Ci, którzy chcą się zmienić, prawdopodobnie przeczytali więcej niż jedną książkę i zapoznali się z więcej niż jednym artykułem na temat tego, co może pomóc. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektóre rzeczy działają, a inne nie, i jak nasz mózg reaguje na zmiany? Cały sekret tkwi w nich!
„Próba zmiany i brak możliwości zmiany jest przytłaczającym procesem, ponieważ jesteśmy nauczeni wierzyć, że jeśli tylko spróbujemy mieć wolę, możemy się zmienić. Kiedy nie udaje nam się zmienić, zaczynamy wątpić w nasze możliwości i naszą osobowość, wtedy nasza samoocena spada. Nierealistyczne oczekiwania naszego mózgu nie tylko niszczą naszą relację z samym sobą, ale także tworzą dodatkowy stres, dodatkowo utrudniając prawdziwą i trwałą zmianę. Dlatego uwolnimy się z tego błędnego koła, ucząc się, co możemy rozsądnie oczekiwać od naszych mózgów i formułowania praktycznych sposobów na zmianę” – pewna siebie neuronaukowiec, nauczycielka i autorka książki „Dlaczego do diabła nie mogę się zmienić?„neurolog, który pomoże ci zrozumieć, że możesz” autor dr. Gabija Toleikytė, napisano w komunikacie prasowym.
Tak, mózg naprawdę opiera się zmianom
Dr Gabija Toleikytė – neurobiolog, nauczyciel. Obroniła pracę doktorską na University College London w Wielkiej Brytanii, a także uzyskała dyplom z zarządzania biznesem. (trener w języku angielskim) kwalifikacja. Wystąpienia autora były transmitowane na platformach internetowych „TEDx Talks” i „Talks at Google”, a artykuły ukazywały się nie tylko w czasopismach naukowych, ale także w tak popularnych publikacjach jak „Guardian”, „Telegraph” czy „Men’s Health”.
Obecnie dr G. Toleikytė wykłada psychologię na Sheffield Hallam University w Wielkiej Brytanii, a we własnej firmie konsultingowej prowadzi seminaria szkoleniowe dla firm (Google, Financial Times, Lloyds Bank) i organizacji non-profit.
Według niej istnieje kilka powodów, dla których nasz mózg opiera się nagłym zmianom.
„Ludzie są stworzeniami z przyzwyczajeniami, ponieważ posiadanie nawyków w naturalny sposób marnuje znacznie mniej energii i przestrzeni w głowie, pozwalając nam skupić się na innych rzeczach. To, co znajome, uspokaja również emocjonalne ośrodki naszego mózgu. Nawyki powstają nieświadomie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, i zmieniają się jest często trudne.Za każdym razem, gdy próbujemy coś zmienić i nie udaje nam się to, budujemy frustrację i zaczynamy tracić nadzieję.wszyscy.
Aby przestać powtarzać błędy z przeszłości, musimy przede wszystkim zrozumieć, dlaczego wykształciliśmy takie nawyki i jakie płyną z tego dla nas korzyści. Nasze działania zawsze zaspokajają ważne potrzeby, takie jak bezpieczeństwo, różnorodność, znaczenie, bliskość. Gdyby działania nic nam nie dały, nie powtarzalibyśmy ich. Właśnie dlatego nie możemy po prostu pozbyć się starych nawyków; najpierw musimy zrozumieć, w jakim celu są potrzebne. Tylko wtedy możemy osiągnąć te same korzyści w inny sposób. Temu służy moja książka” – wyjaśnia naukowiec.
Tak, możemy się zmienić
Według dr Gabijasa Toleikytė: „Większość problemów w naszym życiu powstaje, gdy nie rozpoznajemy rzeczywistości i nie planujemy tego, kim chcielibyśmy być, a nie tym, kim naprawdę jesteśmy”. Dlatego, aby się zmienić, trzeba najpierw poznać i zrozumieć siebie. Opierając się na najnowszych badaniach neurologicznych, dr G. Toleikytė opowiada w tej książce, jak działa nasz mózg i jak wpływa na nasze codzienne zachowanie: nawyki, emocje, osobowość, relacje i komunikację.
„Aby podejmować najlepsze decyzje, budować satysfakcjonujące relacje i dokonywać trwałych zmian w naszym życiu, musimy dać mózgowi trzy rzeczy: wystarczającą ilość energii dla ludzkiego mózgu, zwłaszcza inteligentniejszej części mózgu, kory przedczołowej, bezpieczeństwa dla mózgu ssaków i wystarczająco dużo powtórzeń, aby zbudować silne sieci neuronowe, tak zwane autostrady mózgowe.
Oprócz zmiany naszego zachowania w obszarach takich jak podejmowanie decyzji, komunikacja i dynamika relacji, musimy zrozumieć warunki, jakich nasz mózg potrzebuje do optymalnego funkcjonowania” – wyjaśnia neurobiolog.
Posługując się wieloma prawdziwymi i praktycznymi przykładami, dr. G. Toleikytė pokazuje w książce:
– czego mózg potrzebuje do nauczenia się nowych nawyków;
– jak wzmocnić swoją motywację, która ma niemal magiczną moc;
– jak utrzymywać silne i satysfakcjonujące relacje;
– osiem rodzajów emocji i sposoby radzenia sobie z nimi;
– proste sposoby na poprawę produktywności.
– Dlaczego, do cholery, nie mogę się zmienić? – inspirujący i pouczający poradnik samopomocy, który stanie się niezastąpionym pomocnikiem dla tych, którzy chcą wejść na ścieżkę samodoskonalenia.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”