Niemcy wzmacniają kontrole graniczne z Polską i UE

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser. Zdjęcie Reuters/Scanpix.

Niemcy ogłosiły we wtorek, że zaostrzą kontrole graniczne z Polską i Europą w związku z dążeniem Berlina do kontrolowania nielegalnej imigracji.

Oświadczenie uzupełnia stanowisko MSW.

Policja federalna będzie prowadzić dalsze elastyczne i ukierunkowane operacje przemytnicze na granicy z Polską i Czechami, powiedziała niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser.

W związku ze wzrostem w ostatnich miesiącach liczby osób przybywających nielegalnie do Niemiec N. Faeser znajduje się pod coraz większą presją, aby zaostrzyć kontrole.

W styczniu tego roku policja federalna wykryła 70 753 osoby, które przybyły do ​​Niemiec nielegalnie, czyli o prawie 60 procent więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Chociaż od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę Niemcy przyjęły ponad milion ukraińskich uchodźców wojennych, brakuje miejsc, w których można by zakwaterować nowych osób ubiegających się o azyl. Trudności pojawiają się także na skutek integracji, której nie wspiera system dostępu do opieki zdrowotnej, a także trudności w szkołach i przedszkolach. Co więcej, w niektórych miejscach mieszkańcy dołączają do tłumu, aby zbudować w swojej okolicy większą liczbę schronów – podaje dziennik Tageschau.

W związku z tym wzrostem w Niemczech rozpoczęła się debata na temat najlepszego sposobu kontrolowania imigracji, co przypomniało mi kryzys migracyjny z 2015 r., kiedy do kraju napływały przypadki nielegalnych imigrantów.

W ostatnich miesiącach, gdy liczba migrantów zaczęła rosnąć, Niemcy zwiększyły już liczbę policji prowadzącej akcje poszukiwawcze na obszarze przygranicznym.

Moim celem jest wywarcie jak największej presji na przemytników i ochrona ludzi – mówi N. Faeser.

Minister Spraw Wewnętrznych poruszył ostatnio możliwość wprowadzenia stałych kontroli na granicy z Polską i UE, które obowiązują już na granicy z Austrią.

Wszyscy należą do Unii Europejskiej i Unii Europejskiej.

odnowienie kontroli granicznej w obszarze silników jest dozwolone jedynie w wyjątkowych przypadkach, o czym należy poinformować Brukselę przed jej rozpoczęciem.

N. Faeser twierdzi, że nie wyklucza możliwości przeprowadzenia w przyszłości stałych kontroli, jeżeli nowe działania okażą się niewystarczająco skuteczne.

Partnerzy koalicji nie zgadzają się z tym

Decyzja niemieckiego MSW nie satysfakcjonuje jednak socjaldemokratycznego partnera rządzącej koalicji, ani Wolnej Partii Demokratycznej (FDP), ani sektora naftowego.

Stacjonarna kontrola graniczna nie jest wiarygodną odpowiedzią, powiedziała we wtorek reporterom Britta Haselmann, jedna z liderek tej grupy w Bundestagu.

To samo powiedział lider FDP w Bundestagu Christian Durr, wyjaśniając, że takie środki można wdrożyć jedynie w sytuacji nadzwyczajnej.

Związki przedsiębiorców i policji skrytykowały plany niemieckiego MSW.

Niemiecki związek zawodowy policji sprzeciwił się temu rozwiązaniu, kwestionując jego skuteczność w rozprawieniu się z siatkami przemytniczymi.

Jesteśmy przeciwni stacjonarnym odprawom granicznym, ponieważ są one nieskuteczne w pracy policji – powiedziała we wtorek dziennikowi Rheinische Post Erika Schone-Krause, wiceprzewodnicząca niemieckiego związku zawodowego policji. Postrzegając je jako niepotrzebny punkt personelu, który przemytnicy mogliby łatwo ominąć, argumentowała, że ​​wyrywkowe kontrole byłyby znacznie skuteczniejsze.

Nie możemy w ten sposób ograniczać liczby migrantów – stwierdziła, dodając, że problem można odpowiednio rozwiązać jedynie na poziomie UE.

Grupy biznesowe również agresywnie podchodzą do tego kroku, obawiając się, że kontrole graniczne mogą zakłócić handel.

Zamknięcie granic może mieć znaczący wpływ gospodarczy na Niemcy, ostrzega ekonomista Marcelis Fratzscher, prezes Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych (DIW), podając jako negatywny przykład brexit.

Temat kontroli granicznej może stać się ważnym tematem dyskusji na czwartkowym szczycie ministrów spraw wewnętrznych UE, w związku z tym, że rządy kilku państw członkowskich UE przeprowadzą nowe inspekcje wewnętrzne w UE.

W połowie września Austria ogłosiła kontrole na granicy z Włochami, a Polska rozważa możliwość pójścia za jej przykładem na granicy ze Słowacją.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my powiadomimy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.