Według Ambasady, Ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska wręczyła nagrody Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie pięciu osobom.
Vydas Dolinskas został odznaczony Orderem Zasługi RP za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy polsko-litewskiej w dziedzinie muzealnictwa oraz upowszechniania kultury i historii polskiej i litewskiej.
Profesor Veronika Vitaitė, wieloletnia dyrektorka wydziału fortepianu Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru (LMTA), została odznaczona Złotym Krzyżem „Za Zasługi” za rozwój polsko-litewskiej współpracy kulturalnej.
Edward Kiejzik, dyrektor Trockiej Izby Kultury i Romuald Grzybowski, dyrektor Litewskiego Towarzystwa Leków Polskich oraz Dariusz, prezes Litewskiego Towarzystwa Leków Polskich, otrzymali Złoty Krzyż „Za Zasługi” na rzecz Litwy Polskiej Społeczność i upowszechnianie kultury i historii polskiej.
Witając uczestników, ambasador RP na Litwie U. Doroszewska zauważyła, że 231 lat temu Polacy i Litwini dokładali ogromnych starań, aby zmodernizować państwo.
„1791 3 maja Konstytucja zagwarantowała obywatelom naszego państwa demokrację, równe prawa i tolerancję. Niestety wszystkie te wartości zostały odrzucone i brutalnie potraktowane przez naszych potężnych sąsiadów, zwłaszcza Cesarską Rosję. Dopiero cztery lata później Rzeczpospolita Polska i Litwa – wyspa demokracji w ówczesnej autorytarnej Europie – ponownie zostały podzielone i zniknęły z mapy Europy na 123 długie lata – powiedział ambasador.
Według niej te minione wydarzenia w obliczu dzisiejszej wojny brzmią jak ostrzeżenie dla wszystkich.
Zdaniem ambasadora „nawet jeśli siły zła nie ograniczają się do żadnej konwencji czy aktu prawnego, wiemy, że silna i błyskotliwa Ukraina musi ostatecznie wygrać, tak jak zrobili to nasi przodkowie po I wojnie światowej”.
W Polsce 3 maja jest ważnym świętem, na Litwie wspomina się o nim skromniej, bo Konstytucja w niektórych ocenach sprowadziła niepodległość Wielkiego Księstwa Litewskiego do wspólnego państwa z Polską.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”