Wielka Brytania widzi „moralny imperatyw” dla czołgów na Ukrainę, USA sugerują większą pomoc
Wielka Brytania powiedziała we wtorek, że jej przełomowa decyzja o zapewnieniu Ukrainie czołgów walczących z Rosją jest „moralnym imperatywem”, a Stany Zjednoczone zobowiązały się do zwiększenia pomocy wojskowej w najbliższej przyszłości.
Przebywający w Waszyngtonie brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly powiedział, że Wielka Brytania wysyła sygnał do prezydenta Rosji Władimira Putina, wspierając Ukraińców i stając się pierwszym krajem, który zgodził się na ich prośbę o zachodnie czołgi.
„Putin powinien zrozumieć, że będziemy mieli strategiczną wytrzymałość, aby trzymać się ich, dopóki praca nie zostanie wykonana”. „Najlepszą rzeczą, jaką może zrobić, aby uratować życie swoich żołnierzy, jest przyznanie, że będziemy z Ukraińcami, dopóki nie wygrają” – powiedział Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych z siedzibą w Waszyngtonie.
„Wszystko to będzie kosztować znacznie więcej istnień ludzkich i pieniędzy, jeśli pozwolimy, by była to długa, przeciągająca się i uporczywa wojna” – przekonywał. – Z frontu wracają worki ze zwłokami Rosjan i Ukraińców. Dlatego moralnym imperatywem jest zakończenie tego”.
Brytyjski premier Rishi Sunak zapowiedział w sobotę, że jego rząd dostarczy 14 czołgów Challenger 2, w odpowiedzi na co Rosja oskarżyła Wielką Brytanię o pogłębianie konfliktu.
Po spotkaniu z panem Cleverly sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że Waszyngton z zadowoleniem przyjął brytyjską decyzję o wysłaniu czołgów.
Nie powiedział, czy Stany Zjednoczone również wyślą czołgi, ale zaznaczył, że sekretarz obrony Lloyd Austin spotka się z amerykańskimi sojusznikami jeszcze w tym tygodniu, aby omówić pomoc dla Ukrainy.
„Mam nadzieję, że w najbliższych dniach usłyszycie więcej komunikatów” – powiedział A. Blinken na wspólnej konferencji prasowej.
„Konsekwentnie dostarczaliśmy Ukrainie to, czego potrzebowała, i robiliśmy to w odpowiedzi na rzeczywiste wydarzenia na polu bitwy” – powiedział.
Kraje europejskie wysłały już do Kijowa zmodernizowane sowieckie czołgi, a Stany Zjednoczone i Francja zobowiązały się do dostarczenia czołgów lekkich. Waszyngton wysyła również pancernik Bradley.
Niemcy otrzymały prośby innych krajów europejskich o dalszą pomoc, a kanclerz Olaf Scholz będzie musiał zdecydować, czy zgadza się na wysłanie czołgów Leopard na Ukrainę.
Scholz rozpoczął gruntowną przebudowę niemieckiej armii, porzucając wcześniejsze niezdecydowanie tego kraju co do spuścizny po wojnie i starania o utrzymanie więzi z Rosją.
Zapytany o debatę na temat czołgu Leopard, A. Blinken powiedział, że wyprawy wojskowe są „suwerenną decyzją każdego kraju”, ale nazwał wysiłki Niemiec nadzwyczajnymi iz zadowoleniem przyjął fakt, że Berlin niedawno przekazał Ukrainie wraz ze Stanami Zjednoczonymi darowiznę systemu obrony powietrznej Patriot. Stany.
Pan Cleverly powiedział, że Londyn zdecydował się wysłać czołgi do Ukraińców, ponieważ uznał, że „potrzebują oni zdolności do siłowego odepchnięcia wroga na wschód i południe” – obszarów, które Rosja próbuje przejąć od początku inwazji prawie 11 miesiące temu.
„Jeśli Putin myślał, że świat ulegnie zmęczeniu Ukrainą i straci wolę oparcia się jej ambicjom, to był to kolejny wielki błąd z jego strony” – powiedział Cleverly.
Prezydent USA Joe Biden zdecydowanie sprzeciwił się wysłaniu rakiet dalekiego zasięgu na Ukrainę, obawiając się, że głębokie uderzenie w Rosję może doprowadzić do bezpośredniego konfliktu między Waszyngtonem a Moskwą.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”