Niebieski i żółty: wstęga nadziei utkana z kolorów

Wydarzenia na Ukrainie nie pozostawiają nikogo obojętnym. Pomoc wojskowa i humanitarna, wsparcie finansowe w tym trudnym dla kraju okresie jest niezbędne. Ale wsparcie emocjonalne jest nie mniej ważne. Gimnazjum Artystyczne w Kownie daje nadzieję Ukrainie, przyłączając się do międzynarodowego projektu „Niebiesko-żółty. Band of Hope” („Niebiesko-żółty / Wstęga Nadziei”).

Projekt „Niebiesko-żółty. Orkiestra Nadziei, zorganizowana przez polskie artystki Ewę Pohlke, Agnieszkę Chrzanowską-Małys i Annę Zawisza-Kubicką, kontynuowała swoje wsparcie dla pokojowej walki o demokrację i wolność na Białorusi.

Dzieło łączy idea życzenia Ukraińcom czegoś dobrego, co podniosłoby ich na duchu, pokazało, że są dla nas ważni, że przeżyjemy ich tragedię.

Do projektu przyłączyli się uczniowie Kowieńskiego Gimnazjum Artystycznego wraz ze swoimi nauczycielami, wyrażając swoje wsparcie dla Ukraińców, którym nie brakowało ducha walki, którzy dla wielu, zwłaszcza młodego pokolenia, stali się przykładem miłości, odwagi i niezłomności. Na niebiesko-żółtym materiale przekazanym na projekt przez firmę „Klasikinė tekstylė” mieszkańcy Kowna wykonali prace w małym formacie, odzwierciedlające nadzieję i pozytywność różnymi technikami artystycznymi.

„Prace łączy idea, by życzyć Ukraińcom czegoś dobrego, co podniosłoby ich na duchu, pokazało, że są dla nas ważni, że przetrwamy ich tragedię” – mówi Jolanta Galdikaitė, profesor grafiki w kowieńskim Gimnazjum Artystycznym. Uczniowie drugiej, trzeciej i czwartej klasy, którzy malowali kolorowymi kredami, wspierają paski, które litewscy i polscy artyści przekazują Ukrainie” – podkreślił artysta.

Idea: pracę wykonaną przez różnych techników różnych pokoleń łączy to samo – temat walki o wolność na Ukrainie / Fot. Justina Lasauskaitė.

Uczniowie i nauczyciele Gimnazjum Artystycznego w Kownie, ich twórcy: artystka tekstylna Birutė Sarapienė, malarz Gintautas Vaiitis, artystka Ewa Pohlke, grafik Jolanta Galdikaitė, a także studenci Akademii Sztuk Pięknych w Kownie i Sigita Grabliauskaitė Dzieła tęczy i studio tekstylne Gijų sodai jest wystawiane w Centrum Kina Romuva w przestrzeni Centrum Rejestracji i Azylu Uchodźców Wojennych z Ukrainy działającego w Centrum Kultury w Kownie Hotel Nova.

Do 27 maja. prace wystawiane są w Kownie „Akropolis”. „Chcę projekt” niebiesko-żółty. Zespół Nadziei „Jak najwięcej osób zobaczy prace uczestników, być może zachęcą do nowych inicjatyw i zainspirują do dobrych uczynków dla naszych braci i sióstr na Ukrainie” – mówi J. Galdikaitė.

Po odbyciu wędrówki po przestrzeni publicznej Kowna, powstałe prace zostaną wysłane do Polski, gdzie staną się częścią wspólnego litewsko-polskiego Pasa Nadziei dla Ukrainy. W czerwcu grupa rozpocznie podróż po przestrzeniach publicznych i polskich galeriach.


Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *