na niebie rozpocznie się spektakl bajecznej urody, warunki do oglądania będą idealne

Następnej nocy na bezchmurnym niebie będzie można zobaczyć wspaniały widok – deszcz meteorytów Geminidów. Ten kolorowy deszcz meteorytów będzie doskonale widoczny także na Litwie.

Litewska Służba Hydrometeorologiczna informuje, że w nocy do około 03:00. niebo będzie czyste nad całą Litwą. Później nad południowymi dzielnicami niebo zasnują śnieżne chmury. Do tego czasu warunki do oglądania roju Geminidów będą więc idealne. Oczywiście, jeśli odpowiednio się ubierzemy i przygotujemy gorące napoje w termosie. Według synoptyków, tej nocy temperatura powietrza wyniesie 8-13 stopni, miejscami przymrozki wyniosą 14-16 stopni, miejscami będzie zimno ze względu na wzmożone porywy wiatru.

Deszcz meteorów, który powraca co roku w grudniu, osiągnie szczyt w nocy z 14 na 15 grudnia.



Deszcz meteorytów Geminidów i asteroida udająca kometę. VidaPress/NASA/ESA/D. Jewitt (UCLA) Powiązane zdjęcie.

Meteory to fragmenty ciał niebieskich (asteroidy, komety), które dostały się do atmosfery ziemskiej.

Zdaniem profesora nadzwyczajnego Wydziału Fizyki UW dr. Według Kastytisa Zubova deszcz meteorytów to zjawisko, w którym na Ziemię spada więcej kosmicznego pyłu niż zwykle i to głównie z jednej strony.

„Dzieje się tak, gdy Ziemia na swojej orbicie wokół Słońca przechodzi przez międzyplanetarne zagęszczenie pyłu – zwykle pozostałości po ogonie komety. Trzeba przyznać, że w przypadku Geminidów obiekt jest trochę inny – c To asteroida Faeton , z którego pył oddziela się, tworząc pas pyłowy” – powiedział astrofizyk dr K. Zubov.

Po wejściu do atmosfery małe cząstki kosmiczne powodują smugi światła na niebie. Deszcz meteorytów Geminidów został nazwany, ponieważ kula tego zjawiska znajduje się w gwiazdozbiorze Bliźniąt.

Kiedy i gdzie oglądać?

„Ten deszcz meteorytów nazywa się Geminidami, ponieważ gdybyśmy przedłużyli linie, które meteory tworzą na niebie do tyłu, przecięłyby się mniej więcej w punkcie konstelacji Bliźniąt, w pobliżu gwiazdy Kastor”. Zubow.

Tym samym miłośnicy zjawisk niebieskich mogą przygotować się na imponujące kosmiczne widowisko, ponieważ Geminidy są bardzo jasne i świecą różnymi kolorami. Chociaż te meteory są przeważnie białe i żółte, są też zielone, czerwone i niebieskie. Kolory są tworzone przez chemikalia zawarte w gruzach – sód i wapń. To właśnie z tych elementów powstają kolorowe fajerwerki. W szczycie roju Geminidów na niebie pojawia się około 100 do 120 meteorów na godzinę.

Według dr K. Zubovo najlepszy czas na obserwację deszczu meteorytów to najciemniejsza pora nocy, zwykle między 2 a 3 nad ranem. „Meteory można zobaczyć na całym niebie, więc nie ma lepszego miejsca na obserwacje. Konstelacja Bliźniąt jest w tym czasie dokładnie na południe, widoczna powyżej i na lewo od Oriona, więcej Jednak powtarzam, meteory są widoczne nie tylko w gwiazdozbiorze Bliźniąt, ale praktycznie w połowie otaczającego go nieba” – powiedział profesor nadzwyczajny Wydziału Fizyki VU dr K. Zubov.

Snopy Geminidów są szczególnie spektakularne, ponieważ spadają stosunkowo wolno – około 30 km na sekundę – a ich świecące warkocze są widoczne przez sekundę lub dwie, zanim znikną.



Phaeton 3200. VidaPress/NASA/ESA/D. Zdjęcie Jewitta (UCLA).

Phaethon (3200 Phaethon) i deszcz meteorytów

Naukowcy uważają, że deszcz Geminidów rozpoczął się prawie 200 lat temu. Są to pozostałości kosmicznego ciała, które oderwało się od asteroidy klasy Apollo Phaethon. Deszcz Geminidów został po raz pierwszy zarejestrowany w 1833 roku. Każdego roku strumień meteorytów staje się coraz bardziej intensywny, ponieważ grawitacja Jowisza zbliża strumień cząstek do Ziemi.

Phatheon 3200, asteroida za deszczem meteorytów Geminidów, jest potencjalnie niebezpieczna dla Ziemi. Naukowcy zainteresowali się już tą asteroidą, ponieważ różni się od większości: świeci na niebiesko, udaje kometę i jest jedyną asteroidą, której cząsteczki, rozproszone w przestrzeni, powodują widoczny na niebie, w ziemskiej atmosferze, deszcz meteorytów Geminidów. Ponieważ deszcze meteorów są zwykle powodowane przez przelatujące komety.

Asteroida zostanie nazwana na cześć Phaethona, syna boga słońca Heliosa, znanego z mitologii starożytnej Grecji, ze względu na fakt, że na swojej orbicie znajduje się najbliżej Słońca niż jakakolwiek inna nazwana asteroida. I choć asteroida ta nie stanowi realnego zagrożenia dla Ziemi, to ze względu na oddalenie od naszej planety znajduje się na liście potencjalnie niebezpiecznych asteroid NASA. Średnica tej asteroidy wynosi 5,4 km. Jego orbita jest dokładnie obliczona, dlatego wiadomo, że ten kosmiczny kamień nie stanowi zagrożenia dla Ziemi. Asteroida obraca się wokół własnej osi w 3,6 godziny. Jednak ostatnie badanie wykazało, że czas wykonania został skrócony o 4 milisekundy w ciągu roku.



Deszcz meteorytów Geminidów i asteroida udająca kometę. VidaPress/NASA/ESA/D. Jewitt (UCLA) Powiązane zdjęcie.

Asteroida „3200 Phaethon” ostatnio przeleciała blisko Ziemi w 2017 roku – 10,2 miliona lat temu. km – najbliżej od 1974 roku. Następnym razem asteroida przeleci tak blisko Ziemi w 2093 roku.

Źródła:
https://earthsky.org/astronomy-essentials/everything-you-need-to-know-geminid-meteor-shower/

https://www.bbc.com/news/world-us-canada-63947426

http://www.meteo.lt/lt

https://www.vle.lt/straipsnis/geminidai/

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *