New York Times: Estoński premier K. Kallas może zostać nowym szefem NATO

Rośnie prawdopodobieństwo, że kobieta zastąpi Jensa Stoltenberga na stanowisku Sekretarza Generalnego NATO, a estońska premier Kaja Kallas jest wymieniana wśród potencjalnych kandydatów, pisze estońska gazeta „Postimees” na podstawie artykułu opublikowanego w amerykańskiej gazecie „The New York Times”. „.

Kadencja pana Stoltenberga kończy się jesienią przyszłego roku, a członkowie Sojuszu już poważnie rozważają, kto może zostać jego następcą. New York Times pisze, że biorąc pod uwagę ryzyko eskalacji i szerszej wojny, nowy sekretarz generalny obejmie urząd w jednym z najbardziej krytycznych momentów w 73-letniej historii sojuszu.

Według amerykańskiej publikacji, pomysł oddania tego stanowiska 54-letniej Chrystia Freeland, wicepremier i minister finansów Kanady, jest aktywnie rozważany w Waszyngtonie, ale jego szanse może zmniejszyć fakt, że obrona Kanady wydatki są znacznie poniżej 2%. produkt krajowy brutto (PKB) i to właśnie ten wskaźnik państwa członkowskie Sojuszu określiły jako cel do osiągnięcia do 2024 roku.

Tymczasem Unia Europejska (UE) chce, aby kolejny sekretarz generalny NATO reprezentował jedno z państw członkowskich UE, ponieważ 21 z 27 krajów UE jest również członkami NATO. Chociaż Europa nie uzgodniła jeszcze kandydatury, którą poprze, K. Kallas jest również uważany za możliwych kandydatów, pisze amerykańska gazeta.

Według The New York Times Kall mocno i aktywnie wspiera Ukrainę. Wielokrotnie mówiła, że ​​nie powinno być negocjacji z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i oskarżyła Rosję o ludobójstwo na Ukraińcach.

Jednak według publikacji silna antyrosyjska postawa może przeszkodzić K. Kallsowi i każdemu innemu kandydatowi z krajów bałtyckich czy Polski, ponieważ kraje Europy Zachodniej, takie jak Francja i Niemcy, wolą lidera sojuszu, który mógłby zapewnić stabilniejsze stosunki powojenne z Moskwą.

Wśród potencjalnych kandydatów europejskich wymienia się również słowacką prezydent Zuzana Čaputova i była prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarovič.

New York Times uważa, że ​​Wielka Brytania, która opuściła UE, ale pozostaje w NATO, mogłaby mianować swojego sekretarza obrony Bena Wallace’a na czele sojuszu.

Stany Zjednoczone nie proponują amerykańskiego kandydata, ponieważ stanowisko Naczelnego Dowódcy Sił Sojuszniczych w Europie (SACEUR), odpowiedzialnego za ogólny kierunek Sojuszu i operacji wojskowych na całym świecie, jest tradycyjnie zajmowane przez Amerykanów.

Możliwe jest również, że państwa członkowskie, biorąc pod uwagę obecną trudną sytuację w zakresie bezpieczeństwa, zgodzą się na przedłużenie mandatu pana Stoltenberga o kolejny rok.

Z publikacji wynika jednak, że Waszyngton i Bruksela chcą powołać kolejnego sekretarza generalnego NATO do listopada 2024 r., kiedy odbędą się wybory prezydenckie w USA.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *