Niemcy odrzucają polskie roszczenia odszkodowawcze za straty w czasie II wojny światowej








kanclerz Niemiec O. Scholz i polski premier M. Morawiecki. Zdjęcie: Britta Pedersen (dpa / Scanpix).




Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało we wtorek, że otrzymało oficjalną niemiecką notę ​​odrzucającą wniosek Polski o odszkodowanie za straty w II wojnie światowej.

Zdaniem niemieckiego rządu kwestia reparacji i odszkodowań za straty poniesione w czasie wojny pozostaje otwarta i nie zamierza przystępować do negocjacji – poinformowało ministerstwo.

Dodaje, że Polska będzie nadal domagać się odszkodowań za agresję i okupację niemiecką w latach 1939-1945.

We wtorek Varuva powiedziała również, że zaapeluje do Organizacji Narodów Zjednoczonych o wsparcie jej wysiłków na rzecz uzyskania reparacji wojennych.

Od dojścia do władzy w 2015 r. rządząca w Polsce partia Sprawiedliwość i Sprawiedliwość (PiS) odniosła się do kwestii reparacji wojennych, argumentując, że Niemcy mają w tym względzie moralny obowiązek.

We wrześniu Polska obliczyła, że ​​straty II wojny światowej wyniosły 1,3 bln. Eur i wysłał oficjalną notę ​​dyplomatyczną do Berlina, żądając odszkodowania.

Berlin wielokrotnie odrzucał roszczenia, mówiąc, że Polska oficjalnie zrzekła się takich roszczeń w umowie z 1953 r.

Jednak polscy konserwatyści twierdzą, że do podpisania dokumentu zmusił ich Związek Sowiecki.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.