Liczący 4000 lat miedziany sztylet, najprawdopodobniej należący do elitarnego wojownika, został odkryty przez wykrywacz metalu w lesie niedaleko wsi Korzenica w południowo-wschodniej Polsce – podaje Live Science.
Dołącz do zespołu technology.lt!
Darmowy grafik, zarobki, wiele ciekawych zajęć. Nie jest wymagane żadne doświadczenie, wystarczy zapał.
Zainteresowany? Wypełnij ten formularz!
„Sztylet z Korzenicy jest jak dotąd najstarszym metalowym sztyletem znalezionym w południowo-wschodniej Polsce” – wyjaśnia, który go analizował, polski archeolog Marcin Burghardt. Według niego jedyny podobny sztylet odnaleziono w Polsce w latach 60. XX wieku, więc to nowe odkrycie było bardzo zaskakujące.
Zespół udał się, aby sprawdzić obszar, w którym wykrywacz metalu znalazł sztylet, ale nie znalazł żadnych innych artefaktów. „Po inspekcji miejsca nie znaleźliśmy żadnych dodatkowych znalezisk ani śladów archeologicznych” – powiedział Burghardt. Ponieważ nie znaleziono żadnych dodatkowych artefaktów, „nie jest możliwe powiązanie sztyletu z konkretną kulturą archeologiczną” – dodał.
Miedziany sztylet sprzed 4000 lat odkryty przez wykrywacz metalu w Polsce https://t.co/eVjcKAUXk5
– Nauka na żywo (@LiveScience) 1 marca 2024 r
Wskazówki dotyczące ery metalu
Archeolodzy byli w stanie datować sztylet, porównując go z podobnymi sztyletami znalezionymi na zalesionych stepach Europy Środkowej i Ukrainy, które były wiarygodnie datowane. Na podstawie porównań „można śmiało stwierdzić, że sztylet Korzenica był używany gdzieś w III tysiącleciu p.n.e.”. Ja [antrojoje] stronie” – pisze pan Burghardt.
Osoba dzierżąca sztylet była prawdopodobnie „wojownikiem o bardzo wysokim statusie społecznym” – stwierdził. Jest jednak mało prawdopodobne, aby został użyty w walce.
„Uważam, że miedziane sztylety były przede wszystkim oznaką wysokiego statusu społecznego” – stwierdził Burghardt. „Są dość miękkie, więc nie nadawałyby się do walki”. Sztylet ten może dostarczyć wskazówek dotyczących wprowadzenia metali, prawdopodobnie miedzi i brązu, do południowo-wschodniej Polski. „Pochodzi to z czasów, gdy przedmioty z miedzi były jeszcze bardzo rzadkie w tej części Polski” – komentuje pan Burghardt.
Naukowcy planują przeprowadzić analizę metalu, która może pomóc w ustaleniu, skąd pochodzi sztylet i jak został wykonany. Być może w tym regionie nie udało się tego osiągnąć. Jeżeli sztylet pochodził z leśnych stepów Ukrainy lub Europy Środkowej, mogłoby to wskazywać, że idee i towary trafiały do południowo-wschodniej Polski z któregoś z tych regionów.
Jak podaje Live Science, o odkryciu jako pierwszy poinformował polski rząd i program współpracy medialnej „Nauka w Polsce”.
uwagi
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”