Na festiwalu Pazaislis muzyka wznosi się do nieba

Wiara i nadzieja to słowa, które łączą nadchodzące wydarzenia Festiwalu Muzycznego w Pożajściu, o różnej skali, ale podobnej świętości.

Kwartet na koniec czasu

12 sierpnia Memoriał św. Zapyškisa Skrzypek Rasa Vosyliūtė, klarnecista Vytautas Giedraitis, wiolonczelista Giedrė Dirvanauskaitė i pianista Justas Šerveniks zapraszają słuchaczy Festiwalu Muzycznego w Pożajściu na koncert „Kwartet na koniec czasów” w kościele św. Chrzciciela.

Cała oryginalna kompozycja wykona dzieło uwiecznione przez wyjątkową historię stworzenia i ponadczasową muzykę: Quatuor pour la fin des temps Oliviera Messiaena. Ten projektant jest jednym z najważniejszych projektantów XX wieku. Francuscy kompozytorzy, którzy stworzyli własny język muzyczny. Ponadto był wybitnym pedagogiem, organistą i teoretykiem muzyki.

„Quatuor pour la fin de temps” jest jednym z najczęściej wykonywanych utworów na scenach muzyki kameralnej na całym świecie. Tworzy niezwykłą aurę duchowości i uczuciowości, a swoją treścią religijną wzmacnia nadzieję i wiarę ludzkości. Utwór powstał w położonym na terenach dzisiejszej Polski obozie jenieckim Zgoželec (niem. Giorlico), w którym kompozytor był więziony w latach 1940-1941. Kompozytorowi pomagał ceniący muzykę strażnik Karl Albert Brüll, który będąc pod wrażeniem talentu O. Messiaena, zaopatrzył go w przybory do pisania i zapewnił mu spokojną przestrzeń. Kwartet został napisany dla trzech więzionych razem przyjaciół, a także profesjonalnych muzyków: wiolonczelisty Etienne’a Pasquiera, skrzypka Jeana Le Boulaire’a i klarnecisty Henriego Akoki. Prawykonanie odbyło się w 1941 roku. 15 stycznia partię fortepianu wykonał sam O. Messiaen.

O treści i strukturze kwartetu autor pisze: „Język muzyczny utworu jest zasadniczo niematerialny, duchowy, katolicki. Harmonia, która poprzez melodię i harmonię osiąga pewną uniwersalność brzmienia, przybliża słuchacza do wieczności w przestrzeni i nieskończoności. Niezwykłe bity, które nie są ograniczone żadnym standardem, bardzo pomagają zdystansować się do wszystkiego, co przyziemne. (Ale to tylko próby i bełkot, jeśli weźmie się pod uwagę przytłaczający majestat tematu!) Kwartet w ośmiu częściach. Po co? Siedem to wielka liczba, stworzenie sześciu dni uświęconych przez boski sabat; siódmy, dzień odpoczynku, trwa aż do wieczności i staje się ósmym dniem doskonałego światła, nieprzerwanego pokoju”.

Niezwykłe bity, które nie są ograniczone żadnym standardem, bardzo pomagają zdystansować się do wszystkiego, co przyziemne.

Tradycyjne przysmaki

15 sierpnia Tradycyjne odpusty ziołowe odbędą się w klasztorze w Pożajściu, gdzie podczas mszy św. zaśpiewa Kowieński Chór Państwowy pod dyrekcją Mindaugasa Radzevičiusa. Głosy chórzystów, jak co roku, pomogą stworzyć magiczną aurę, która otacza dziedziniec klasztoru, kiedy we współpracy z organizatorami Festiwalu Muzycznego w Pożajściu i zgromadzeniem sióstr św. Kazimierza, mieszkańcy Kowna i goście miasta są zaproszeni do świętowania Dnia Świętego Patryka. Święto Wniebowzięcia NMP.

Żolinė to święto szczytu zielonego wzrostu i dojrzewania zbóż, które pochodziło z czasów starożytnych, a kościół katolicki św. Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest najstarszym i najbardziej czcigodnym ze wszystkich poświęconych cześć Matki Bożej. Na Litwie nazywa się to Žoline, ponieważ od czasów wczesnochrześcijańskich istniał zwyczaj poświęcania w kościołach polnych traw, kwiatów i roślin. Uważa się, że konsekrowane kwiaty chronią dom przed piorunami, ogniem i złymi duchami.

Według katolików w V wieku ciało zmarłej Marii nie pozostawało w grobowcu, ale zostało uduchowione i zabrane do Nieba. Św. Jan z Damaszku przytacza w swoich pismach powszechną historię, że apostołowie zgromadzili się w Jerozolimie, aby pożegnać się z matką Zbawiciela. Po pogrzebie czuwali nad grobem Matki Bożej, aż oświecony przez Boga Piotr oświadczył, że Maryja zmartwychwstała i zaproponował otwarcie jej trumny. Ciało Marii zniknęło, a trumna była wypełniona najpiękniejszymi kwiatami i ziołami. „I ukazał się wielki znak na niebie: Niewiasta obleczona w słońce, księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu”.

Zoliňa od dawna znana jest jako czas spotkań z przyjaciółmi i krewnymi, wizyt. Wśród dawnych dzuków wciąż żywe jest powiedzenie „Neataisi by Žolinii – liksi biednas”, dlatego 15 sierpnia wszystkich ceniących sobie mądre słowo Boże i muzykę zapraszamy do klasztoru w Pożajściu, gdzie św. ze skarbnicy muzyki sakralnej w wykonaniu Kowieńskiego Chóru Państwowego.

Eglė Stundžiaitė. Zdjęcie organizatorów.

Ku czci Matki Bożej

15 sierpnia Rejon Molėtai Dubingai Cerkiew św. Jerzego podczas obchodów Žolina, Kościół katolicki św. publiczność usłyszy orkiestrę kameralną Vytautasa Lukočiusa i sopran Eglė Stundžiaitė pod dyrekcją Vytautasa Lukočiusa. Podczas koncertu publiczność usłyszy najpiękniejsze hymny i arie poświęcone Matce Bożej z oper i wielkoformatowych dzieł sakralnych.

Nagrodzona krystalicznie czystym głosem E. Stundžiaitė po studiach magisterskich w Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru doskonaliła swoje umiejętności w Norwegii i we Włoszech, pogłębiała swoją wiedzę na kursach mistrzowskich różnych znanych wykonawców. Solista śpiewał z Państwową Orkiestrą Symfoniczną Miasta Kowna, Litewską Orkiestrą Kameralną, Vilnius Sinfonietta, Orkiestrą Św. Krzysztofa, Zespołem Muzyki Kameralnej Litewskiej Filharmonii Narodowej „Musica Humana”, Orkiestrą Kameralną VDU i innymi kolektywami.

Repertuar solisty obejmuje nie tylko dzieła z gatunku opery czy oratorium – ważne miejsce zajmują w nim programy muzyki kameralnej, wykonywane przez solistów z Litwy i zagranicy. E. Stundžiaitė jest konsultantem wokalnym chóru „Bel Canto” i stworzyła własne studio wokalne.

Orkiestra Kameralna VDU, założona w 2011 roku. Akademia Muzyczna Uniwersytetu Witolda Wielkiego jest jedyną profesjonalną orkiestrą kameralną w Kownie. Kolektyw został powołany nie tylko w celu szerzenia kultury muzyki klasycznej i jej nowoczesnych interpretacji w tymczasowej stolicy, ale także w celu reprezentowania Litwy, miasta Kowna i uniwersytetu na arenie międzynarodowej oraz reprezentowania ich na zewnątrz. W stosunkowo krótkim okresie swojego istnienia orkiestra dała już ponad 200 koncertów na Litwie i za granicą, brała udział w najważniejszych litewskich festiwalach, a także w festiwalu „Euro-Mediterranean Youth Music Expo 2012” w Republice Cypryjskiej. , zadebiutował na prestiżowym Festiwalu Schleswig-Holstein w Niemczech, odbył tournée po Stanach Zjednoczonych oraz wystąpił na międzynarodowym festiwalu muzyki kameralnej „Salkhino Palace Camerata” w Sakartvel.

V. Lukočius jest dyrygentem dobrze znanym publiczności dzięki telewizyjnym projektom muzycznym. Ukończył Litewską Akademię Muzyki i Dramatu, gdzie uzyskał trzy dyplomy: pianisty i skrzypka solo, dyrygenta i licencjata. V. Lukočius przez trzy lata studiował dyrygenturę w Akademii im. Jeana Sibeliusa w Helsinkach. Universal Music zdobył nagrody w kilku prestiżowych konkursach, doskonalił się w prowadzeniu kursów mistrzowskich „Erasmus”, był asystentem dyrygenta Litewskiej Państwowej Orkiestry Symfonicznej, dyrektorem artystycznym fińskiej orkiestry kameralnej „Saimaa sinfonietta”, za swoją pracę z tym zespołem zdobył nagrodę za fenomen regionu Saima.


Co? Koncert „Kwartet na koniec czasu”.

Lub? Pomnik Zapyszków Kościół św. Jana Chrzciciela.

Gdy? 12 sierpnia o godz.


Co? WYSUWANIE TRAWY NA PLAC ZABAW.

Lub? Klasztor Pazaisli.

Gdy? 15 sierpnia o godz.


Co? Koncert „Ave Maria”.

Lub? Rejon Molėtai Dubingai Kościół św. Jerzego.

Gdy? 15 sierpnia 16:00

  • E. Stundžiaitė.

Zdjęcie organizatorów.

Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *