Dłuższe dni i czasem pyszne słońce sprawiają, że coraz bardziej kusi nas spędzanie czasu na łonie natury, zwłaszcza w weekendy. Choć oficjalny sezon turystyczny w regionie kowieńskim jeszcze się nie rozpoczął, rewitalizacja jest już zauważalna w Dolinie Arlaviškiä Kadagii, na pobliskich szlakach turystycznych i na kopcach.
O tym, czego mieszkańcy i goście tego regionu mogą spodziewać się w tym roku, rozmawiamy z Emile Kaminskaite-Sutkuviene, dyrektorem Centrum Informacji Turystycznej i Biznesowej Rejonu Kowieńskiego.
– Jak oceniasz miniony sezon? Jaki on był? Które z działań sprawdziło się najbardziej w zeszłym roku?
– Ostatni sezon turystyczny był bardzo udany. Rosnący napływ turystów świadczy o zainteresowaniu turystyką lokalną. W porównaniu do 2021 roku, w zeszłym roku otrzymaliśmy około 20%. więcej turystów z Litwy. Odnotowaliśmy również większy przepływ gości zagranicznych. Większość zagranicznych gości stanowili goście z Łotwy, Polski, Niemiec, Szwecji, Ukrainy, turyści z Chin i Australii, którzy również chcieli poznać Kowna.
Pocieszająca jest liczba osób podróżujących rowerami. W ciągu roku małą trasę turystyczną Pakaunė przejechało na rowerze ponad 60 000 osób. rowerzyści. Aby je policzyć, na dwóch ścieżkach po stronie Niemna zainstalowano nowoczesne kalkulatory rowerowe.
Obszar uzdrowiskowy powiatu kowieńskiego cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Rośnie liczba usług, wydarzeń i inicjatyw kulturalnych. Niewielkie miasteczko nad Niemnem – Zapyszki – staje się centrum kulturalnym kowieńskiego kurortu powiatowego.
W ciągu ostatniego sezonu na statku „Zapyszkis” zorganizowaliśmy ponad 150 wycieczek edukacyjnych, turystycznych i prywatnych. Cieszymy się, że coraz więcej osób decyduje się na poznanie Kowna z pokładu statku. We współpracy z Powiatowym Urzędem Zdrowia Publicznego w Kownie w 2022 r. na statku „Zapyškis” zorganizowano 66 wycieczek edukacyjnych dla uczniów i siedemnaście imprez wellness dla dorosłych. Zapoznali się z dziedzictwem kulturowym, nadmorskim kurortem, etnokulturą, żeglugą na Niemnie. Były to kursy „Lekcje inaczej” dla dzieci w wieku szkolnym oraz „Zdrowe popołudnie” dla dorosłych.
Liczba: w samej tylko małej pętli turystycznej Pakaunea na rowerze przejechało ponad 60 000 osób. rowerzyści. / Fot. A. Aleksandravičius i Centrum Informacji Turystycznej i Handlowej Rejonu Kowieńskiego.
– Wspomniał pan o udanych wspólnych działaniach z powiatowym urzędem zdrowia publicznego w Kownie. Dlaczego warto współpracować?
– Doświadczenie pokazuje, że ukierunkowana współpraca z partnerami tworzy świetne inicjatywy i przynosi pozytywne efekty. Jednym z najważniejszych priorytetów działalności naszej instytucji jest kształtowanie wizerunku powiatu kowieńskiego jako obszaru atrakcyjnego dla podróżnych, zachęcanie do odkrywania miejsc, tras i usług. Wspólnie z naszymi partnerami stworzyliśmy wartość dodaną dla odwiedzających i mieszkańców Pakaunea.
Jesteśmy bardzo zadowoleni z udanej współpracy z Powiatowym Urzędem Zdrowia Publicznego w Kownie, ponieważ w pełni odzwierciedla ona główne wartości rozwoju uzdrowiska – dobre samopoczucie i spokój.
Popularność: w ostatnim sezonie na statku „Zapyškis” zorganizowano ponad 150 wycieczek edukacyjnych, turystycznych i prywatnych. / Fot. A. Aleksandravičius i Centrum Informacji Turystycznej i Handlowej Rejonu Kowieńskiego.
Kilkuletnia współpraca z organizatorami projektu „Powiat kowieński i Kowno – Europejska Stolica Kultury 2022” dała bardzo trwałe efekty – powstał statek kulturalny „Nemuno 7” zacumowany w Zapyškach, trasa „Smaragdo kelias”, która obejmuje aż 54 obiekty sztuki współczesnej i sztuki ulicznej w różnych miejscach dzielnicy kowieńskiej.
30 unikalnych zabytków powiatu kowieńskiego jest oznaczonych znakami z kodami QR, aby turyści mogli łatwiej poruszać się pieszo i rowerem po miastach nad rzekami – Kačerginė, Zapyšky, Vilkija i Kulautuva. Rozpoczynając zwiedzanie miast od wałów proponujemy zapoznanie się z historycznymi i współczesnymi obiektami turystycznymi. Powstała aplikacja mobilna „QR wycieczki: Litwa i Łotwa”, opublikowano i bezpłatnie rozprowadzono mapę drogową. Wszystko to jest efektem międzynarodowego projektu realizowanego z partnerami łotewskimi.
– Które z dotychczasowych działań zostaną przełożone na ten sezon?
– Jak już wspomniałem, transport morski z powodzeniem rozwija się na obszarze uzdrowiskowym powiatu kowieńskiego. W tym roku popularny wśród rowerzystów prom będzie kursował między Zapyškis a Kulautuvą.
Emile Kamińskaitė-Sutkuvienė. / Fot. A. Aleksandravičius i Centrum Informacji Turystycznej i Handlowej Rejonu Kowieńskiego.
Statek „Zapyškis” będzie już w służbie trzeci sezon. Zwiedzanie z przewodnikiem po Nemunu, organizowane będą wycieczki z przewodnikiem. Widzimy zapotrzebowanie na te usługi. Ludzie odkrywają statek „Zapyszki” jako okazję do ciekawego świętowania osobistych świąt: urodzin, ślubów, chrztów.
Zorganizujemy cenione przez podróżników wędrówki. Każda wędrówka jest wyjątkowa i ekskluzywna i daje możliwość odkrycia najpiękniejszych naturalnych pereł regionu kowieńskiego.
Doświadczenie pokazuje, że ukierunkowana współpraca z partnerami tworzy świetne inicjatywy i przynosi pozytywne rezultaty.
Z sukcesem zaprezentowaliśmy tegoroczny sezon turystyczny na wystawie turystyki i aktywnego wypoczynku „Adventur” w Wilnie. Możliwości turystyczne regionu kowieńskiego zainteresowały zwiedzających i zdecydowanie zostaliśmy zauważeni na wystawie. Już wkrótce, od 21 do 23 kwietnia, spotkamy się z miłośnikami podróży na wystawie „Wakacje na Litwie”, która odbędzie się na arenie „Žalgiris” w Kownie. Zaprosimy zwiedzających do odkrywania dzielnicy Kowna – zielonego szmaragdu Pakauny.
– Kiedy i jak planujecie otworzyć sezon turystyczny w tym roku?
– Dla nas otwarcie sezonu turystycznego jest związane z rozpoczęciem sezonu morskiego.
Oficjalnie otworzymy sezon turystyczny na festiwalu latawców „Między ziemią a niebem” na Zapyškach. Uczestnikom wydarzeń przybliżymy sezonowe aktualności, najważniejsze wydarzenia, nieodkryte szlaki turystyczne i programy edukacyjne.
– Jakie nowości zaoferujecie w tym roku?
– Od tego roku będziemy odpowiedzialni za dalszy rozwój statku kulturalnego „Nemunos 7”. Tak więc podczas festiwalu latawców czeka na Was imponujący koncert otwierający na pokładzie statku. Przez całe lato będziemy zapraszać podróżników nie tylko na koncerty, ale także na wystawy i nauki, które się tam odbędą. Na łodzi można uzyskać wszelkie informacje na temat interesujących miejsc w rejonie Kowna, kupić pamiątki i zapoznać się z unikalną roślinnością.
Zaprosimy Państwa do odwiedzenia odnowionych obiektów turystycznych – doliny jałowca Arlaviškiä, majątku Tada Ivanauskasa Obelynėsa.
Profesjonalnych miłośników sztuki zaskoczą galerie plenerowe fotografa Antanasa Sutkausa i rzeźbiarza Leonasa Striogasa.
Będziemy rozwijać współpracę z Kowieńską Agencją Rozwoju Regionalnego i hodowcami szlaku pielgrzymkowego Camino Lituano. Zapraszamy do aktywnego spędzenia wolnego czasu zwiedzając szlaki piesze i rowerowe.
Zadanie: Centrum Informacji Turystycznej i Gospodarczej Okręgu Kowieńskiego powinno w tym roku obsługiwać statek kulturalny „Nemuno 7”. / Fot. A. Aleksandravičius i Centrum Informacji Turystycznej i Handlowej Rejonu Kowieńskiego.
W tym roku postawiliśmy sobie za cel zachęcenie mieszkańców Litwy do spędzania jak największej ilości czasu we własnym kraju. Na każdy letni weekend będziemy przedstawiać propozycje tego, co można robić w rejonie Kowna. Będziemy zwracać większą uwagę na organizowanie wartościowego czasu wolnego dla rodzin. Zorganizujemy wycieczki tematyczne po kurorcie powiatu kowieńskiego i zaproponujemy nowe trasy.
Fot. A. Aleksandravičius i Centrum Informacji Turystycznej i Handlowej Rejonu Kowieńskiego.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”