Morawiecki: Polska nie planuje powrotu na Ukrainę w ramach embarga importowego

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że jego rząd nie planuje w piątek zniesienia embarga importowego nałożonego na Ukrainę, zgodnie z planem.

Dodatki w całym tekście

Jego zdaniem zniesienie embarga zaszkodzi polskim konsumentom.

Polska nie pozwoli, aby nas zaatakowały wojska ukraińskie – powiedział Morawiecki we wtorek w serwisie społecznościowym X.

Bez względu na decyzję sekretarza Brukseli nie otworzymy naszych granic – zadeklarował premier, który aktywnie uczestniczy w kampanii przed wyborami do organów legislacyjnych zaplanowanymi na 15 października.

Polska, Węgry, Słowacja, Rumunia i Bułgaria za zgodą Unii Europejskiej nakładają od kwietnia do 15 września embargo na ukraińskie produkty, aby uniknąć nadwyżki na rynku krajowym, na którą cierpią lokalni nabywcy.

Tranzytem można przewozić wyłącznie towary zapieczętowane, więc Ukraina może eksportować swoje produkty za granicę, podczas gdy Moskwa źle robi dla swojego eksportu.

Komentarz Morawieckiego pojawił się bezpośrednio po spotkaniu ministerialnym w tej sprawie. Parlament Europejski również będzie prowadził dyskusje na ten temat.

Polski rząd zgodził się we wtorek na jednostronne wprowadzenie zakazu importu ukraińskiego drewna, mimo że obecne unijne ograniczenia wygasają 15 września.

Niezależnie od późniejszej decyzji Komisji (Europejskiej) po tym terminie nie otworzymy granicy dla obywateli Ukrainy – oznajmił rząd w oświadczeniu.

Rząd nadal zabiega o rozszerzenie zakazu na poziom europejski.

Jeśli Bruksela nie będzie respektowała embarga, sami podejmiemy te działania (…) Interesy polskiej wsi są dla nas najważniejsze – czytamy w wniosku.

Premier Ukrainy Denys Myhalis powiedział wówczas, że jego partia może podjąć kroki prawne w związku z decyzją Polski.

Nie mamy zamiaru szkodzić polskim klientom (…) Jeżeli jednak przed wyborami na skutek populizmu politycznego zostaną naruszone prawa handlowe, Ukraina będzie zmuszona zwrócić się do arbitra Światowej Organizacji Handlu (WTO) w celu uzyskania odszkodowania za naruszenie standardów GATT, oświadczył D. Myhalis na portalach społecznościowych, powołując się na wspólnotowe porozumienie w sprawie taryf celnych i handlu.

Europejski komisarz ds. UE Janusz Wojciechowski, były polski minister UE, dał do zrozumienia, że ​​robi wszystko, co w jego mocy, aby znieść embargo.

W debatach w PE miała wziąć udział część liderów polskiej grupy, w tym Michał Kołodziejczak, jeden z kandydatów opozycji w wyborach 15 października.

Wicepremier Jarosław Kaczyński powiedział, że Polska chce pomóc Ukrainie, ale nie powinna zapominać też o swoim zamku.

Polska udziela Ukrainie pomocy wojskowej i humanitarnej w walce z rosyjską inwazją, ale po chińskich protestach Warszawa zakazała importu ukraińskich produktów.


Zabrania się powielania informacji agencji informacyjnej BNS w mediach publicznych oraz na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my powiadomimy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.