„Naturalny gest Polski”: zerwanie umowy z Rosją w sprawie gazociągu Jamał–Europa

Półwysep Jamalski, pole gazowe Gazpromu Bovanenkov. Fot. Naglio Navako (VŽ)

Polska zdecydowała się wycofać z umowy z Rosją w 1993 roku dotyczącej gazociągu Jamał-Europa, powiedziała w poniedziałek polska minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

„Agresja Rosji na Ukrainę potwierdziła determinację polskiego rządu, by w pełni uniezależnić kraj od rosyjskiego gazu. „Zawsze wiedzieliśmy, że Gazprom nie jest wiarygodnym partnerem” – powiedziała Moskwa na Twitterze.

„Od wielu lat rząd konsekwentnie realizuje strategię mającą na celu dywersyfikację źródeł i kierunków dostaw gazu do Polski. „Przygotowujemy się do zawarcia umowy z Gazpromem pod koniec 2022 roku i zaprzestania kupowania gazu do Rosji” Minister powiedział polskiej agencji prasowej PAP.

Powiedziała, że ​​decyzja o wycofaniu się z umowy dotyczącej gazociągu Jamał-Europa była „naturalnym krokiem” po tym, jak Rosja odcięła pod koniec ubiegłego miesiąca dostawy gazu do Polski, która odmówiła wycofania się. zapłacić w rublach.

Przeczytaj także: Gazprom nie przestraszył Europy secesją Polski i Bułgarii

„Kiedy Rosja, de facto „Z naruszeniem postanowień umowy polski rząd podjął decyzję o rozwiązaniu umowy z powodu naruszenia istotnych warunków” – podkreśliła A. Moskwa.

„Jesteśmy zaangażowani w rosyjską wojnę o dostawy energii i gazu. „Ważne jest uwolnienie Polski od monopolu Gazpromu” – powiedział Piotr Najimski, pełnomocnik polskiego rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Dodał, że przełomowym momentem w tym zakresie jest decyzja Gabinetu Ministrów Mateusza Morawieckiego z 13 maja o zerwaniu tzw. porozumień jamalskich.

Gazociąg Jamał-Europa o długości ponad 2000 km, z Torzhok w regionie Twer, przez Białoruś i Polskę do Frankfurtu nad Menem w Niemczech, ma przepustowość 33 mld euro. Lwiątko. m rocznie przepustowości projektu osiągniętej w 2006 roku. Odcinek tego gazociągu w Polsce ma 683 km długości z pięcioma tłoczniami.

Gazprom w ostatnich miesiącach mało korzystał z gazociągu.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB BNS jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.