Nausėda omówi z polskim premierem kwestię tranzytu ukraińskiego zboża

O planowanym oficjalnym spotkaniu prezydent Litwy poinformował w czwartek litewskich dziennikarzy w Granadzie w Hiszpanii.

„Planujemy (…) rozmawiać o tym, jak będziemy realizować pomysły, o których nieco wcześniej rozmawialiśmy z Prezydentem (Andrzejem – ELTA) Dudą – że musimy zrobić wszystko, aby te biurokratyczne wymogi przenieść na granice Polski i Ukrainy do portów krajów bałtyckich” – powiedziała G. Nausėda, która przebywa z wizytą na spotkaniu przywódców krajów europejskich.

„To zostało zrobione, ale są inne wyzwania związane z rozwojem infrastruktury i częściowym finansowaniem” – zauważył prezydent.

W poniedziałek poinformowano, że Wilno, Warszawa i Kijów zgodziły się na przeniesienie kontroli weterynaryjnych, sanitarnych i fitosanitarnych ukraińskiego zboża przewożonego tranzytem z granicy polsko-ukraińskiej do portu morskiego w Kłajpedzie.

Trójstronne porozumienie ma przyspieszyć tranzyt ukraińskich produktów rolnych przez Polskę, która 15 września wraz z Węgrami i Słowacją podjęła decyzję o kontynuacji blokowania importu ukraińskich produktów rolnych po wejściu do Unii Europejskiej. nie przedłużyło tego zakazu przywozu. Państwa przestały także uczestniczyć w platformie koordynacyjnej wspieranej przez Komisję Europejską i utworzonej w celu zajęcia się kwestią zbóż.

Większość tranzytu odbywa się w kierunku tzw. południowym – Dunajem, głównie przez porty rumuńskie.

„Nasz kanał jest jak chodnik. Ale gdy coś tam utknie (główny korytarz tranzytowy – ELTA), moglibyśmy stać się dobrą alternatywą. Oczywiście dopiero po rozwiązaniu niektórych kwestii, w tym finansowych” – zadeklarował szef kraj.

ELTA przypomina, że ​​17 lipca Moskwa wycofała się z umowy zezwalającej na bezpieczny eksport ukraińskich produktów z portów Morza Czarnego. W odpowiedzi minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis, minister rolnictwa Kęstutis Navickas i minister komunikacji Marius Skuodis złożyli propozycje dotyczące eksportu ukraińskiego zboża do WE.

Według danych Komisji Europejskiej od maja do czerwca ubiegłego roku Ukraina wyeksportowała prawie 82 mln produktów, a zaimportowała 29 mln korytarzami solidarności. ton towarów. Tymi szlakami wyeksportowano około 41 milionów sztuk. ton zboża, 65 proc. – Wzdłuż korytarza Dunaju. Resztę transportowano transportem drogowym i kolejowym. Większość zboża jest transportowana przez Dunaj przez rumuńskie porty.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *