Na końcu zaułków i labiryntów miłości mieszkańców Aly: „Rośnij, kwitnąj i kochaj”

Wreszcie sama nazwa Alytus, według legend, zrodziła się z opowieści o pięknych uczuciach dwojga ludzi. Po przyjeździe i wyjeździe z Alytus zostaniesz powitany i eskortowany przez dwustronne bramy miejskie: przybywający zobaczą napis „Alytus cię kocha”, a wyjeżdżający zobaczą napis „Kocham cię”. Są to miejsca, w których miłośnicy selfie i kochankowie mogą je uchwycić. A dialekt dzukijski jest nie tylko pochlebny – w tym roku jest rok Dzukija, lub jak to się nazywa – rok Dainavy.

W opowieści wspomina się także o przejawach miłości w stolicy Dzukii. Król polski i wielki książę litewski Zygmunt August podarował kiedyś Alytus wielkiej miłości swojego życia, Barbarze Radziwiłłowie.

Symbolicznie i kusząco brzmi zatem zaproszenie mieszkańców Aly do przebycia drogi miłości, która przechowuje różne szczęśliwe, czasem smutne lub intrygujące wydarzenia miłosne. Miłość przychodzi w wielu formach. Psychologowie są przekonani, że wyjazdy z bliskimi czy krótkie romantyczne weekendy nie tylko odciążają codzienną rutynę, ale także pomagają poznać partnera, otworzyć się, poczuć komfort emocjonalny czy po prostu zwiększyć ilość hormonów miłości.

Jeśli chcesz cofnąć się do lat 1930-1934 i spróbować zrozumieć ówczesne uczucia mieszkańców Olity, łatwo zgubisz się w labiryncie miłości. Być może źródłem inspiracji będą myśli naszych seniorów, które zostały ułożone i znalezione na ławkach w miejskim ogrodzie oraz wydrukowane w lokalnej gazecie. Labirynt znajdujący się na 36,6-hektarowym Parku Młodzieży nie jest imponujących rozmiarów, ale można tu poczuć przeżycia zakochanych w okresie międzywojennym i nastroje wakacyjnych powieści gości Alytusa, który miał status kurortu. Sam Park Młodzieży pełen jest naturalnej zieleni, artystycznych rzeźb, placów zabaw dla dzieci i boisk sportowych, a także toru kolejki górskiej.

Nie mniej romantyczny jest Ogród Miejski, słynący z róż, założony w samym centrum Alytus. Do dziś zachowała się legendarna fontanna upamiętniająca rok 1936 z basenem, w którym pływały złote rybki i kwitły lilie. W miejskim ogrodzie miłośnicy wszystkich czasów chętnie chodzili na randki. Zwykle odbywało się to przy fontannie. Nie wszyscy pamiętają uczucia, które roztrzaskały się w miłosnym kąciku Ogrodu Miejskiego czy na parkiecie.

Po zwiedzeniu I tysięcznego Kopca Olity z połowy XIV wieku, świadka powstania miasta – usłyszycie legendę, która mówi o miłości i pochodzeniu nazwy miasta. Mieszkańcy Alytu chętnie opowiadają gościom miasta historię miłosną Vaidilutė Mirgrausėlė i dzielnej wojowniczki Alyty. Nawiasem mówiąc, jeśli szukasz drugiej połowy, możesz znaleźć Strumień Łez Mockingbirda, który czasami ma magiczne żaby. Wszystko, co musisz zrobić, to złapać żabę, umyć jej pyszczek i pocałować. Jeśli żaba jest magiczna, dostaniesz to, czego szukałeś. Mieszkańcy Alytis żartują, że pocałowana żaba nie będzie już tylko żabą, ale pocałowaną żabą.

Kolejnym obiektem Szlaku Miłości jest kładka pieszo-rowerowa Biała Róża o wysokości 38,1 m, która jest najwyższa na Litwie i wpisana do krajowej księgi rekordów. Takiego mostu pozazdrościć może każde inne miasto na Litwie, a Rožės od dawna zdobi Alytus. A w herbie miasta pojawiły się jako symbol Najświętszej Maryi Panny, który dominował w ówczesnej heraldyce. Na krawędzi mostu umieszczono różane serce ze stali nierdzewnej, na którym można zawiesić kłódki miłosne.

Most jest jedynym miejscem na Litwie, gdzie można zmierzyć swoją miłość w metrach. Co 40 metrów oznaczono sześć znaków, od których pochodzi nazwa rodzaju miłości według filozofii Arystotelesa.

Możesz udowodnić swoją miłość ukochanej osobie, niosąc ją w ramionach do pewnego limitu, który wyznacza rodzaj miłości. Most jest popularny wśród fanów ekstremalnej rozrywki, więc jest to świetna okazja, aby sprawdzić siebie i swojego partnera w skakaniu na skakance. Jeśli nie jesteś miłośnikiem ekstremalnych wrażeń, po podziwianiu panoramy Alytus, pobaw się na ścieżkach spacerowych prowadzących do Las Muiželėnai lub mitologiczny Kamień Pasterski w Niemnie.

Jeśli uważasz, że rozumiesz Dzūki, warto to sprawdzić. Po zwiedzeniu Muzeum Historii Regionu Alytus w XIX wieku. końca XX wieku na początku wystawy etnograficznej „Sodziusz Dzukijon”, można by pomyśleć inaczej. Wystawa przeniesie Państwa do starej wsi Dzukija, ze słowami Dzukii, świeżym żytnim chlebem wypiekanym przez babcię, śpiewem pasikoników na łąkach, dawną kulturą młodzieżową, chwilami XX wieku. Av. życie rodzinne i wskazówki dotyczące rozmawiania ze „zwierzętami”.

Każde wydarzenie tegorocznego Festiwalu Miasta Alytus będzie również oznaczone magiczną nazwą. Festiwal „Grow, bloom and love”, który odbędzie się w dniach 16-18 czerwca, będzie animowany muzyką.

Dowiemy się, czym jest Sinavadas i jak będzie wyglądać parada Sinavadas, co kryją nazwy świątecznych imprez: „Miłość – ca tau ne gśrusias kresc”, „Nakciziedės monai cik żybc żybc”, „Pylnas uzbons zmartwień , rzepy i zapluków”.

Tadas Kertenis, założyciel start-upu podróżniczego „Hoperfy”, sugeruje, aby mieszkańcy Alyty pomyśleli i jeszcze bardziej zwrócili uwagę na wyrażanie tematu miłości w przyszłości. Różne przykłady można znaleźć na całym świecie. Tutaj, w Aston Villa Castle w pobliżu Birmingham, zakochani mogą przeciąć cukierkowe jabłko strzałami z łuku. Zajęcia tańca starożytnego dla par lub ceremonie popołudniowej herbaty są tutaj. W Stratford, miejscu narodzin Szekspira, kochankom proponuje się przyjemną wycieczkę łodzią.

Według Artūrasa Mažeikasa, specjalisty z Wydziału Architektury i Urbanistyki Miasta Alytus, twórcy marki „Alytus-Myliu”, wyjątkowa filozofia i elementy miłości „Alytus-Myliu” znajdą odzwierciedlenie w infrastrukturze miasta . , małej architektury i nowych form street artu w niedalekiej przyszłości.

Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *