Na Wydziale Lekarskim otwarto wystawę „Medycyna wileńska II w Rzeczypospolitej Polskiej”.

23 listopada Wydział Lekarski Uniwersytetu Wileńskiego (VU) otworzył litewsko-polską wystawę poświęconą mniej znanemu, ale ważnemu okresowi w historii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Steponasa Batora (1918-1939) w naszym kraju. Wystawa ukazuje część wspólnego dziedzictwa historycznego Litwy i Polski – okres istnienia Uniwersytetu Steponas Bator, znacząca działalność ówczesnej kadry Wydziału Lekarskiego, przypomina osobowość i działalność profesorów i profesorów Uniwersytet. profesorowie nadzwyczajni, a także były rektor Aleksander Januszkiewicz (Aleksander Januszkiewicz, 1872-1955). Organizatorzy wystawy: Wydział Lekarski VU, Ambasada RP w Wilnie, Główna Biblioteka Lekarska im. Stanisława Konopki (Warszawa), Polskie Towarzystwo Lekarskie Litwy.

Gość honorowy wystawy – Minister Zdrowia Łukasz Szumowski podziękował VU za ważną współpracę: „Historia Litwy i Polski są ze sobą ściśle powiązane. Zawsze będziemy mieć wiele cech wspólnych, które musimy chronić. Nie chodzi tylko o nasze wspólne granice narodowe, ale także o Uniwersytet Wileński, jeden z najstarszych i najważniejszych w Europie. »

Łukasz Szumowski stwierdził, że uczelnie obu krajów mogłyby niewątpliwie aktywniej ze sobą współpracować i obiecał osobiście zająć się tą kwestią. Zdaniem ministra Uniwersytet to miejsce szczególne, nieodłączna część kultury, dlatego na przestrzeni dziejów musi i pozostaje otwarty.

Prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego Dariusz Žybortas z radością przyjął fakt, że wernisaż wystawy odbył się w tej samej auli, w której wykładali profesorowie Uniwersytetu Steponasa Batora: „To wspaniale, że Uniwersytet Wileński kultywuje swoje tradycje i przekazuje bezcenne wartości. doświadczenia i osiągnięcia przyszłym pokoleniom.” Zdaniem przedstawicielki Anny Lelli Litwa i Polska to nie tylko sąsiedzi: „Czujemy się spadkobiercami nauki i praktyki medycznej, która rozwinęła się tu, w Wilnie. Medycyna naszego regionu Warmii i Mazur opiera się na odkryciach naukowych tych, którzy studiowali i pracowali na Uniwersytecie Stefana Batora.” Urszula Doroszewska.

Dziekan Wydziału Lekarskiego VU prof. Algirdas Utkus zaskoczył publiczność, czytając pozdrowienia w płynnej polszczyźnie. „W długiej i ciekawej księdze dziejów obu narodów ta wystawa to tylko kolejny akapit tego, co wspólne. Uniwersytet Stefana Batora stanowi niezwykle ważny element dziedzictwa historycznego Polski i Litwy, a działalność Wydziału Lekarskiego miały wówczas niewątpliwie znaczenie nie tylko dla Litwy, ale i dla Polski” – stwierdził prof. A. Utkus.

Ciekawostką zdaniem dziekana jest fakt, że na Wydziale Lekarskim u schyłku lat powstało wiele zakładów i klinik. Zmienili się ludzie, zmieniły się nazwiska, poprawiła się nauka, ale historia się nie zatrzymała, o czym świadczy do dojrzałości osobowości i aspiracji tamtych czasów. Według prof. A. Utkausa, będąc wówczas jedyną uczelnią wyższą na Litwie, kształciło się na niej więcej niż jedno pokolenie lekarzy. Lekarze i naukowcy, którzy tu się kształcili, nie tylko osiedlali się na terenach Litwy czy Polski, ale szerzej szerzyli i szerzyli wiedzę zdobytą na Uniwersytecie Steponas Bator, dzieląc się swoimi umiejętnościami. Dziekan cieszył się, że „możliwość dotknięcia starożytnej historii medycyny stanie się punktem wyjścia, źródłem inspiracji do nowej pracy nie tylko dla pracowników naukowych i profesorów, ale także dla młodych nauczycieli.

Sekretarz naukowy Narodowego Instytutu Onkologii dr. Ernestas Janulionis zapoznał uczestników wystawy z ciekawostkami z historii walki z chorobami onkologicznymi: „Walka z nowotworem już się wtedy zaczęła. Niewątpliwą zasługą wileńskich lekarzy było. W 1931 roku wileńscy onkolodzy utworzyli jeden z największych w Europie ośrodków leczniczych i badawczych dla chorych na raka. »

Wystawa znajduje się na drugim piętrze Wydziału Lekarskiego VU i będzie czynna do 2018 roku. 31 grudnia

Galeria zdjęć

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *