Nausėda: Przez porty w krajach bałtyckich i w Polsce można by transportować 10 milionów ton rocznie. ton ukraińskiego zboża

Zdaniem szefa kraju, choć głównymi szlakami tranzytowymi przez porty krajów bałtyckich czy Polski nie da się wyeksportować tak dużej ilości zboża jak Ukraina, to jeśli rzeczywiście ten alternatywny szlak zostanie rozwinięty, łączny wkład Polski, Litwy, Łotwa i Estonia mogłyby odegrać ważną rolę.

„Tak, nie możemy konkurować z głównymi kanałami eksportu ukraińskiego zboża, (…) jednak według naszych obliczeń, przy spełnieniu określonych warunków, tranzyt ukraińskiego zboża przez porty morskie krajów bałtyckich i Polski mógłby wynosić do 10 milionów ton rocznie.

To byłby ważny element, ważne wsparcie” – powiedziała G. Nausėda mediom zebranym w środę w stolicy Rumunii Bukareszcie, po szczycie Inicjatywy Trójmorza (3SI).

Prezydent podkreślił jednak, że na spotkaniu 3SI, które łączy 12 państw, nie dyskutowano o korytarzu bałtyckim.

„Rozmawialiśmy o eksporcie zbóż i głównych kanałach eksportu zbóż, natomiast nie dyskutowano o trasie portów bałtyckich” – powiedział G. Nausėda.

Jednocześnie podkreślił, że kraje Unii Europejskiej (UE) muszą „zrobić wszystko, co w ich mocy”, aby ukraińskie zboże mogło swobodnie trafiać na rynki międzynarodowe.

ELTA przypomina, że ​​17 lipca Moskwa wycofała się z umowy zezwalającej na bezpieczny eksport ukraińskich produktów z portów Morza Czarnego. W odpowiedzi minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis, minister rolnictwa Kęstutis Navickas i minister komunikacji Marius Skuodis złożyli do Komisji Europejskiej (KE) propozycje dotyczące eksportu ukraińskiego zboża.

Ministrowie zaapelowali o wzmocnienie alternatywnej trasy przez kraje bałtyckie i zaproponowali budowę zielonego korytarza tranzytowego przez Polskę do Kłajpedy.
Pan Skuodis wspomniał, że ukraińskie zboże nie jest transportowane tranzytem przez Litwę, ponieważ jego cena jest zbyt wysoka i potrzebne są dotacje, aby zapewnić tranzyt.

Zdaniem przedstawicieli Ukraińskiej Rady Rolniczej z rozdartego wojną kraju nie można obecnie eksportować około 30 mln dolarów. ton nadwyżek zbóż.

Według danych Komisji Europejskiej od maja do czerwca ubiegłego roku Ukraina wyeksportowała prawie 82 mln produktów, a zaimportowała 29 mln korytarzami solidarności. ton towarów. Tymi szlakami wyeksportowano około 41 milionów sztuk. ton zboża, 65 proc. – Wzdłuż korytarza Dunaju. Resztę transportowano transportem drogowym i kolejowym. Większość zboża jest transportowana przez Dunaj przez rumuńskie porty.

Dla porównania, dzięki przerwanej w lipcu czarnomorskiej inicjatywie zbożowej państwo zaatakowane przez reżim Kremla przesłało 32 mln. mnóstwo.

Przewodniczący komisji ds. gospodarczych i wiejskich Sejmu publicznie wzywali do rozważenia nie tylko dotacji europejskich – które pokryłyby wysokie koszty transportu towarów do litewskiego portu – ale także zakupów interwencyjnych – w celu utrzymania konkurencyjności zbóż. cena na rynku.

Averill Burkee

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Przyjazny adwokat piwa. Generalny organizator. Fanatyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *