciągu ostatnich trzech lat musi osiągnąć co najmniej 170 milionów dolarów. EUR.
Harmony Link to największy i najdroższy projekt synchronizacji sieci krajów bałtyckich z Europą kontynentalną. Będzie to drugie połączenie elektroenergetyczne między Litwą a Polską. W połączeniu z zainstalowanym w 2016 roku łączem naziemnym „LitPol Link” umożliwi synchronizację sieci krajów bałtyckich z sieciami Europy kontynentalnej.
Całkowita długość morskiego łącza wysokiego napięcia prądu stałego o mocy 700 MW wyniesie 330 km. Większość 290 km kabla zostanie ułożona na wodach terytorialnych Litwy i Polski oraz w wyłącznych strefach ekonomicznych Morza Bałtyckiego, ale planowana trasa przecina również szwedzką strefę ekonomiczną.
Wartość całego projektu Harmony Link to około 680 milionów. EUR, z czego 493 mln EUR – wsparcie instrumentu „Łącząc Europę” (CIF).
Zabronione jest powielanie informacji z agencji prasowej BNS w narzędziach informacji publicznej oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinias”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”