Na Litwie wystąpi ukraiński akordeonista Oleksandr Chrystewycz, który zaimponował światu

O. Chrustevych, który ma miliony obserwujących na kanale YouTube i zaimponował światu swoim geniuszem gry, na koncercie wystąpi „Pory roku” A. Vivaldiego, które stały się już jego wizytówką, a także dzieła JS Bacha, WA Mozart i inni kompozytorzy.

Gra O. Chrustevych jest podziwiany przez miliony słuchaczy, profesjonalistów muzycznych i organizatorów koncertów. To fenomenalny wykonawca, w którym kryje się niesamowita wirtuozja, a jednocześnie szczególna muzykalność. Urodzony, wychowany i mieszkający na Ukrainie artysta przypadkowo zwrócił na siebie uwagę, wrzucając na kanał YouTube kilka filmów nagranych swoją nieprofesjonalną kamerą. Po tych nagraniach posypała się lawina ofert od promotorów koncertów z całego świata.

„Właściwie czternaście lat temu występowałem na Ukrainie, w moim rodzinnym mieście, w auli szkolnej. Już na dwa miesiące przed koncertem czułem, że wszystko jest w porządku, że przygotowania idą dobrze. J. Potem umieścił swoje wiadomości w Internecie. To było było to dla mnie dziwne, ale każdego dnia dostawałam nowe komentarze, listy i pytania. Otrzymywałam oferty występów w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, Austrii i innych krajach. Ten post z balonami za mną był jak mój klucz do Dlatego nawet teraz, gdy jestem zapraszany na koncerty na całym świecie, nie kasuję tego nieprofesjonalnie nagranego klipu” – powiedział sam O. Chrustewycz.

Po odwiedzeniu Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Norwegii, Czech, Austrii, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Polski, Serbii i wielu innych krajów ze swoimi występami, O. Chrustevych wystąpił w Kijowie z wielokrotnie nagradzaną megagwiazdą muzyczną. Piosenkarz i autor tekstów Bobby McFerrin, laureat nagrody Grammy.

„Pewnego dnia otrzymałem niespodziewany telefon od organizatorów koncertu w Kijowie. Okazuje się, że w czasie przygotowań do koncertu pan McFerrin przesłuchał wielu muzyków Bayan i wybrał mnie z całej listy do zagrania z nim. Na początku byłem wahałem się co do idei tego koncertu, ponieważ mój repertuar jest bardziej klasyczny, a muzyka McFerrina jest pełna improwizacji.Proponowałem organizatorom, żeby szukali innego artysty, ale wokalista nie chciał nikogo innego niż ja.Tak się stało Spotkałem się na koncercie, w którym wzięło udział ponad trzy tysiące słuchaczy. To oczywiście niezapomniane wydarzenie w moim życiu” – podzielił się bajanista.

Talent O. Chrustewicza podziwia także elita muzyczna. „Kilka lat temu otrzymaliśmy nieoczekiwany list od przyjaciela światowej gwiazdy skrzypiec Itzaka Perlmana. W liście napisał, że skrzypek był zachwycony grą O. Chrustevycha i chciałby otrzymać jego płytę. Jeszcze bardziej imponująca historia jest to, że kiedy zaczynaliśmy współpracę z Aleksandrem, przeglądaliśmy jego różną korespondencję i aż trudno uwierzyć, jakie listy tam znaleźliśmy.Na przykład od przedstawicieli najsłynniejszej na świecie sali koncertowej Carnegie Hall w Nowym Jorku pisali do niego, zapraszając go na koncert. I tak jak myśleliście, Oleksandr nie odpowiedział na ten list, bo po prostu nie znał języka angielskiego” – powiedzieli przedstawiciele O. Chrustewicz.

O. Chrustewycz potrafi wykonać transkrypcje najbardziej skomplikowanych dzieł na skrzypce, fortepian i orkiestrę: od Koncertu na skrzypce i orkiestrę P. Czajkowskiego po „Pory roku” A. Vivaldiego. Dziesięcioma palcami naraz z łatwością gra zarówno partie orkiestrowe, jak i skrzypce. Słuchacze tak komentują: „Słuchając nagrań, trudno uwierzyć, że człowiek może tak grać – wyobraźcie sobie, co dzieje się w pomieszczeniu, słuchając go na żywo”.

Zaczął grać na bajanie w wieku sześciu lat i ukończył Ukraińską Narodową Akademię Muzyczną w Kijowie.

Akordeon guzikowy, zwany także bajanem, jest instrumentem popularnym na całym świecie, jednak wśród litewskiej publiczności jest stosunkowo mało znany.

„Bajan daje wykonawcom ogromne możliwości, można na nim zagrać wszystko, od muzyki ludowej po klasyczną, od J. Bacha po dzieła współczesnych kompozytorów. Bayan, na którym grają dziś profesjonalni muzycy, był pierwotnie instrumentem narodowym. W przeciwieństwie do akordeonie lub harmonijce ustnej, ulepszony bajan może grać szerokie, wielooktawowe akordy. Bez klawiszy, tylko przyciski, łatwo jest grać skomplikowane i techniczne utwory. Większość utworów na bajan to transkrypcje, od opusów organowych po wirtuozowskie koncerty skrzypcowe. Oczywiście, najlepsze możliwości instrumentu ujawniają dzieła kompozytorów współczesnych, pisane specjalnie na bajan, wykonywane na festiwalach i konkursach” – wyjaśnia O. Chrustevych. Zdaniem muzyka bajan często porównywany jest do akordeonu, różni się od niego jednak nie tylko budową (po prawej stronie znajduje się klawiatura z przyciskami), ale także szerszymi możliwościami wykonywania utworów.

O. Chrustevych przyjeżdża bezpośrednio z Kijowa na ten koncert w sali koncertowej Parku Handlowo-Kulturalnego Gariūnai. Nieraz jego koledzy i znajomi z różnych krajów sugerowali mu opuszczenie tego rozdartego wojną kraju, ale muzyk ani przez chwilę w to nie wątpi: „Cała moja rodzina jest na Ukrainie… moje życie… to mój kraj . i nie opuszczę go. Promuję nasz kraj, nasz naród, naszą kulturę tak bardzo, jak tylko mogę i wzywam wszystkich do zjednoczenia się w tej brutalnej walce. Ta wojna jest jak koszmar, który zatrzymał cały postęp Ukrainy i kosztował życie wielu osób. Ale nasz duch jest silny… i przychodzę, żeby choć jego częścią podzielić się z litewskimi słuchaczami… Niech muzyka nas zjednoczy. Jestem niezmiernie wdzięczny Litwie za wszelką pomoc udzieloną Ukrainie, dlatego ten koncert jest dla mnie szczególnie ważny i symboliczny” – powiedział O. Chrustevych.

Koncert jest bezpłatny, wymagana jest wcześniejsza rejestracja mailowa. koncertai@gariunai.lt

Zelene Stidolphe

"Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *