„Centrum Nauki Baltstoge, oddalone zaledwie 300 km od Wilna (250 km od Kowna), to największe i najnowocześniejsze centrum nauki we wschodniej Polsce, powstałe w 2020 roku. „Epi centrum” to interaktywna przestrzeń o powierzchni 3200 mkw., w której można spróbować 130 eksponatów, symulacji, hologramów, robotów i poznaj wynalazki i technologie z różnych dziedzin nauki w ciekawy, zabawny i interaktywny sposób.
Tutaj prawa fizyki, ciekawostki przyrodnicze, interakcja materiałów, dźwięk i światło i inne rzeczy są wyjaśnione w zrozumiały dla dzieci sposób. Na przykład tutaj możesz spróbować rozrywki w wirtualnej lub rozszerzonej rzeczywistości, zrozumieć, jak działają różne urządzenia inżynieryjne i naturalne procesy naturalne. Każdy obiekt posiada opis w języku angielskim oraz wyjaśnienie jego zastosowania.
„Epi centrum” składa się z 3 przestrzeni:
Pierwsza to wystawa główna dla osób w wieku od 7 do 107 lat, ale istnieje możliwość wejścia z mniejszymi dziećmi. Sama przestrzeń podzielona jest na 11 głównych obszarów tematycznych: „Strefa wody”, „Materialność”, „Mechanika”, „Płynięcie z prądem”, „Telekomunikacja”, „Robotyka”, „Transport”, „Niesamowite technologie”, „Człowiek Ciało”, „Optyka”. , nauka zabawa.
Druga strefa nazywana jest „Strefą Małego Odkrywcy”. Przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Ale mój siedmioletni syn już się nudził. Wystawa podzielona jest na pięć przestrzeni tematycznych: „Poszukiwanie i wiedza”, „Poznanie swojego ciała”. „Technologie”, „Budownictwo”, „Energia wodna”.
Strefa 3 – laboratorium doświadczalne. Dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat, ale pozwolili też Rūcie, która ma 4 lata, kupić bilet. i celowała w eksperymentach. Gorąco polecam zakup biletów na to. Kosztowało mniej niż 6 euro za 2 dzieci, a doświadczenia były naprawdę ciekawe i zrobiły wrażenie. Uczono nas po angielsku, więc tłumaczyłem dla moich krewnych.
Co powinieneś wiedzieć przed przyjazdem? Centrum Nauki można zwiedzać tylko w określonych godzinach w czasie trwania wizyty. Dlatego zwróćcie na to uwagę planując wizytę, bo jeśli np. jeśli przyjedziesz o 10:00, albo możesz dostać się do centrum nauki tylko na pół godziny, albo musisz poczekać do 11:00.
Wystawa główna jest czynna:
Dni Otwarte :
- 8:30 – 10:30
- 11:00 – 13:00
- 13:30-15:30
Kończy się tydzień:
- 11:30 – 13:30
- 14:00 – 16:00
- 16:30-18:30
Przestrzeń dla małych odkrywców
Dni Otwarte :
- 8:30 do 10:00
- 10:20 – 11:50
- 12:10-13:40
- 14:00-15:30
Kończy się tydzień
- 11:30 do 13:00
- 13:20-14:50
- 15:10-16:40
- 17:00 – 18:30
Laboratorium
Dni Otwarte :
- 9:00 do 10:00
- 12:40-13:40
Kończy się tydzień
- 12:00-13:00
- 15:40-16:40
Ceny:
- Wystawa główna: od osoby 5,50/6,40 Eur, bilet rodzinny dla czterech osób 14/16 Eur.
- Miejsce dla małych odkrywców: od osoby 3,50/4,30 Eur, bilet rodzinny dla czterech osób 10,2/12,7 Eur
- Laboratorium: 3 EUR od dziecka Bilety można kupić na miejscu lub online
Adres: Słoneczna 1, 15-323 Białystok
Hotel z nieograniczonym dostępem do aquaparku
Szukając, co jeszcze można robić w Baltoge, znalazłem Park Wodny Tropikana. Gdy zacząłem dopytywać się o cenę wstępu, dowiedziałem się, że park znajduje się w budynku hotelowym, a goście hotelowi nie muszą płacić za zwiedzanie. Bardzo szybko zdecydował więc, że zatrzymamy się w Hotelu Gołębiewski Białystok – który znajduje się w samym centrum miasta, zaledwie 300 metrów od Pałacu Branickich i Rynku Ratuszowego.
Hotel jest schludny, ale widział już życie. Pokój był wystarczająco przestronny, wygodne łóżko i poduszki. Bezpłatne holowanie samochodu. Śniadanie wliczone w cenę – jednego dnia było całkiem nieźle, drugiego dnia – wybór okazał się kiepski. Ale co dla nas najważniejsze, w hotelu znajduje się całkiem niezłe centrum spa, które moglibyśmy odwiedzać bez końca: 3 sauny, pokój lodowy, relaksująca grota solna, wanny z hydromasażem, pięć torów pływackich. Jest też basen dla dzieci o głębokości 40 cm, basen z imitacją morskich fal oraz zjeżdżalnia, która cieszy się największym zainteresowaniem i powtarzalnością. W hotelu znajduje się również pokój zabaw dla małych mieszkańców.
Aplikacja do rezerwacji nie pozwoliła nam zarezerwować pokoju, więc napisałem bezpośrednio do hotelu, a oni sami dokonali rezerwacji pokoju, w którym było nas czterech.
Bezpłatne zoo w centrum miasta
Ogród Zoologiczny „Akcent ZOO” w Białymstoku powstał w latach 50. W ogrodzie żyją żubry, wilki, owce, sarny, lamy, kozy, osły, jelenie, niedźwiedzie, dziki, lisy, rysie, kury, bociany, kaczki, łabędzie . Jednak nie mogliśmy zobaczyć wielu zwierząt.
Bardzo spodobał mi się układ ogrodu i pomysł, żeby można było zobaczyć mieszkańców zoo w dogodnym dla siebie czasie, bo główna trasa (720 m) zoo, która zajmuje powierzchnię ponad 3 hektarów , otacza ogród zoologiczny i jest dostępny dla zwiedzających przez cały rok. Jednak kryty tor zoo (394 m) jest zamknięty w nocy. Wejście do zoo jest bezpłatne.
Godziny otwarcia ZOO: Od października do końca marca – od 9:00 do 16:00 (we wszystkie dni tygodnia), Od kwietnia do końca września – od 9:00 do 18:00 (we wszystkie dni tygodnia).
Adres Akcent ZOO w Białymstoku: ul. Podleśnej 2, Białystok (Park Konstytucji 3 maja).
Wersal Północny – Château Barnicki
Pałac Branickich w Białymstoku to XVIII-wieczny barokowy pałac, często nazywany „Wersalem Północy”, „Wersalem Polski” lub „Wersalem Polski” ze względu na swoje podobieństwo do pałaców w stylu francuskim. Pałac został zniszczony w czasie II wojny światowej i odbudowany w latach 1946-1960. Otoczone są pięknie zagospodarowanym ogrodem, który do dziś zachował się i jest tym samym najlepszym w Polsce przykładem barokowej architektury ogrodowej, z geometrycznymi trawnikami, kamiennymi wazami i fontannami.
Obecnie w pałacu mieści się Białostocki Uniwersytet Medyczny (Uniwersytet Medyczny w Białymstoku), a także muzeum medyczne.
Godziny otwarcia muzeum: od wtorku do piątku – 10:00 – 17:00; od soboty do niedzieli – 9:00 – 17:00;
Papugarnia to dom przyjaznych papug
Przed powrotem do domu postanowiliśmy zatrzymać się po drodze w papugarni „Papugarnia”, aby zobaczyć z bliska różne gatunki papug i je nakarmić. Parrot House powstał w 2017 roku. W pokoju mieszka kilkadziesiąt egzotycznych ptaków różnych gatunków. Kolorowe papugi latają między ludźmi, siadają im na rękach, ramionach, głowach i są bardzo towarzyskie. Można je głaskać i karmić karmą zakupioną w kasie.
Godziny otwarcia Papugarni: Poniedziałek – Piątek: 11:00 – 18:30 Weekend: 10:00 – 19:00
Cena: 4 miejsce za osobę
Adres: ul. Bitwy Białstockiej 7A 15–001, Białysto
Kilka faktów o Baltstogė
Białystok po litewsku i Białystok po polsku to największe miasto w północno-wschodniej Polsce, którego terytorium do 1513 r. należało do województwa trockiego Wielkiego Księstwa Litewskiego, a do X wieku na tych terenach zamieszkiwało pobliskie nadbałtyckie plemię Litwinów – Jaćwingowie.
Do miasta można dojechać pociągiem, gdyż w 2016 roku ruszył bezpośredni pociąg Rail Baltica z Kowna do Białegostoku. Szkoda, ale w tym okresie kursuje tylko jeden pociąg tygodniowo, więc nie będzie można podróżować pociągiem w weekendy.
Białystok jest kolebką języka esperanto, ponieważ w tym mieście urodził się i wychował L. Zamenhof, twórca tego języka.
Dumą Białegostoku są parki, które wraz z lasami zajmują prawie 20% powierzchni. dzielnic miasta iz pewnością przynajmniej kilka z nich jest wartych odwiedzenia. Oprócz wspomnianego wcześniej Parku Pałacowego Branickich warto wybrać się do pobliskiego Parku im. Ks. Józefa Poniatowskiego, zwłaszcza jeśli odwiedza się go w ciepłym sezonie, ponieważ znajdują się tam oświetlone fontanny.
Zajrzyj na bloga po więcej pomysłów na wolny czas www.nerablogooro.lt.
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.