„Nie wyślemy myśliwców w ukraińską przestrzeń powietrzną”, ponieważ „oznaczałoby to otwartą ingerencję wojskową w konflikt ukraiński” – powiedział polski prezydent.
A. Duda dodał, że NATO nie jest stroną w tym konflikcie. Słowa polskiego przywódcy wydawały się dwuznaczne, gdyż nie precyzował, czy miał na myśli to, że Polskie Siły Powietrzne nie będą interweniować w wojnie swoimi samolotami, czy też Polska nie przekaże samolotów Siłom Powietrznym Ukrainy.
We wtorek rano służby prasowe Marynarki Wojennej Sił Zbrojnych Ukrainy poinformowały na Facebooku, że Bułgaria, Polska i Słowacja przekażą Ukrainie 70 samolotów wojskowych, które mogą stacjonować na polskich lotniskach.
„70 samolotów dla armii ukraińskiej! Nasi partnerzy przekazują nam samoloty MiG-29 i Su-25! W razie potrzeby będą mogli bazować na polskich lotniskach, skąd ukraińscy piloci będą latać na misje bojowe”, wskazuje raport.
Służba prasowa poinformowała wtedy, że Bułgaria przekazuje 16 myśliwców MiG-29 i 14 samolotów szturmowych Su-25, Polska – 28 samolotów MiG-29, Słowacja – 12 samolotów MiG-29.
W niedzielę ogłoszono, że kraje członkowskie Unii Europejskiej (UE) zgodziły się przeznaczyć na Ukrainę 450 mln euro, za które będzie mogła kupić broń, poinformował szef unijnej dyplomacji Joseph Borrell.
„Dostarczymy nawet myśliwce. Nie mówimy tylko o amunicji. Dostarczymy najważniejszą broń potrzebną do wojny” – powiedział Borrell.
Surowo zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek informacji opublikowanych przez firmę DELFI na jakichkolwiek innych stronach internetowych, w mediach lub w innych miejscach, a także rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a w przypadku uzyskania zgody konieczne jest podanie firmy DELFI jako źródła.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”