Naukowcy z University of Waterloo odkryli, że cienka warstwa miedzi lub związków miedzi nie jest zbyt przyjazna dla wirusów. Tylko dlaczego?
Od początku pandemii mówiono o możliwości przenoszenia SARS-CoV-2 przez powierzchnie. Szanse na zarażenie się w ten sposób są w rzeczywistości bardzo niskie, ale naukowcy wciąż badają różne substancje, które byłyby niszczące dla wirusów. Okazuje się, że niezwykle cienka warstwa związków miedzi może zabić HCov-229E, koronawirusa genetycznie podobnego do SARS-CoV-2.
Celem badań jest znalezienie powłoki, która zapewni bezpieczną powierzchnię przez dłuższy czas. Alkohol działa świetnie, ale trzeba go używać dość często – podobnie jak inne środki dezynfekujące, nie zapewnia długotrwałej ochrony. Tymczasem miedź może wystarczająco długo chronić powierzchnię.
Naukowcy pokryli próbki szkła laboratoryjnego i standardowe maski N95 powłoką zawierającą miedź. Grubość powłoki jest około 1000 razy cieńsza niż ludzki włos.
Obiekty te zostały następnie zanurzone w roztworze zawierającym wirusa. Później naukowcy zebrali od nich wirusy i zbadali ich żywotność. Okazuje się, że powłoki zawierające miedź i jej związki bardzo skutecznie niszczą zdolność rozmnażania się wirusów. Ponadto miedź z obiektów testowych dostała się do rozwiązań wirusowych, a także zaczęła uszkadzać znajdujące się tam wirusy.
Dlaczego miedź jest tak nieprzyjazna wirusom? Jeśli przyjrzysz się uważnie atomowi miedzi, zauważysz, że wokół jądra na zewnętrznej orbicie krąży pojedynczy wolny elektron, co sprawia, że miedź chce uczestniczyć w reakcjach redukcji tlenu. W rezultacie bakterie i wirusy wchodzące w kontakt z miedzią są niszczone przez „granaty tlenowe”, jak twierdzi mikrobiolog i immunolog Michael G. Schmidt. Nawiasem mówiąc, jest to znane od czasów starożytnych.
Ludzie pili i jedli z naczyń miedzianych, ponieważ okazało się, że pomaga to zapobiegać biegunce. Schmidt mówi, że dobre właściwości miedzi zmuszają szpitale do szukania sposobów na włączenie miedzi do często dotykanych powierzchni.
Naukowcy są przekonani, że powłoki zawierające miedź mogą w przyszłości poprawić skuteczność masek i respiratorów, a także higienę w środowiskach wymagających ekstremalnej sterylności.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”