W Polsce robotnicy wyciągnęli z dna rzeki niespodziewane odkrycie: miecz z wczesnego średniowiecza. Niektórzy naukowcy uważają, że tę broń można powiązać z Wikingami.
Śledź nas na facebooku
Wszystkie najświeższe informacje i wiele więcej!
Tysiącletni miecz, uważany za starszy od samej Polski, został znaleziony pokryty błotem i w niemal idealnym stanie w Wiśle we Włocławku na północy Polski – podało czasopismo. Warszawska wskazówka.
Władze lokalne skontaktowały się w sprawie niezwykłego znaleziska z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków. O odkryciu poinformował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji W wiadomości na Facebooku.
Prześwietlenie wykazało, że na ostrzu miecza widnieje napis „U[V]LFBERTH”, co można odczytać jako „Ulfberht”, znak znany dotychczas na 170 średniowiecznych mieczach, występujących głównie w Europie Północnej, który mógł być frankońskim imieniem osobistym, zapisanym Wiadomości CBS.
Na podstawie rękojeści eksperci sklasyfikowali ją jako miecz typu „S”, charakteryzujący się prostym metalowym jelcem, który symetrycznie rozszerza się na końcu. Na szczycie rękojeści miecza znajduje się trzyczęściowa głowica, styl, który pozwolił badaczom datować miecz na IX lub X wiek, mniej więcej na czas kształtowania się pierwszego stanu dynastii Piastów, wyznaczającego pierwszą formę państwowości polskiej. .
„To jeden z najsłynniejszych, a zarazem najlepszych – pod względem jakości ostrza – średniowiecznych mieczy z wczesnego średniowiecza w Europie” – mówi specjalista parku krajobrazowego Wda Mateusz Sosnowski, który brał udział w badaniach miecza. Byłby to ósmy miecz tego typu odkryty na terenie dzisiejszej Polski. »
Niektórzy badacze nadal nie są pewni, jak miecz się tu znalazł i czy rzeczywiście jest powiązany z Wikingami.
Sosnowski uważa, że ze względu na doskonałe położenie Włocławka na nabrzeżu, mógł to być „ważny w tamtych czasach szlak morski”, łączący miasto z dalekobieżnymi szlakami łączącymi Morze Bałtyckie i Skandynawię. Co więcej, w 2007 roku, realizując projekt budowy autostrady, robotnicy natrafili w pobliżu na X-XI wiek. cmentarz – precyzuje specjalista.
„W trakcie badań odnaleziono wiele zabytków pochodzenia skandynawskiego, można zatem przypuszczać, że na nekropolii pochowano ludzi ze Skandynawii, którzy mogli służyć pierwszym Piastom, którzy w tym czasie tworzyli na tym terenie swoje państwo” – wyjaśnia pan. Sosnowskiego.
Nie wszyscy jednak są przekonani, że miecz jest pochodzenia wikingów.
Polski archeolog Robert Grochowski dla warszawskiej publikacji Gazety Wyborczej stwierdził, że tego typu miecze są często nazywane „mieczami Wikingów”, mimo że zostały wykute na terenach dzisiejszej Francji. Dodał, że wiele tej broni trafiało do Europy Środkowej szlakiem handlowym.
„Nie wiem, skąd wziął się pomysł, że miecz należał do Wikingów” – powiedział gazecie R. Grochowski w wywiadzie. – Bez dogłębnych badań [vadinti jį vikingų kalaviju] jest całkowicie bezpodstawne. Trudno powiedzieć coś innego poza tym, że jest to miecz wczesnośredniowieczny.
Na Litwie odnaleziono także dwa miecze „Ulfberht” (inny jest sporny). Jedna z nich datowana jest na X wiek, data powstania pozostałych nie jest znana.
Na podstawie Live Science.
uwagi
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”