Niewidomy tenisista wygrywa i ma nadzieję, że niewidomy tenis stanie się sportem paraolimpijskim

K. Verbliugevičiusa i A. Danilova w Birmingham.

Litewski niewidomy tenisista Karolis Verbliugevičius w towarzystwie trenera Aidasa Danilova zajął w sierpniu drugie miejsce na Światowych Igrzyskach Sportów Niewidomych w angielskim mieście Birmingham. W swojej kolekcji zdobył także trzecie miejsce we wrześniu na Mistrzostwach Świata Niewidomych w Tenisie w Krakowie.

Choć tenis dla niewidomych jest sportem indywidualnym, rola trenera jest niezwykle ważna. Przed każdym meczem szczegółowo wyjaśnia niewidomemu tenisiście technikę gry przeciwnika, radzi jak przyjąć właściwą pozycję na korcie, aby niewidomy tenisista mógł kontrować strzały przeciwnika.

„Ślepy tenis to sport wymagający nie tylko wytrzymałości fizycznej, ale także ogromnej koncentracji, szybkiej reakcji i intuicji. Mamy nadzieję, że nasze zwycięstwa zainspirują innych, aby nie poddawali się życiowym próbom i odważnie realizowali swoje marzenia, a jednocześnie w dłuższej perspektywie Litwa będzie miała okazję dodać do swojej drużyny paraolimpijskiej nowy sport” – powiedział K. Verbliugevičius.

Sam stracił wzrok w wypadku samochodowym w wieku 19 lat (obecnie ma 46 lat), ale wcześniej przez 11 lat grał w tenisa na świeżym powietrzu, a doświadczenie, które zdobył, procentuje do dziś.

Pierwszy międzynarodowy turniej tenisa dla niewidomych, w którym wzięło udział dwóch niewidomych litewskich tenisistów K. Verbliugevičius i Povilas Krapikas, odbył się we wrześniu 2022 roku w polskim Sopocie. Nadchodzące turnieje w Niemczech, Hiszpanii, Anglii.

Według trenera A. Daniłowa tenis dla niewidomych nie jest jeszcze sportem paraolimpijskim, ale decyzja o tym jest tylko kwestią czasu. „Obecnie jednym z głównych celów Międzynarodowego Związku Tenisa Niewidomych jest włączenie tego sportu do programu Igrzysk Paraolimpijskich. Ponadto istnieje duże wsparcie ze strony innych stowarzyszeń i federacji, c „Dlatego mówi się o tym wszystkim na całym świecie, że może to nastąpić w ciągu najbliższych lat” – prognozuje A. Daniłow.

W celu rozwoju tenisa dla niewidomych na Litwie powstał już klub sportowy dla osób niepełnosprawnych „Blind Sport Lt”. Pierwszym zawodnikiem klubu został niewidomy K. Verbliugevičius, trenerzy Laura Radzevičiūtė, Vytenis Makauskas i A. Danilovas. Klub złożył już wniosek o członkostwo w Międzynarodowym Związku Tenisa Niewidomych i Litewskiej Federacji Sportu Niewidomych.

Tenis na świeżym powietrzu dla niewidomych i niedowidzących został zaadaptowany w 1984 roku przez japońskiego studenta Miyoshi Takei, który stworzył zasady i piłkę, która wydaje dźwięk. Już w 1990 roku odbyły się pierwsze oficjalne zawody w Japonii, a wiele krajów na całym świecie organizuje obecnie zawody na różnym poziomie, w tym mistrzostwa świata.

Zawodnicy chcący wziąć udział w oficjalnych turniejach muszą posiadać przyznaną im specjalną kwalifikację B1 – (brak wzroku, gra z zawiązanymi oczami) lub osoby słabowidzące w kategoriach B2, B3, B4. Kategorie te są ustalane przez oficjalną komisję lekarską.

Kilka krótkich filmików z zawodów:

Averill Burkee

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Przyjazny adwokat piwa. Generalny organizator. Fanatyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *