W tym roku nowy zespół organizujący wystawę – Kotryna Markevičiūtė i Ona Juciūtė oraz organizatorzy projektu – podjęli niepisaną decyzję zmieniającą standard projektu.
„Do konkursu wpłynęło 115 zgłoszeń. Stawiając na pierwszym miejscu integralność wystawy i wzajemne powiązanie prac, postanowiliśmy zmienić dotychczasową formułę wystawy i zaprezentować na wystawie finałowej sześć zamiast pięciu projektów początkujących twórców. Pomysły wybranych uczestników nawiązały ze sobą ciekawe połączenie, dlatego chcieliśmy zachować to w wizji wystawy. Kurs ma elastyczną formułę, która dostosowuje się do różnych zmieniających się okoliczności” – napisali komisarze o wiadomościach.
Jesienią w Narodowej Galerii Sztuki po raz pierwszy odbędzie się wystawa konkursowa „Prix JCDecaux 2023”. Na wystawie swoje prace zaprezentują początkujący litewscy projektanci, którzy studiowali sztukę na Litwie i za granicą: Joelis Aškinis, Urtė Janus, Mykolas Valantinas, Tatjana Frenkel, Sandra Golubjevaitė i Miglė Vyčinaitė. Podsumowując wybrane prace, kuratorzy stwierdzają, że „litewskich artystów biorących udział w wystawie nie ograniczają w swojej twórczości ani położenie geograficzne, ani wyraźne granice dyscyplin artystycznych. Wybrane projekty swobodnie łączą różne sposoby poznawania i tworzenia: od programowania, edukacji naukowej po rzeźbę i performans. Wystawa JCDecaux Prize 2023 będzie zatem dynamicznym wydarzeniem, w którym horrory, dorastanie, pogłoski, zmiany materiałów, kody generowane przez sztuczną inteligencję, folklor, fikcyjne urządzenia i zwiedzający, którzy stali się prawdziwymi antenami.
Budżet produkcji do 1500 euro i wsparcie kuratorskie są przeznaczone na pracę każdego uczestnika lub kolektywu. Na zakończenie wystawy organizatorzy ogłoszą, któremu z uczestników decyzją międzynarodowej komisji ds. oryginalności i trafności artystycznego wyrazu prezentowanej pracy zostanie przyznana premia pieniężna w wysokości 4000 EUR. Jak co roku publiczność będzie zaproszona do wyrażenia współczucia. Autor projektu cieszącego się największym uznaniem opinii publicznej będzie miał możliwość zaprezentowania swojego projektu w zewnętrznym zarządzie „JCDecaux Lietuva”.
Cykl corocznych wystaw i ustanowiona nagroda to wspólna inicjatywa Centrum Sztuki Współczesnej (ŠMC) i firmy zajmującej się reklamą zewnętrzną „JCDecaux Lietuva”, której celem jest promowanie twórczości początkujących litewskich artystów i jej rozpowszechnianie nie tylko w kraju, ale także na arenie międzynarodowej. Projekt jest finansowany przez Litewską Radę Kultury.
Uczestnicy nagrody JCDecaux 2023
Joel Ashkinis mieszka i pracuje w Wilnie. w 2022 uzyskał tytuł magistra na Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. Większość praktyki artystycznej autora dotyczy gatunku performance, a Ashkinis często nazywa swoje prace bardziej osobiście akceptowalnym terminem meta-wydarzenie. W swoich pracach artysta dąży do podkreślenia wielowarstwowości symboli i znaków, zmienności w ich postrzeganiu oraz wynikającej z tych semantycznych niekonsekwencji aktywacji chwili obecnej.
Tata Frenkel jest artystką i edukatorką mieszkającą i tworzącą w Wilnie. w 2022 uzyskała tytuł magistra na Wydziale Fotografii i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. W swojej twórczości artystka eksploruje sztukę niewidzialną (ang. Unseen Arts – określenie używane przez artystkę) – mowę performatywną, opowiadanie historii i inne formy artykulacji czy sonifikacji. Frenkel organizuje spektakle elektroakustyczne, gra na thereminie.
Sandra Golubjevaitė jest artystką mieszkającą i tworzącą w Amsterdamie. w 2017 roku Golubjevaitė ukończył studia licencjackie w Gerrit Rietveld Academy w Amsterdamie, a w latach 2019-2021 kontynuował studia magisterskie w Piet Zwart Institute w Rotterdamie. W swojej twórczości artystka dąży do stworzenia powiązania między językiem, autobiografią i praktykami kodowania jako przeciwwagi i oporu wobec dominującego komercyjnego rozwoju przestrzeni cyfrowej.
Miglė Vyčinaitė jest litewską artystką mieszkającą i tworzącą w Kopenhadze. w 2023 roku ukończyła Królewską Duńską Akademię Sztuk Pięknych. W swojej praktyce artystycznej autor posługuje się różnymi mediami: sztuką wideo, rzeźbą, dźwiękiem, tekstem i instalacjami. W swojej twórczości artysta porusza kilka głównych tematów, w tym tworzenie współczesnych mitów i opowieści, magiczny materializm. W swojej twórczości Vyčinaitė rozwija spekulatywne scenariusze przeplatane niekanonicznymi opowieściami.
Urtė Janus jest litewską artystką mieszkającą i tworzącą w Londynie. Janus uczestniczy obecnie w rezydencji Sarabande Foundation u Alexandra McQueena. Janus tworzy instalacje rzeźbiarskie, które eksplorują upływ czasu, interakcje między ludźmi a światem przyrody. W swojej praktyce artysta wykorzystuje wolno działające procesy chemiczne i pozwala środowisku wpływać na swoje dzieła.
Mykolas Valantinas jest artystą interdyscyplinarnym, który tworzy fotografie, instalacje i prace wideo, eksplorując wątki fikcji i pamięci. Zainspirowany metodą psychoanalityczną, dawną i obecną kulturą oraz symboliką litewskiej sztuki ludowej, Valantinas pracuje na pograniczu ludowego horroru i dokumentu, rzucając wyzwanie ustalonym narracjom i pragnąc ujawnić złożoność ludzkiego doświadczenia.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”