W lipcu XXVII Festiwal Muzyczny Pažaislis zaprosi słuchaczy poszukujących nowych doznań na dwa ekskluzywne koncerty.
Goście z Polski
8 lipca „Baltic Neopolis Orchestra” wykona w kowieńskiej Państwowej Filharmonii utwory, których do tej pory nie słyszała litewska publiczność. Przygotowany program „Goście z Polski” zaprezentuje utwory reprezentujące kulturę muzyczną sąsiedniego kraju na orkiestrę kameralną i solistów.
Publiczność usłyszy Koncert na skrzypce i orkiestrę smyczkową Pawła Łukaszewskiego „Koncert Neopolis” Pawła Łukaszewskiego, najsłynniejszego polskiego kompozytora swojego pokolenia, 13 wariacji Marcelo Nisinmana na temat polskich melodii na skrzypce, wiolonczelę i zespół Marcelo Nisinman, argentyński bandonista mieszkający w Szwajcarii, utwór „Second Space” mieszkającego w USA Mikołaja Góreckiego na kwartet smyczkowy i orkiestrę smyczkową oraz „Orawę” legendarnego kompozytora muzyki filmowej Wojciecha Kilara.
Partie solowe wykona portugalski skrzypek Emanuel Salvador oraz muzycy orkiestry: Agnieszka Sawicka (skrzypce), Emilia Goch Salvador (altówka) i Piotr Więcław (wiolonczela).
„Baltic Neopolis Orchestra” to kameralna orkiestra smyczkowa założona szesnaście lat temu przez młodych artystów ze Szczecina, która niedawno zdobyła nagrodę „Fryderyk” w kategorii najlepszy album z muzyką kameralną. Kolektyw dał już setki koncertów, zdobył międzynarodowe uznanie słuchaczy i krytyków, występował w salach koncertowych różnych krajów Europy i Azji.
Tożsamość artystyczną orkiestry ukształtowało wiele osobowości muzycznych, w których największy wkład wniósł światowej sławy skrzypek i koncertmistrz Vasko Vassilev, który przez siedem lat pełnił funkcję dyrektora artystycznego kolektywu. Wraz z tym wybitnym artystą orkiestrą kieruje altowiolistka Emilia Goch Salvador, dzięki której w zespole grają najlepsi polscy wykonawcy muzyki instrumentalnej, uczestniczący w krajowych i międzynarodowych projektach muzycznych.
Doceniany w Polsce, Europie i na świecie kolektyw nieustannie poszukuje nowych pomysłów muzycznych i współpracuje ze znanymi kompozytorami i artystami. Wyniki aktywnych poszukiwań artystycznych potwierdza osiem płyt CD nagranych przez kolektyw. Głębia interpretacji, dbałość o każdy szczegół i błyskotliwe wykonanie to według krytyków znak rozpoznawczy Baltic Neopolis Orchestra.
Petr Geniusz. / Zdjęcie organizatorów.
Grający na skrzypcach solo E. Salvador został uznany przez krytyków za jednego z najdoskonalszych skrzypków portugalskich swojego pokolenia. Występuje w prestiżowych salach różnych krajów, jest zwycięzcą licznych konkursów oraz występuje jako solista z najsłynniejszymi orkiestrami i dyrygentami. Niejeden kompozytor skomponował i zadedykował temu wykonawcy koncert na skrzypce i orkiestrę. Skrzypek gra na osiemnastowiecznym instrumencie Martina Schleske, rzemieślnika pracującego w Monachium. kopia instrumentu włoskiego mistrza Guarneriusa del Gesu, który został wypożyczony artyście przez Loan Fund for Musical Instruments, fundusz wspierający artystów brytyjskich.
Ks.Geniuszas jest zaproszony
10 lipca W Państwowej Filharmonii w Kownie ci, którzy tęsknią za muzyką pianisty Petrosa Geniuša, będą mogli podziwiać jego wyjątkowy recital zatytułowany „Złoża podświadomości”.
W koncercie tylko częściowo odtworzę strukturę muzyczną oryginalnego utworu. Szczegóły oczywiście się zmienią.
Artysta tak przedstawia ideę artystyczną swojego nowego programu: „W tym koncercie łączę dwa sposoby tworzenia muzyki – interpretację nagranej muzyki i improwizację. Pamięć pianisty zawiera nieskończoną ilość muzyki: zapamiętanej, wysłuchanej, przeanalizowanej improwizując, wchodzę w to muzyczne środowisko na wpół świadome, na wpół fermentujące ze snów i daję się ponieść intuicji, czasami zaskakując mnie tym, co tam znajduję.”
Wprowadzając program, pianista mówi, że w głośnej improwizacji opartej na motywach Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa koneserzy usłyszą nie tylko Čiurlionisa, ale także echa jazzu, rocka, rapu, a także przekształcenia utworów Paula Hindemitha, Liuda Mockūnas, Vidmantas Bartulis.
„W koncercie tylko częściowo odtworzę strukturę muzyczną oryginalnego utworu. Zmienią się oczywiście szczegóły. Zagram też improwizowany wstęp do najważniejszego arcydzieła życia Ferenca Liszta, Sonaty h-moll, która w pierwszej części koncertu. Taka praktyka preludium była charakterystyczna dla F. Liszta i jego czasów, do wprowadzenia będę się posługiwał tylko językiem muzycznym naszych czasów” – precyzuje pianista.
Nowy program P. Geniuša zapowiada intrygujące spojrzenie na unikalne podświadome zbiorniki artysty i ukryte w nich warstwy.
Podczas studiów pan Genius zdobył kilka prestiżowych nagród w prestiżowych konkursach pianistycznych i dał się poznać jako jeden z najbardziej utalentowanych i dojrzałych pianistów swojego pokolenia. Poza regularną działalnością na Litwie zdobył międzynarodowe uznanie występując w najsłynniejszych salach koncertowych świata.
Oprócz działalności artystycznej, pan Geniushas znany jest jako wymagający i inspirujący pedagog, profesor Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru oraz Królewskiej Akademii Szkocji, wykładowca na kursach mistrzowskich w Wilnie, Tokio, Osace i Królewskiej Akademii Muzyka w Londynie. Dyskografia pianisty obejmuje kilka uznanych przez krytykę i publiczność nagrań wydanych przez różne wydawnictwa niemieckie, japońskie i litewskie. O niezwykłej pasji artysty do twórczości świadczy film dokumentalny „Improwizacja. Temat: Petras Geniušas”. Za swoją działalność twórczą otrzymał Narodową Nagrodę Kultury i Sztuki Litwy, Nagrodę Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, Znak Honorowy Ministerstwa Kultury „Nieście Światło i Uwierz” oraz Krzyż Kawalerski Wielkiego Księcia Giedymina. Order Litwy.
Co? Koncert „Goście z Polski”.
Gdzie? Filharmonia Państwowa w Kownie.
Gdy? 8 lipca 18:00
Co? Koncert „Złoża podświadomości”.
Gdzie? Filharmonia Państwowa w Kownie.
Gdy? 10 lipca, godz.
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.